باشگاه خبرنگاران/ افزایش میزان نور طبیعی خانه به ویژه برای کسانی که زمان زیادی در منزل هستند بر روحیه ساکنان آن تأثیر مثبت می‌گذارد.

افراد غالبا هنگام خرید یا اجاره خانه به مواردی مانند فضای ذخیره‌سازی، تعداد پریز‌ها یا تعداد اتاق‌ها بیشتر توجه می‌کنند، اما یک مطالعه جدید نشان داده است که آن‌ها باید روی چیزی مهمتر یعنی اندازه پنجره‌ها تمرکز داشته باشند.

محققان دانشگاه شفیلد انگلستان در تحقیقات خود پی برده اند که افزایش میزان نور طبیعی ورودی به خانه می‌تواند میزان شادی و نشاط شما را افزایش دهد.

دکتر پابلو ناوارته هرناندز، سرپرست تیم تحقیق می‌گوید: از آنجایی که ما بیشتر از هر جا، در خانه هستیم و زمان زیادی را آنجا سپری می‌کنیم، برنامه ریزان شهری و سازندگان منازل باید بهبود شرایط نور طبیعی خانه را از طریق عواملی مانند مکان و اندازه پنجره‌ها در نظر بگیرند.

در حالی که مطالعات گذشته ثابت کرده اند که بین محیط زندگی و بهبود وضعیت عاطفی ما رابطه مستقیم وجود دارد اما تاکنون اطلاعات زیادی در مورد جنبه‌های خاصی از خانه که بر احساسات ما تأثیر می‌گذارد، وجود نداشته است.

محققان دانشگاه شفیلد در مطالعه جدید خود این مسئله را بررسی کرده اند که آیا نور طبیعی در خانه بر شادی و غم ساکنان تأثیرگذار است یا خیر.

محققان در این تحقیقات ۷۵۰ شرکت‌کننده را در وضعیت شبیه‌سازی سه بعدی از اتاق‌های نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حمام با طرح‌های مختلف نور طبیعی قرار دادند که تصاویر شبیه‌سازی سه‌بعدی شامل پنجره‌های شمالی یا جنوبی با اندازه‌ها و اعداد مختلف بوده و سپس از آن‌ها خواستند تا میزان خوشحالی یا ناراحتی خود را هنگام تماشای هر اتاق ارزیابی کنند. نتایج نشان داده است که طراحی نور طبیعی تأثیر معناداری بر بهزیستی عاطفی و شادکامی شرکت کنندگان داشته است.

نتایج نشان می‌دهد که در بین تمام سناریو‌های ارائه شده در تحقیق، پنجره‌هایی که بیش از ۴۰ درصد از دیوار را پوشش می‌دهند، احساس شادمانی بیشتری را به شرکت کنندگان داده اند.

در مقابل، مشخص شد دیوار‌های آجری و اکسپوز باعث ناراحتی شرکت کنندگان شده است. محققان می‌گویند: از نظر بازتاب و جذب نور روز در خانه، مشخص شد که سطوح صیقلی مانند گچ و چوب برای احساس شادی مفید بودند اما سطوح آجری اینگونه نبوده اند.

سطح سروتونین

محققان در این مطالعه به علت حصول این نتایج نپرداخته اند اما تحقیقات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند سطح سروتونین را که "هورمون شادی" نامیده می‌شود، افزایش دهد.

در واقع، بسیاری از نهاد‌های پزشکی استفاده از نور درمانی را برای افراد مبتلا به اضطراب‌های فصلی "SAD" توصیه می‌کنند. تصور بر این است که نور مناسب با تشویق ذهن به کاهش تولید ملاتونین (هورمونی که باعث خواب آلودگی فرد می‌شود) و افزایش تولید سروتونین (هورمونی که بر خلق و خوی تاثیر می‌گذارد) می‌تواند اضطراب‌های فصلی را بهبود بخشد.

منبع: العربیه

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar