خراسان/ پسری 16 ساله هستم و به دختری همسن خودم علاقه دارم. می خواهم با او ازدواج کنم، او هم به من علاقه دارد؛ اما کسی به پسری مثل من دختر نمی دهد. لطفاً راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور

مهم ترین گام برای ازدواج، داشتن شرایط اولیه تشکیل زندگی است. از نظر اجتماعی، ازدواج امری مقدس و حق طبیعی و فطری هر انسانی است و هیچ فردی منکر و مانع رسیدن یک جوان به وصال خویش در زندگی نیست اما تشکیل زندگی مشترک به رسیدن به مرحله ای قابل قبول از تکامل و پختگی نیاز دارد؛ برای مثال تا زمانی که میوه ای به مرحله تکامل و طراوت نرسیده باشد، دارای کیفیت و قابل استفاده نیست؛ بنابراین باید مرحله تکامل را طی کند تا به بهره برداری و استفاده بهینه برسد.

پیش نیازهای تشکیل زندگی مشترک

با توجه به سن شما به نظر می رسد مقدمات ازدواج برای تان فراهم نشده است و باید با اولویت بندی و به دست آوردن شرایط اولیه مانند داشتن شغل به این امر مبادرت ورزید. اولین گام به دست آوردن انواع بلوغ به خصوص بلوغ عقلی، اجتماعی و شغلی است. در شرایط فعلی جامعه ما، شما باید حداقل تحصیلات و مهارت های حرفه ای را برای داشتن یک شغل مشخص و مورد تایید جامعه که پشتوانه گذران زندگی آبرومندانه باشد به دست آورید. همچنین مشخص شدن وضعیت نظام وظیفه و اتمام آن برای آقایان مهم است، چون دغدغه زیادی برای خانواده ها ایجاد می کند. البته بلوغ عقلی و اجتماعی را خودتان و اطرافیان باید بسنجید که آیا توانمندی درک و انجام وظایف و تکالیف مربوط به سن و سال خود را دارید؟ بعد از گذراندن و تایید مراحلی که گفته شد، باید ببینید چه فردی همتا و همپای شما می تواند باشد چراکه احساس عشق در اولین دید و جذابیت ظاهری به تنهایی نمی تواند تمام خواسته ها و نیازهای زندگی مشترک آینده شما را تامین کند بلکه باید تمام ویژگی های مورد نیاز و مطابق منزلت خود را در نظر بگیرید و در صورت مطابقت ویژگی های طرف مقابل با خودتان می توانید تصمیم گیری کنید. در پیامک تان گفته اید فردی به پسری مثل من دختر نمی دهد، این جمله بیان گر این است که هنوز خود را درنیافته اید و به خودتان اعتماد کامل ندارید و نسبت به خود در شک و تردید به سر می برید. فراموش نکنید شما در این سن و سال باید پویایی، طراوت و نشاط خود را حفظ کنید و اکنون زمان تلاش برای اندوختن هنر، مهارت، دانش و خودسازی در زندگی است. با این حال و بعد از بررسی پیش نیازهای ازدواج در خودتان می توانید با مشورت از خانواده تان، تصمیم گیری اصولی تری داشته باشید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar