خراسان/ مردی هستم ۳۷ ساله. ۱۲ سال پیش، زندگی مشترک مان را شروع کردیم. الان 2 فرزند پسر دارم. خانمم جلوی خودم و دیگران (برایش فرقی ندارد چه فردی باشد) با حالت تحکمی با من صحبت می کند. به او گفتم چرا این کار را می کنی، فایده ای نداشت. چه کنم؟

پاسخ مشاور

مخاطب گرامی، هیچ یک از رفتارهای انسان بدون علت و دلیل نیست و با شناخت درست دلایل هر رفتار طرف مقابل، می توانید از شرایط بروز آن با خبر شوید و با بررسی علل آن، برای پیدا کردن راه حل اقدام کنید. برخی از این علل، می تواند تربیت غلط، شکست و ناکامی یا دوستان و معاشران ناسالم باشد که به عنوان مثال می توان با آگاهی یافتن از نوع ناکامی های همسر، به جبران تدریجی آن ها و در نتیجه بهبود رفتار وی پرداخت. بررسی بروز چنین رفتارهایی از همسرتان در اولین قدم می توانید مواقعی را که همسرتان دچار چنین رفتاری شده؛ یعنی تحکمی با شما صحبت کرده است، فهرست کنید.

مطمئن باشید با این کار، کمک شایان توجهی به حل مسئله خواهید کرد زیرا از یک سو به علت رفتار همسرتان پی خواهید برد و از سویی متوجه می شوید چه رفتار و واکنشی از شما باعث تشدید یا کاهش رفتار نامطلوب همسرتان خواهد شد؛ برای مثال ممکن است به این نتیجه برسید که وقتی از زنان دیگر مثل مادر یا خواهر خود در مقابل همسرتان تعریف می کنید، وی حساس می شود و در واکنشی شدید و فقط برای ابراز ناراحتی خود این گونه صحبت می کند. مسلم است در چنین مواردی از تعریف کردن از زنان دیگر در مقابل او باید جدا خودداری کنید.

7 توصیه کوتاه اما کاربردی در پیامک تان نوشته اید دلیل این رفتار را از همسرتان پرسیده اید، اما او جواب درستی نداده است. از شما می خواهم با توجه به راهکارهایی که در ادامه توصیه می کنم، پیگیر حل مشکل تان باشید.

1 -تا جایی که امکان دارد، از درگیری لفظی با همسرتان اجتناب کنید.

2 -هرگز مقابله به مثل نکنید و زمانی که با تحکم با شما صحبت می کند، به سرعت واکنش نامناسب نشان ندهید.

3 -در هر حال، سعی کنید متانت خود را در کلام و رفتار حفظ و عفت کلام را در مقابل همسرتان کاملا رعایت کنید.

4 -در مواقعی که با همدیگر خیلی خوب هستید با آرامش و زبان خوش به او بگویید که جنبه های بسیار مثبتی دارد و حیف است که با چنین رفتارهایی آن ها را زیر سوال ببرد.

5 -در صورت امکان، با خانواده هایی که از نظر اخلاقی و شخصیتی در سطح مطلوبی هستند، رفت و آمد کنید تا به مرور زمان اخلاق و رفتارشان در همسر شما تاثیر بگذارد.

6 -در صورتی که همسرتان دوستانی دارد که او را به انجام چنین رفتارهایی تشویق می کنند، سعی کنید ارتباط او را با آن ها به روش های مختلف کمتر و در نهایت قطع کنید. فقط در این مورد خیلی دقت کنید که همسرتان احساس نکند قصد محدود کردن او را دارید.

7 -از همسرتان در حضور خانواده خود و خانواده خودش تعریف و از زحمات او قدردانی کنید و بگویید موفقیت های زندگی خود را مدیون او هستید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar