خراسان/ مادری هستم دارای یک پسر 5 ساله و دختری 3 ساله. در مدیریت رفتارهای‌شان به مشکل خورده‌ام و نمی دانم باید چه کار کنم. پسرم روحیه شاد و مستقلی دارد ولی خیلی خرابکار است. از آن طرف، دختر 3 ساله ام سر به سر برادرش می‌گذارد و عصبی‌اش می کند. مشکل اصلی‌ام این است که پسرم ناخن‌هایش را با دندان می‌کند. چه کنم؟
 

والد گرامی، در پیامک‌تان گفته‌اید مشکل اصلی‌ام این است که پسرم ناخن‌هایش را با دندان می‌کند. با توجه به این که ناخن جویدن در کودکان ،  رفتاری عصبی و هدف از آن کاهش استرس است و با توجه به نکات محدود اما مهمی که در پیامک‌تان به آن‌ها اشاره کرده‌اید، به نظر می‌رسد کودک شما از وجود یک رقیب به زعم خودش  تا حدی مزاحم(!) ناراضی است. این موضوعی  طبیعی و قابل پیش‌بینی است که حضور یک فرد جدید در خانواده آن‌هم با اختلاف دو سال از فرزند اول، باعث بروز واکنش‌های متفاوت و گاهی نگران‌کننده می‌شود. ناخن‌جویدن، خرابکاری و شیطنت‌های مداوم، واکنش‌های یک کودک پنج ساله به موضوعی است که او را آزرده می کند. در این باره بهتر است برای برداشتن قدم‌های صحیح و مطمئن به منظورحل قطعی مشکل ناخن‌جویدن و پیشگیری از بروز ناراحتی بین خواهر و برادر، از کمک مستقیم یک مشاور استفاده کنید. در این مجال فقط به چندنکته مهم بسنده می‌کنم.
   انتظارات تان از ‌ پسرتان را مدیریت کنید
با به‌دنیا آمدن فرزند دوم، والدین به فرزند اول به چشم یک «آدم بزرگ» نگاه می‌کنند و انتظارات‌شان از او زیاد می‌شود. دقت کنید که کودک شما فقط پنج سال دارد و قرار نیست نقش برادر بزرگ‌تر را برای خواهرش ایفا کند.
   حواس‌تان فقط به فرزند کوچک‌تر نباشد
گاهی اوقات والدین، نادانسته اما به‌طور طبیعی و به دلیل نیازهای فرزند کوچک‌تر، به او توجه بیشتری نشان می‌دهند و برای فرزند اول وقت کمتری می گذارند. این نکته می‌تواند برای او آزاردهنده باشد؛ بنابراین تلاش کنید تا حد ممکن به آن‌ها به یک اندازه توجه کنید. شاید جذابیت‌های فرزند دوم به‌علت دختر بودن، آن قدر زیاد است که شما پسر خود را به اندازه او جالب توجه نمی‌بینید! تلاش کنید به هردوی آن‌ها به یک اندازه نشان بدهید که دوست شان دارید.
   بابت شیطنت‌هایش  او  ر ا سرزنش نکنید
اگر شیطنت‌های پسرتان عاملی برای سرزنش او باشد و به‌دلیل خرابکاری‌هایش از او شکایت و اظهار نارضایتی کنید، رفتار غلط را در او تثبیت می‌کنید؛ سعی کنید خوبی‌های او را هرچه بیشتر یادآوری و از شیطنت‌هایش کمتر شکایت کنید. رفتار ناخن‌جویدن را به طور مرتب به او گوشزد نکنید، او خود از این کار، ناراحت و شرمنده است و اشاره دایم به این کار، او را آزرده‌تر و در نتیجه برای رفع مشکل ناتوان‌تر می‌کند. خوبی‌هایش را به او یادآوری و از زیبایی دستانش تعریف کنید، دستانش را ببویید، روی صورت‌تان بگذارید و ببوسید. برای حل مشکل حتما با یک مشاور کودک در ارتباط باشید تا فرزندتان با اطمینان بیشتر و آسیب کمتری در رفع مشکل با شما همکاری کند.

نویسنده : مهتاب منوچهری| ‌روان‌شناس‌تربیتی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar