خراسان/ پسری ١۴ ساله هستم و به دختر عمویم که ١۵سال دارد، علاقه مند شده ام. می خواهم در آینده نزدیک، با او ازدواج کنم او از این موضوع بی اطلاع است و نمی توانم به مادرم یا پدرم بگویم. به غیر از او به هیچ فردی هیچ علاقه ای ندارم. چه کنم؟

پاسخ مشاور

نوجوان عزیز این که تصمیم گرفته اید قبل از انجام هر کاری در شرایط فعلی تان با یک مشاور مشورت کنید، خیلی خوب است. امیدوارم با توصیه هایی که مطرح می کنم بتوانم شما را در این زمینه راهنمایی کنم. در متن سوال تان به شرایط خودتان و دخترعمویتان اشاره نکرده و فقط سن تان را ذکر کرده اید که مشخص می شود هر دو در نوجوانی به سر می برید. در این دوران از زندگی نیازهای عاطفی، استقلال طلبی و... به صورت جدی تر بروز می کند. از این رو درک می کنم شما هم بر اثر بروز چنین نیازهایی دوست دارید ازدواج کنید، مستقل شوید و احساس عاطفی داشته باشید ولی توصیه می کنم در شرایط صرفا عاطفی تصمیم نگیرید.

اگر انسان صرفا بر اثر عشق، علاقه و عاطفه تصمیم بگیرد، ممکن است بعد از مدتی پشیمان شود؛ زیرا هنگام غلبه عواطف بر منطق به راحتی نمی توان عیوب طرف مقابل را تشخیص داد؛ در چنین شرایطی اگر تصمیم بگیرید و اقدام کنید، ممکن است بعد از مدتی که عواطف متعادل شد، به صورت تدریجی عیوب طرف مقابل آشکار و موجب اختلاف و پشیمانی شود. از این رو نگذارید در این مرحله، عواطف جای منطق و شناخت را بگیرد.

شرایط تان را بررسی کنید

نگفته اید که بدیهی ترین پیش نیازهای ازدواج مانند شغل را دارید یا نه و با توجه به سن تان بعید به نظر می رسد پیش نیازهای اولیه برای ازدواج را داشته باشید. این را بدانید که ترس از تنهایی یکی از علت های عاشق شدن و ازدواج در سنین پایین است. توجه کنید در سن پایین که هنوز دیدگاه ها و ایده های فکری تان شکل نگرفته، انتخاب ها هم به همان اندازه می تواند ناپخته و نادرست باشد. ممکن است فردی که شما در 14 سالگی به ازدواج با او علاقه دارید چند سال بعد برای مثال در 25 سالگی به نظرتان کامل و مناسب نیاید، اما دلیل این تغییر عقیده بد بودن یا نامناسب بودن فرد مورد علاقه تان نیست بلکه این اتفاق به دلیل تغییراتی است که همزمان با رشد اجتماعی و فردی شما، انجام گرفته است.

معیارهای شما مدام در حال تغییر است

تا زمانی که به یک ثبات درستی برسید. نظر خانواده ها را جدی بگیرید در یک ازدواج موفق، موافقت خانواده بسیار مهم است زیرا آن ها پشتیبان و حامی شما هستند و اگر مخالفت شان به دلیل تفاوت اعتقادات مذهبی، اختلاف مالی و اختلاف فرهنگی فراوان بین خانواده هایتان باشد یا اگر به علت فاصله سنی یا کمتربودن سن شما از دخترعموی تان باشد بهتر است به توصیه والدین گوش کنید و بی گدار به آب نزنید.

حساسیت والدین در این مسائل کاملا منطقی است و شما باید در انتخابتان بیشتر دقت کنید و اگر احساس می کنید شرایط ازدواج را دارید، این موضوع را با خانواده در میان بگذارید که بهترین راه حل برای شماست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar