خراسان/ چند ماه پیش خدمت سربازی‌ام تمام شد و حالا می‌خواهم برای آینده‌ شغلی‌ام برنامه‌ریزی کنم. تا مقطع کارشناسی درس خواندم. نمی‌دانم ادامه تحصیل بدهم یا بروم سر کار؟ از حقوق کارمندی خوشم نمی‌آید. بسیار علاقه‌مند به کارآفرینی هستم ولی بلد نیستم و نمی‌دانم چگونه می‌توانم این کار را انجام دهم؟ راهنمایی کنید.
پاسخ مشاور
به نظر می‌رسد در انتخاب بین ادامه تحصیل و رفتن سر کار، بر سر دو راهی مانده‌اید؛ برای تصمیم‌گیری لازم است که دوباره به اهداف‌تان نظری بیندازید. هدف‌تان از ادامه تحصیل چیست؟ آیا این هدف با شاغل‌شدن، زودتر به دست می آید؟ متاسفانه بیشتر ما اهداف را کلی و مبهم در نظر می‌گیریم که باعث سردرگمی می‌شود در حالی‌که اهداف را باید بسیار جزئی در نظر گرفت.
    به این 4 سوال، پاسخ دهید
اگر بخواهیم برای شغل آینده خود تصمیم درستی بگیریم باید فعالانه اطلاعات بیشتری کسب کنیم، احتمالات مختلف را در نظر بگیریم، با افرادی که در آن زمینه تجربه دارند، مشورت کنیم و سپس به تمام این عوامل، نقادانه واکنش نشان دهیم. یک جنبه مهم تفکر نقاد، این است که موقعیت‌هایی را که با آن درگیر هستیم با سوال‌های مختلف بررسی کنیم. در واقع توانایی طرح سوال‌های مناسب یکی از قوی‌ترین ابزار تفکر است. سوال‌هایی که لازم است مطرح شود عبارت اند از:
1- سوال‌هایی درباره واقعیت موجود| با واژه‌هایی نظیر کی، چه، چطور، کجا شروع می‌شوند و هدف از این سوال‌ها، دستیابی به اطلاعات پایه درباره مسئله مدنظر است.مانند: کجا می‌توانم اطلاعات صحیحی درباره کارآفرینی به دست آورم؟
2- سوال‌های مربوط به تفسیر| این‌گونه سوالات در پی پاسخ گویی به فرایند است مانند: چه مراحلی (1، 2، 3، 4 و ...) برای کارآفرینی لازم است؟
3- سوال‌های مربوط به تجزیه و تحلیل| با پاسخ گویی به این سوالات می‌توان عوامل مختلف را طبقه بندی، احتمالات را بررسی و استدلال ارائه کرد مانند:  انتخاب‌های من برای کارآفرینی چیست؟ انتخاب‌های من برای ادامه تحصیل کدام خواهد بود؟
4- سوال‌های ترکیبی| هدف از این سوالات دستیابی به یک نتیجه کلی برای طراحی راه‌حل است مانند: اگر به سراغ کارآفرینی بروم، در آینده به دلیل این که ادامه تحصیل نداده‌ام، چه احساسی خواهم داشت؟ یا براساس تمام اطلاعات دریافتی، چه تصمیمی باید گرفته شود؟
  از یک جدول 5 ستونی کمک بگیرید
جدولی با پنج ستون ترسیم کنید و ستون‌هایش را به ترتیب به مزایای ادامه تحصیل، میزان امتیاز مثبت، معایب ادامه تحصیل و میزان امتیاز منفی و در نهایت برایند آن اختصاص دهید؛ برای مثال، ادامه تحصیل امکان به‌دست‌آوردن شغلی با درآمد بالاتر را تسهیل می‌کند، امتیازی که به این مزیت می‌دهید 5 از 10 است و این که تحصیل هزینه‌بر و زمان‌بر است که شما به این عیب، 4 امتیاز منفی می‌دهید، حاصل برایند یک امتیاز به نفع ادامه تحصیل می‌شود. این گونه می‌توانید تمام ابعاد مسئله را به درستی بررسی و عینی‌سازی کنید و حتی از مشورت دیگران در تکمیل جدول سود ببرید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar