خراسان/ وقتی فرزندتان را با عبارت هایی مثل پررو، زبان نفهم و... خطاب می‌کنید، کم کم این برچسب‌ها را به‌عنوان ویژگی اخلاقی و شخصیتی خودش می‌پذیرد
 تا بچه کمی شیطنت می‌کند یکی از بزرگ ترها بلند می‌گوید: «عجب بچه شری دارین»، تا کمی کنجکاوی و سوال می‌کند خاله می‌گوید: «عجب پرروئه»! وقتی به حرف بزرگ ترها گوش نمی‌دهد پدر خطاب به مادر می‌گوید: «عجب بچه زبون نفهمی تربیت کردی.» هر روز بارها و بارها از این برچسب‌ها خطاب به بچه‌ها می‌گوییم؛ آن‌ها هم می‌شنوند و بنا به ساختار فکری و روحی باورش می‌کنند. بچه‌ها چنین برچسب‌هایی را به‌عنوان ویژگی اخلاقی و شخصیتی می‌پذیرند و باعث می‌شود به آن نزدیک شوند،یعنی اگر هیچ تناسبی با شخصیت و رفتارشان نداشته باشد هم کم کم به چیزی تبدیل می‌شوند که شنیده اند. پیامد این برچسب‌های پرآسیب می‌تواند دردسرهای تربیتی و شکل‌گیری شخصیتی ناهنجار در کودک باشد. بنابراین باید خانواده در این زمینه حساس باشند و به چند نکته دقت کنند:

 در هر نقشی هستید، اعم از پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، عمه و... به این برچسب‌ها رسمیت ندهید و نه‌تنها برزبان‌شان نیاورید بلکه در مواجهه با چنین حرف‌هایی تاییدشان نکنید، حتی اگر از نظر شما صحت داشته باشند.
  از هر فرصت و رفتار درستی در مسیر اصلاح رفتارهای بچه‌ها استقبال کنید تا  کم کم بتواند رفتارش را اصلاح کند.
  در حضور دیگران از کارهای خوب کودک‌تان تعریف کنید. اغراق بی‌دلیل نکنید و پُز کارهایی را ندهید که انجام نداده.
   در صحبت با دیگران الگوی خوبی باشید. فراموش نکنید بچه‌ها بیشتر از طریق رفتارهای ما بزرگ‌ترها تربیت می‌شوند تا چیزهایی که به‌آن‌ها می‌گوییم.
   اگر فرزندتان رفتار بدی دارد، به‌جای برچسب زدن و پرخاش، احساسات و انتظارات‌تان را بیان و به فرزندتان هم کمک کنید احساس اش را بیان کند. روش‌های ارتباط موثر با کودک را یاد بگیرید تا زبان مشترکی برای صحبت داشته باشید.
نویسنده : سیدسورنا ساداتی|‌ روزنامه‌نگار

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar