همشهری/ برای مرتب بودن خانه لازم نیست هر روز بشویید و بسابید، همین که وسایل سرجای خودشان باشند، نظم خودبه‌خود به خانه شما می‌آید. بسیاری از دختران جوان این روزهای جامعه ما تا قبل از ازدواج، در خانه کار زیادی انجام نمی‌دهند. 

حداکثر کاری که انجام می‌دهند شاید مرتب کردن اتاق خواب خودشان باشد به همراه مشارکت در تمیز کردن قسمتی از خانه. اما اداره کردن یک خانه برای خانم آن خانه فراتر از کارهای دوران تجرد است. همزمان تمیز کردن و مرتب ماندن تمام قسمت‌های آشپزخانه، آشپزی کردن، مدیریت خریدهای خوراکی خانه، مهیا شدن برای آمدن مهمانان و... همه اینها در کنار هم می‌شود مدیریت داخلی خانه و هزینه آن هم صرف وقت است و یادگیری مهارت خانه‌داری. محصول هم قطعا تجربه شیرینی است که عروس خانم‌ها در خانه دوست داشتنی خود به‌دست می‌آورند.

همان همیشگی

احتمالا یادتان هست که در دوران مدرسه و دانشگاه هر بار قرار بود برای موفقیت تلاش کنید، قبل از هر چیز می‌گفتند دفترچه‌ای بردار و یک لیست از مجموعه کارهای مدنظرت تهیه کن. حالا هم همان روند را می‌توانید برای مدیریت کارهای خانه انجام بدهید. برای موفق شدن، یک دفترچه کوچک بردارید و برای هر روز یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید بنویسید. همه جا با هم سعی کنید به شکلی برنامه روزانه‌تان را جلو ببرید که به تمام قسمت‌های خانه برسید و از تمیز و مرتب بودن همه قسمت‌ها مطمئن شوید؛ آشپزخانه، حمام و دستشویی، پذیرایی و اتاق خواب. یک‌بار زمان بگذارید و یک تمیزکاری اساسی انجام بدهید آن وقت بعد از این مرحله می‌توانید با صرف کمتر از یک ساعت در هر روز به همه این نقاط سر بزنید و آنها را مرتب و تمیز کنید.

تمیز بودن خانه بعد از خانه تکانی که در اسفندماه داشتید به شما کمک می‌کند تا به سراغ کارهای ریز خانه بروید. نکته تستی برای مرتب بودن خانه لازم نیست هر روز بشویید و بسابید، همین که وسایل سرجای خودشان باشند، نظم خودبه‌خود به خانه شما می‌آید. گوشه ذهن‌تان این را داشته باشید که هر چیزی باید سر جای خودش باشد. با اجرایی کردن این نکته‌ها هر بار وسیله‌ای اطراف خانه ببیند به مکان اصلی خودش بازمی‌گردانید و در ادامه برای مرتب کردن خانه زمان و انرژی کمتری صرف می‌کنید. باطن خانه حواس‌تان از کشوها، کابینت‌ها و کمدهای اتاق‌ها پرت نشود. اینها حکم باطن خانه را دارند. زمانی که کشوها و کمدها مرتب و تمیز باشند، سامان دادن به بقیه خانه کار سختی نیست. به همین راحتی نظم حاکم می‌شود.

سعی کنید داخل کشوها و کمدها به اندازه‌ای که فضا دارند وسایل قرار دهید نه بیشتر از آن. با این کار از به‌هم ریختن با یک تلنگر جلوگیری می‌کنید. خرید لوازم خانه احتمالا زمان‌هایی را هم به خرید وسایل برای خانه اختصاص می‌دهید. سعی کنید نکاتی را درنظر بگیرید تا خریدهای‌تان اسراف نشود. اگر تا به امروز برای زندگی روزمره ۲ نفر خرید نکرده‌اید و چشم‌تان به حجم خریدهای پدر، آن هم برای چند نفر عادات دارد، هنگام جدا کردن میوه‌ها و خریدهای سوپرمارکتی خانه به‌خودتان یادآوری کنید که فقط ۲ نفر هستید و حجم زیادی از میوه و سبزیجات و... در مدت زمان کم خراب می‌شود. اگر بتوانید این قسمت را مدیریت کنید قسمت زیادی از هزینه‌ها کم‌می‌شوند و اسراف هم جایی در خانه شما نخواهد داشت. برکت را به خانه بیاورید خانه‌ای که بدون برکت باشد، تلاش‌های افراد آن خانه به ثمر نمی‌نشیند.

سعی کنید همیشه دنبال عوامل جذب برکت در خانه باشید و به این عوامل آسمانی خوشبختی در عمل، ایمان بیاورید. کارهایی مانند دعوت کردن مهمان و حضورشان در خانه برکت را به زندگی شما سرازیر می‌کند. آماده باش اگر قبل از این آشپزی نکرده باشید، آماده شدن برای یک مهمانی با تعداد نفرات بالا برای شما کار سختی خواهد بود.

پیشنهاد ما این است که بعضی روزهایی که مهمان ندارید، برای خودتان غذا با حجم بالا درست کنید؛ مثلا ۶ پیمانه برنج و خورشی قابل قیاس با همین حجم. شاید ۳ روز پیاپی مجبور شوید یک نوع غذا را بخورید اما در مقابل پخت حجم زیاد غذا را امتحان کرده‌اید. تنوع بدهید این روزها زیباترین روزهای زندگی مشترک شما هستند.

کمی تلاش‌تان را بیشتر کنید و در کنار حجم کارهای بیرون از منزل و درس و... به فکر پخت غذاهای جدید، کیک و دسرهای با عشق پخته خودتان هم باشید. مزه تمام اینها برای همسرتان تکرار نشدنی است. زمان را مدیریت کنید اگر از آن دسته دخترانی هستید که به خانواده‌تان وابسته بودید، سعی کنید به مرور زمان این وابستگی‌ها را کمتر کنید. حجم کارهای خانه و لزوم حضور شما در کنار همسرتان، همچنین حس روزهای شیرین ابتدایی زندگی، این را می‌طلبد که زمان بیشتری را در خانه و در کنار هم صرف کنید

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar