باشگاه خبرنگاران/ نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد زنانی که درسن خاصی بچه دار می‌شوند، بیشترین طول عمر را دارند.

تحقیقات قبلی مادر شدن در ۳۰ سالگی را با طول عمر مرتبط می‌دانست و کارشناسان این نظریه را مطرح می‌کردند که زایمان ممکن است روند پیری را تسریع کند.

اما اکنون محققان دانشگاه سئول در کره جنوبی پس از مطالعه چهار هزار زن دریافتند که این زمان ممکن است بین ۲۴ تا ۲۵ سالگی باشد. آن‌ها دریافتند زنانی که که قبل یا بعد از ۲۴ یا ۲۵ سالگی بچه دار شده اند تا ۵ درصد بیشتر احتمال دارد در مدت ۱۸ سال بعد به هر دلیلی در معرض خطر مرگ قرار گیرند.

بر اساس نتایج این مطالعه، این روند به شکل U است، به این معنی که هر چه سن مادر شدن از ۲۴ یا ۲۵ سالگی فاصله می‌گرفت، این خطر بیشتر می‌شد. گفته محققان، مادران بسیار جوان معمولاً از مناطق محروم هستند که آن‌ها را در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های روحی و جسمی قرار می‌دهد.

آن‌ها حدس زدند که عوارض فرزندآوری و زایمان ممکن است برای مادران مسن‌تر سخت‌تر باشد. آن‌ها می‌گویند: زنان مسن‌تر برای بهبودی از اثرات فیزیکی بارداری مشکل بیشتری دارند.

سن اولین بارداری زنان در انگلیس و آمریکا تقریباً همانند کره جنوبی در دهه‌های اخیر افزایش یافته است. میانگین سنی که زنان در انگلیس اولین فرزند خود را به دنیا می‌آورند اکنون ۲۹ سال است. در آمریکا مرکز کنترل بیماری‌ها نیز گزارش می‌دهد که میانگین سن اولین بارداری زنان در این کشور در سال ۲۰۱۴، ۲۶ سال بود.

دلایل مختلفی برای افزایش میانگین سنی اولین بارداری در انگلیس و آمریکا مطرح شده است. برخی این روند را به زنانی نسبت می‌دهند که می‌خواهند قبل از مادر شدن شغلی ثابت داشته باشند. برخی دیگر افزایش هزینه زندگی و قیمت ملک را عامل به تعویق انداختن بچه دار شدن می‌دانند چرا که زوج‌ها می‌خواهند از نظر مالی امنیت بیشتری داشته باشند.

با این حال نویسندگان این مطالعه اذعان کردند که مطالعه آن‌ها چندین محدودیت دارد، یکی این که آن‌ها فقط داده‌های دو منطقه از کره جنوبی را بررسی کردند و تحقیقات بیشتر باید به جمعیت‌های وسیع تری انجام شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar