خراسان/ پسری 17 ساله هستم و مادری دارم 45 ساله که 9 دختر و 9 خواهر دارد و بیشتر وقت خود را با دختر عمویش سپری می کند و اصلا به من توجهی ندارد. چون کمی ساده و زود باور است، گول حرف های دختر عمویش را می خورد و بیشتر لباس ها و وسیله هایش را به او می دهد و هروقت به او اعتراض می کنم، در جوابم می گوید تو پسر هستی ، در کار ما دخالت نکن. لطفا راهنمایی ام کنید.
پاسخ مشاور
ارتباط والد و فرزندی در دوران نوجوانی معمولا دچار چالش هایی می شود که با آگاهی بیشتر می توان آن ها را مدیریت کرد. به نظر می رسد در ارتباط شما و مادرتان اختلاف نظر و مسائلی وجود دارد که ناشی از ضعف در درک متقابل یکدیگر است. شما مادرتان را به خاطر بخشش بی مورد وسایلش به دختر عمویش، ساده و زودباور توصیف می کنید و مادر، شما را به خاطر این که پسر هستید و از مسائل خانم ها بی اطلاعید از مداخله در کار خود منع می کند.
  احتمالا شخصیت مادرتان وابسته است
مخاطب محترم، نگرانی شما از این که دوست ندارید به مادرتان آسیب برسد، قابل درک است. بر اساس آن چه شما مطرح کرده اید که مادرتان بیشتر وقتش را با دختر عمویش می گذراند، احتمال وابستگی مادر به دختر عمویش زیاد است. معمولا افراد وابسته وقت و زمان زیادی را با فرد مد نظر می گذرانند و برای جلب توجه و محبت او به رفتارهای افراطی در دادن هدیه، ابراز محبت و مهربانی و ... اقدام می کنند. بیشتر این افراد قادر به مخالفت با فرد مد نظر نیستند و برای رد درخواست های او ناتوانند چون با خود می اندیشند که با مخالفت با وی یا ارائه ندادن خدمات مطلوب یا رد درخواست هایش، او را از دست خواهند داد و تنها می شوند.
  با دیگر اعضای خانواده مشورت کنید
البته احساس ناراحتی شما از وقت گذرانی مادر با دختر عمویش قابل فهم است چون شما هم علاقه دارید مادر وقت بیشتری با شما بگذراند و به نظر این مسئله روی رابطه شما با مادر اثر منفی گذاشته و آن را تحت تأثیر قرار داده است البته به شرط آن که اطمینان پیدا کنید این مسئله ناشی از یک  حساسیت ذهنی بی مورد درباره رفتارهای مادر نیست. برای این کار بهتر است موضوع مد نظر را با یکی دو نفر از اعضای خانواده که افراد منطقی تر و آرام تری هستند در میان بگذارید و مطمئن شوید درباره رفتارهای مادرتان برداشت درستی داشته اید.
  روابط شان را محدود کنید
اگر بعد از صحبت با اعضای خانواده تان دریافتید که تفسیر درستی از روابط مادرتان و دختر عمویش داشته اید، بررسی کنید آسیب هایی که تاکنون به خاطر سادگی ایشان متحمل شده اید، چیست؟ آیا صرفا نگران مورد سوء استفاده قرار گرفتن مادر هستید یا نه، شما هم صدماتی از این بابت دیده اید؟ آیا این رفتار مادر همگانی است یا صرفا درباره دختر عمویش چنین واکنشی دارد؟ در صورتی که سبک رفتار کلی است، نشان دهنده شخصیت منفعل ایشان است و نیاز به مشاوره و تغییر سبک ارتباطی دارد و در صورتی که فقط این رفتارها با دختر عمو ست، نشان دهنده وابستگی ایشان است که باید از طریق محدود کردن روابط شان آن را مدیریت کرد.
  شما نباید به طور مستقیم وارد عمل شوید
نکته بعدی این است که خودتان شخصا و مستقیم وارد عمل نشوید. معمولا بزرگ ترها در مقابل تذکرات کوچک ترها مقاومت می کنند و تمایلی به پذیرش این مطلب ندارند. بنابراین بهتر است نگرانی خود را با یک بزرگ تر یا ریش سفید فامیل در میان بگذارید و از او کمک بگیرید.
نویسنده : زهره حسینی | مشاور و دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبایی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar