خراسان/ مردی 40 ساله‌ام و همسرم 38 ساله است. بعد از یک دعوای مفصل که با خانم ام داشتم، دیگر با من حرف نمی‌زند. موضوع دعوای‌مان هم چیز مهمی نبود اما چون اشتباهش را قبول نمی‌کرد، هرچه از دهنم درآمد به او گفتم. چه کار کنم که زندگی‌مان به روال عادی بگردد؟
پاسخ مشاور:
اختلاف نظر و جر و بحث در هر زندگی پیش می‌آید اما مسئله مهم این است که شما باید بتوانید این اختلاف‌ها و بحث‌ها را مدیریت کنید. خودتان گفتید که موضوع جر و بحث‌تان مهم نبوده اما چون خانم‌تان اشتباهش را قبول نمی‌کرده، هرچه از دهن‌تان درآمده به او گفته اید. قبل از هر چیز به شما یادآوری می‌کنم که در زمان وقوع این اختلاف‌ها، سعی کنید از معرکه یک فاصله زمانی بگیرید(حداقل در حد یک یا دو ساعت). با این کار به هر دوی تان اجازه تفکر و بینش درباره بحث را داده‌اید. بعد از این مدت از یکدیگر بخواهید که درباره این اختلاف صحبت و سعی کنید به دنبال یک راه حل منطقی باشید.
   از خانم‌تان عذرخواهی کنید
برای این‌که زندگی‌تان به روال عادی برگردد، در اولین قدم از همسرتان بابت حرف هایی که به او زده اید عذرخواهی کنید. در عین حال توجه داشته باشید یکی از اشتباهات زوج‌ها این است که به همسر خود نمی‌گویند کدام یک از کلماتی که او در جر و بحث به زبان می‌آورد، آن‌ها را آزار می‌دهد. پس حتما درباره کلماتی که برای شما آزاردهنده اند، با همسرتان صحبت کنید و از خانم‌تان هم بخواهید که در این باره با شما صحبت کند.
   به خاطر ترس از دعوای مجدد از صحبت فرار نکنید
اگر با هم صحبت نکنید، مشکل‌تان حل نشده باقی می‌ماند و ناراحتی‌ها از بین نمی‌روند. در ضمن و در گفت‌وگوهایتان به حرف‌های همسرتان عکس العمل نشان بدهید؛ مثلا به او بگویید: «بنابراین منظور تو این است که... درست است؟» و از او تایید بگیرید تا مطمئن شوید منظورش را خوب فهمیده‌اید و دچار سوء برداشت نشوید.
   در زندگی مشترک دنبال مقصر نگردید
شما تنها به این دلیل که همسرتان اشتباهش را نپذیرفته، به او بی‌احترامی کرده‌اید در صورتی که شاید شما در تشخیص فرد خطاکار دچار اشتباه شده‌اید. با این حال و به جای این که در همه جر و بحث‌هایتان به دنبال مقصر بگردید، سعی کنید از با هم بودن‌تان لذت ببرید و بهترین راه حل‌ها را برای کمتر شدن مشکلات‌تان در زندگی با یکدیگر پیدا کنید.
   سرزنش کردن خود بعد از دعوا اشتباه است
همه ما دوست داریم همسری داشته باشیم که برای رابطه‌مان زمان بگذارد و دعوا کردن ‌نشان‌د‌هنده این است که هر دو طرف روی رابطه کار می‌کنند و این رابطه برای‌شان مهم است بنابراین اگر با همسرتان جر و بحث می کنید، امیدوار باشید که زندگی‌تان را به حال خودش رها نکرده‌اید و هنوز این زندگی برایتان مهم است. درست است که باید رفتارهای اشتباه‌تان را اصلاح کنید تا اختلاف نظرها در زندگی‌تان بحران ساز نشود اما به قول قدیمی‌ها، دعوا نمک زندگی است فقط در مصرف این نمک زیاده روی نکنید!

نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی | مشاور خانواده

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar