ایسنا/ وزنه برداری زنان ایران برای سومین مرتبه در قهرمانی بزرگسالان جهان شرکت می کند. اولین حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ بود و در دومین حضور تیم زنان به قهرمانی جهان ۲۰۲۱ ازبکستان اعزام شد. فدراسیون تصمیم گرفت برای قهرمانی جهان ۲۰۲۲ تیم زنان را نیز همانند مردان به صورت کیفی اعزام کند و نفراتی که رکورد بالایی دارند به مسابقات بروند از این رو چهار نفر توانستند مجوز حضور در این مسابقات را به دست آوردند.

از میان نفرات اعزامی تنها یکی از دختران وزنه بردار تجربه حضور در قهرمانی جهان را دارد و سه نفر دیگر برای اولین مرتبه روی تخته قهرمانی بزرگسالان جهان می‌روند. رویکرد برای تیم زنان کسب مدال نیست چراکه فاصله رکوردی دختران ایران با نفرات برتر جهان هنوز قابل توجه است از این رو طبق آنچه کوروش باقری مدیر تیم های ملی عنوان کرده است رویکرد برای تیم زنان ارتقای رکوردها است.

با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی جهان اولین مرحله گزینشی المپیک پاریس نیز است، وزنه برداران زن زیادی شرکت کرده اند و برای اولین بار تعداد زنان از مردان بیشتر است. شلوغی دسته های وزنی باعث شده که وزنه‌برداران براساس رکورد ورودی در گروه های  D، C، B و A تقسیم شوند. دختران وزنه برداران هم در گروه A حضور ندارند و سه نفر در گروه B و یک نفر در گروه C وزنه می زنند. 

۷۶ کشور در بخش زنان شرکت کرده اند و کشورهای آمریکا، مکزیک، ژاپن، اکوادور، کلمبیا، چین و کانادا با ترکیب کامل (۱۰ نفره ) شرکت کرده اند. 

در ادامه نگاهی به وضعیت وزنه‌برداران زن ایران می اندازیم:

*قهرمانی جهان۲۰۲۲، سومین تجربه بین المللی رزاقی
دسته ۷۱ کیلوگرم 

 در انتظار ارتقای رکورد دختران در قهرمانی جهان/ وزنه‌برداران جدید اعتمادها را جلب می‌کنند؟


الهه رزاقی تجربه حضور در دو مسابقه بین المللی دارد و در بازی های کشورهای اسلامی و قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ بحرین وزنه زد اما او هم برای نخستین بار است که قهرمانی جهان را تجربه می کند. 
رزاقی در بازی های کشورهای اسلامی با رکورد مجموع ۱۹۰ کیلوگرم چهارم شد اما در قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ با رکورد مجموع ۲۰۱ کیلوگرم را به ثبت رساند و در رده ششم قرار گرفت.
رکورد ورودی او در قهرمانی جهان ۲۱۵ کیلوگرم است که در گروه C دسته ۷۱ کیلوگرم وزنه می زند. بیشترین رکورد ورودی در این گروه ۲۲۱ کیلوگرم است. 
بیشترین رکورد ورودی در گروه A برای وزنه‌بردار چین با ۲۶۰ کیلوگرم است. 

کلمبیا، اولین تجربه بین المللی نورعلی 

دسته ۷۶ کیلوگرم
پریسا نورعلی برای اولین بار در ترکیب تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران قرار می گیرد و قهرمانی جهان ۲۰۲۲ اولین تجربه بین المللی او محسوب می شود. 

نورعلی در رکورد گیری که چند ماه پیش بنا بر خواست کوروش باقری مدیر تیم های ملی برگزار شد، رکورد ۲۰۳ کیلوگرم را ثبت کرد و پس از آن به اردوی تیم ملی دعوت شد.

رکورد ورودی او در قهرمانی جهان  ۲۱۵ کیلوگرم اعلام شد که بر اساس آن در گروه B وزنه می زند. 

۹ وزنه بردار در گروه B رقابت دارند که بیشترین رکورد ورودی در این گروه ۲۲۸ کیلوگرم است. 

بیشترین رکورد ورودی گروه A دسته ۷۶ کیلوگرم برای سارا احمد از مصر با ۲۶۰ کیلوگرم است.

 *حسینی در سومین تجربه جهانی چه می کند؟

دسته ۸۱ کیلوگرم

 در انتظار ارتقای رکورد دختران در قهرمانی جهان/ وزنه‌برداران جدید اعتمادها را جلب می‌کنند؟


الهام حسینی با تجربه ترین وزنه بردار تیم ملی زنان ایران است و برای سومین مرتبه در قهرمانی جهان وزنه می زند. او در قهرمانی جهان ۲۰۱۹ تایلند با رکورد مجموع ۱۹۱ کیلوگرم در دسته ۷۱ کیلوگرم شانزدهم جهان شد. در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۱ ازبکستان رکورد مجموع ۲۲۳ کیلوگرم را در دسته ۸۱ کیلوگرم ثبت کرد و ششم شد.

او در قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ بحرین که در مهر برگزار شد، با رکورد مجموع ۲۲۷ کیلوگرم قهرمان شد و تاریخ سازی کرد.

با توجه به اینکه حسینی برای سومین مرتبه به قهرمانی جهان می رود، انتظار می رود نتیجه بهتری نسبت به دوره های قبل بگیرد و روند صعودی داشته باشد.
حسینی نیز در گروه B دسته ۸۱ کیلوگرم وزنه می زند. رکورد ورودی وزنه بردار ایران ۲۳۵ کیلوگرم است و بیشترین رکورد در این گروه ۲۴۷ کیلوگرم برای وزنه بردار مکزیک است. 

بیشترین رکورد ورودی در گروه A  دسته ۸۱ کیلوگرم نیز ۲۷۰ کیلوگرم برای وزنه بردار اوکراین است. 

*اولین حضور شیخ ارباب روی تخته قعهرمانی جهان

دسته ۸۷ کیلوگرم

زینب شیخ ارباب نیزاولین مسابقه بین المللی خود را تجربه می کند. شیخ ارباب مانند نورعلی در رکورد گیری که برگزار شد توانست با رکورد مجموع ۲۰۳ کیلوگرم به اردوی تیم ملی راه پیدا کند. او و نورعلی با توجه به اینکه برای اولین بار در یک رویداد بین المللی وزنه می زنند و کار مهمی را پیش رو دارند تا بتوانند نظر کادرفنی را برای تثبیت جایگاه خود در تیم ملی جلب کنند.

رکورد ورودی شیخ ارباب در قهرمانی جهان ۲۱۶ کیلوگرم است که با این رکورد در گروه B وزنه می زند. بیشترین رکورد ورودی این گروه با ۲۲۰ کیلوگرم برای وزنه بردار اکوادور است. 

بیشتری رکورد ورودی گروه A دسته ۸۷ کیلوگرم برای وزنه بردار استرالیا با ۲۶۵ کیلوگرم است. 


برنامه رقابت نمایندگان زن ایران به شرح زیر است:(ساعت مسابقات به وقت ایران است).

ساعت رسمی ایران ۸  ساعت و ۳۰ دقیقه از کلمبیا جلوتر است.

دوشنبه ۲۱ آذر

گروه C دسته ۷۱ کیلوگرم زنان: الهه رزاقی  از ساعت ۶ صبح

سه‌شنبه ۲۲ آذر

گروه B دسته ۷۶ کیلوگرم زنان: پریسا نورعلی  از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه

چهارشنبه ۲۳ آذر

گروه B دسته ۸۷ کیلوگرم زنان:  زینب شیخ ارباب  از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه

گروه B دسته ۸۱ کیلوگرم زنان: الهام حسینی  از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقهبه پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar