فارس/ اگر با همسرتان قول و قراری گذاشتید، خلاف آن را انجام ندهید و برای سلامت رابطه دروغ نگویید و پنهانکاری نکنید.

شک مانند یک خوره رابطه را ویران می‌کند و مانند موریانه کم کم و از ریشه زندگی را از نابود می‌کند. معمولا افراد شکاک در رابطه زناشویی از خیانت می‌ترسند و به همین دلیل رفتارهای کنترل گرایانه‌ای نسبت به همسر خود پیدا می‌کنند. اما غافل از اینکه خود شک به همسر می‌تواند اثرات مخرب و جبران ناپذیری بر رابطه تان بگذارد. در واقع‌عدم اعتماد شما به همسرتان باعث رفتارهای دور از احترام همراه با تحقیر و سرزنش نسبت به همسرتان می‌شود و برای ارتباط تان دردسر آفرین می‌شود. 

در یکی از پرسش های مخاطبین آمده است: «چند وقتی است که همسرم به من مشکوک است. مدام سوال می پرسد و وقتی بیرون می‌روم صد بار زنگ می زند، مدام تلفنم را چک می‌کند، نمی‌دانم چطور شک او را برطرف کنم.»

*به قول و قرارتان عمل کنید

برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر «سجاد کریمان مجد» روانشناس و متخصص خانواده رفتیم. دکتر «کریمان مجد» می‌گوید: «در ابتدا باید بدانیم که این آقا یا خانم چه رفتار و اقدامی داشته‌اند که همسرشان مشکوک شده اند. مثلا با همسرشان قول و قراری گذاشتند، اما خلاف آن انجام داده اند؟ یا عمدا یا سهوا دروغ یا پنهانکاری از همسرشان داشتند؟ 

*از ایجاد موقعیت شک پیشگیری کنید/ صمیمیت رابطه را بالا ببرید

این روانشناس و متخصص خانواده به راهکارهای جلوگیری از به وجود آمدن شک بین زوجین اشاره می‌کند و می‌گوید: برای اینکه دچار مشکل شک نشویم باید از از ایجاد موقعیت شک در زندگی مشترک پیشگیری کنیم. و درصد صمیمیت رابطه را به قدری بالا ببریم که احساس امنیت کنیم و قول و قرارمان را زیر پا نگذاریم.

*دروغ یا پنهان کاری ممنوع!

کریمان مجد در ادامه می‌گوید: راست گویی و صداقت در هر موضوعی موجب پیشگیری از شک می‌شود. همچنین در نظر داشته باشیم که اگر موضوعی خلاف نفع ما بود و حتی اگر باعث آسیب رسیدن به خودمان هم می‌شد، باز هم به هیچ عنوان دروغ نگوییم و هیچ چیز پنهانی با همسرمان نداشته باشیم. هرچقدر صمیمت در رابطه بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توان این شک را مدیریت و برطرف کرد و در نهایت از رابطه زناشویی مراقبت کرد». 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar