نمناک/ ریختن هر گونه مایعات، یا رد پای گلی روی فرش در روزهای بارانی، می‌تواند شما را عصبی کند، و یا برای خرید محصولات پاک کننده گران‌قیمت فرش‌ها بیرون بروید، یا ترجیح دهید، از خدمات حرفه‌ای برای تمیز کردن فرش استفاده کنید علاوه بر آن فرش‌های تمیز، احتمال کمتری برای آلوده شدن با موجوداتی مانند سوسک فرش و کک و احتمال کمتری برای سوختگی فرش است اما، نیازی به عجله نیست، زیرا خودتان می‌توانید با روشی که در این بخش خواهیم گفت یک پاک کننده مقرون به صرفه با استفاده از برخی از مواد خانگی تهیه کنید.
این مواد تمیز کننده خانگی، نه تنها باعث صرفه جویی پول شما می‌شود، بلکه از فرزندان شما نیز در برابر مواد شیمیایی مضر موجود در پاک کننده ها، محافظت می‌کنند. شما باید بدانید که کدام کالای خانگی که در کابینت نگهداری می‌کنید، برای تمیز کردن فرش و از بین بردن لکه‌ها مفید است اجازه دهید تا به آنها نگاهی بیندازیم


12 دستورالعمل پاک کننده خانگی فرش
1. جوش شیرین و پودر بوراکس:
بوراکس، یک تمیز کننده سازگار با محیط زیست است، که لکه‌ها را به صورت موثری پاک می‌کند و ذرات گرد و خاک را از فرش حذف می‌کند؛ جوش شیرین که یک جذب کننده بوی عالی است، بو را از بین می‌برد و به فرش طراوت می‌بخشد. برای تهیه این پاک کننده، فقط به 1 فنجان جوش شیرین، 1 فنجان پودر بوراکس، 1 قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن نیاز دارید.

2. جوش شیرین و سرکه سفید:
مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل پاک کننده بسیار عالی است؛ این دو عنصر، دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند. سرکه اسیدی است در حالی که جوش شیرین خنثی است هنگامی که با هم مخلوط می‌شوند، دی اکسید کربن تولید می‌کنند، که باعث ایجاد حباب‌های تمیزکننده و بی نظیری می‌شود. در کنار این دو ماده، شما همچنین به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم، نیاز دارید همچنین می‌توانید برای تمیز کردن فرش‌ها از جوش شیرین و آب گرم نیز استفاده کنید


3. سرکه و آب داغ:
طبیعتا سرکه، به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد؛ بوی نامطبوع، خاک و لکه‌ها را نیز از بین می‌برد. شما می‌توانید از سرکه،به صورت خالص استفاده کنید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید. به دلیل ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک کننده کارآمد فرش خانگی است.

4. آب لیمو و پراکسید هیدروژن:
این پاک کننده فرش خانگی، نه تنها آسان تهیه می‌شود، بلکه مؤثر نیز می‌باشد. پراکسید هیدروژن، سفید کننده عالی است که از اکسیژن برای شکستن پیوندهای بین باکتری ها، خاک و سطح فرش استفاده می‌کند؛ اضافه کردن چند قطره لیمو در این مایع باعث قوی تر شدن محلول می‌شود، و به این ترتیب به از بین بردن ذرات چسبیده به فرش کمک می‌کند.

5. ذرت، جوش شیرین و برگ بو:
جوش شیرین، خواصی دارد که لکه‌ها را به خود جذب می‌کند و یک لکه بر قوی است، و برگ بو فرش‌ها را بدون بو می‌کند، از آنجایی که هیچ محصول مایعی در تهیه این پاک کننده استفاده نمی شود، در میان بهترین پاک کننده‌های خانگی فرش قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از جوش شیرین، نشاسته ذرت و پودر تالک معطر نیز به عنوان تمیز کننده فرش استفاده کنید.

6. آمونیاک و سرکه:
آمونیاک، یک پاک کننده ارگانیک و طبیعی است، اما می‌تواند باعث تغییر رنگ فرش شود، پس قبل از استفاده، آن را امتحان کنید. بوی آن همچنین می‌تواند باعث مشکلاتی مربوط به ادرار حیوانات خانگی را ایجاد کند، بنابراین حتما هنگام استفاده از آمونیاک، اقدامات ایمنی را انجام دهید. مخلوط سرکه و آمونیاک، یک راه حل عالی برای تمیزکاری است و سرکه، لک و بوی بد را از بین می‌برد.

7. سرکه و پراکسید هیدروژن:
ترکیب این دو ماده، به نابودی میکروب‌ها و دیگر باکتری‌های عفونی کمک می‌کند علاوه بر این، در تمیز کردن لکه ها، پاکسازی فرش و از بین بردن بوی آن نیز مؤثر است. این مخلوط در صورت استنشاق بسیار مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آن باید اقدامات لازم انجام شود و احتیاط کنید. پراکسید هیدروژن، یک ماده سفید کننده است که لکه‌های فرش را بدون آسیب رساندن به رنگ فرش، از بین می‌برد و سفید می‌کند. سرکه به طور گسترده به عنوان یک محصول پاک کننده طبیعی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.


8. سرکه سفید، نمک و روغن:
سرکه سفید، دارای خاصیت اسیدی قوی است، بنابراین می‌تواند لکه‌های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند و برای استفاده، هر نوع پارچه مناسب است. خواص طراوت دهی آن با افزودن روغن افزایش می‌یابد؛ روغن نیز، با میکروب‌ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می‌کند. نمک موجود در این پاک کننده موجب از بین رفتن لکه‌های آب آلبالو و امثال آن، بسیار مؤثر است. این یکی از پاک کننده‌های خانگی مشهور فرش است، زیرا پاکیزگی و بوی خوشی را به همراه دارد. به جای آن، می‌توان سرکه سفید را با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد و یک نوع تمیز کننده فرش تهیه کرد.

9. شکر قهوه‌ای و پوست لیمو:
شکر قهوه‌ای و پوست لیمو با هم، بهترین پاک کننده خانگی فرش هستند این پاک کننده، دوست محیط زیست و همچنین غیر سمی است و همراه با پاکسازی فرش، پوست لیمو نیز آن را معطر نیز می‌کند شکر قهوه ای، همچنین به معطر شدن آن نیز کمک می‌کند.

10.جوش شیرین، سرکه و پراکسید هیدروژن:
این پاک کننده، در از بین بردن لکه‌ها و بوی ادرار سگ بسیار مفید است، اگر محلی از فرش که سگ ادرار کرده، هنوز مرطوب است، کمی دستمال کاغذی را روی محل خیس قرار بدهید تا ادرار را جذب کند پس از آن، از این مخلوط برای تمیز کردن آن استفاده کنید. مایع ظرفشویی معمولی را نیز می‌توانید با پراکسید هیدروژن مخلوط کرده و استفاده کنید.

11. پودر بوراکس و سرکه:
پودر بوراکس، یکی از پاک کننده‌های اصلی خانگی فرش است، و به این دلیل که فسفات و کلر ندارد، از لحاظ سلامت بسیار سازگار با محیط زیست و مطمئن می‌باشد؛ کک‌ها را می‌کشد و یک ماده فوق‌العاده برای کشتن سوسک فرش است، به وسیله ایجاد کم آبی و خاصیت ضد باروری آن، بنابراین فرش را تمیز و بدون عفونت می‌کند؛ برای این روش نیاز به پودر بوراکس، سرکه، کمی نمک، جاروبرقی و بخارشوی دارید. بوراکس و جوش شیرین نیز می‌تواند به صورت ترکیبی باهم، برای نابود کردن بوی فرش استفاده شود.

12. گلیسیرین و بی کربنات سدیم:
گلیسیرین، به شکل خالص، یک نوع اسید است که حلال و قابل جذب است به همین دلیل است که در پاک کردن لکه‌ها بسیار مؤثر است بی کربنات سدیم یا جوش شیرین، بوی بد را از بین می‌برد. علاوه بر این روغن اکالیپتوس و سرکه باعث قوی تر شدن این پاک کننده می‌شوند. گلیسیرین، همچنین می‌تواند با آب و مواد شوینده مایع برای پاک کردن لکه‌های فرش استفاده شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar