خراسان/ پسری پنج ساله دارم. هم حافظه اش ضعیف است و هم این که بیشتر کلمات را نمی تواند به خوبی تلفظ کند. والد گرامی، اطلاعاتی که از فرزند عزیزتان داده اید، بسیار ناکافی است و مشخص نیست منظورتان از حافظه ضعیف او، چیست. انتظارات شما از حافظه یک کودک پنج ساله چقدر است؟ فضای پرورشی و رشد کودک و نحوه تعامل والدین و اطرافیان با وی چگونه است؟ آیا کودک شما در محیط امنی بزرگ می شود؟ آیا فرصت کافی را برای تحرک، ورزش و پاسخ به کنجکاوی هایش به او داده اید؟ و.... با توجه به نبود اطلاعات کافی، چند نکته را به عرض شما مخاطب گرامی می رسانم.

دوره کودکی اول را بشناسید

فرزند شما دوره کودکی اول را می گذراند و ضرورت دارد همه والدین با ویژگی های مراحل رشد، آشنایی کافی داشته باشند و آگاهانه و به اندازه، نیازهای جسمی و به خصوص روحی کودک را تامین کنند. وقتی با توانایی های کودک مطابق روان شناسی رشد آشنا باشیم، سطح انتظارات ما از کودک منطقی و معقول می شود. کودکی اول، آغاز ارتباط جدی کودک با محیط و اطرافیان و ازجمله مراحل رشد است که بی تعادلی در آن به چشم می خورد!

دو ویژگی بارز کودکی اول عبارتند از:

1-تاثیر حیاتی بازی بر رشد هوشی و سلامت روان کودک که والدین باید زمینه بازی و تحرک را تا حد امکان فراهم کنند چون کودک با بازی و تحرک در این دوره زندگی می کند و به حداکثر رشد هوشی می رسد. والدین باید از این فرصت طلایی که در اختیار کودک است، بهره لازم را ببرند و بازی را محدود نکنند. همچنین همبازی شدن با کودک در این مرحله، می تواند از نقش های واجب والدین محسوب شود.

2-ویژگی دوم و مهم دوره کودکی اول، کنجکاوی زیاد کودک است که تلاش والدین برای فراهم کردن زمینه پاسخ به حس کنجکاوی کودک، بهترین خدمت است. بعضی والدین، کنجکاوی کودک را بی انضباطی تلقی و با امر و نهی های افراطی این نیاز ارزشمند کودک را سرکوب می کنند.

این گونه والدین ناآگاهانه و با انتظارات بی جا کنجکاوی کودک شان را خاموش و محیط پادگان را بر خانواده حاکم می کنند. بنابراین کودکی اول (2 تا 6سالگی) بهاری است برای شکوفایی هرچه بیشتر کودکان و والدین هم ضرورت دارد انرژی و وقت کافی اختصاص دهند تا فرزند، کودکی اول موفقی را تجربه کند و مسلما این گونه کودکان، کودکی دوم موفق تری خواهند داشت.

3 توصیه درباره حافظه ضعیف کودک تان

1) اگر بنا به اظهار شما، حافظه کودک تان واقعا ضعیف باشد، ممکن است به توانایی ذهنی او مربوط نباشد و اضطراب بالای کودک که ناشی از محیط ناامن و تهدیدآمیز یا روش های مستبدانه والدین است، اختلال در حافظه کودک ایجاد کند. بنابراین باید محیط پرورش کودک از ضریب امنیتی مناسبی برخوردار باشد.

2) تلفظ نامطلوب کلمات، قابل بررسی است که آیا ناشی از اضطراب است که به لکنت کودک انجامیده یا به قدر کافی با کودک کار و به وی میدان داده نشده و خزانه لغاتش خالی است. باید بدون تهدید و سرزنش و مقایسه، با کودک کار شود چون کار نیکو کردن از پر کردن است.

3) توصیه می شود برای حل سریع تر مشکلات فرزندتان به مشاور کودک و یک گفتار درمان مراجعه کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar