همشهری آنلاین/ اگر می‌خواهید موهای خود را ترمیم کنید ابتدا باید نشانه‌های آسیب‌هایی را که به موهایتان وارد شده بشناسید. 

احتمالاً دوست دارید موهایتان را فر کنید، صاف کنید یا آنها را خشک کنید. درست است که همه این کارها باعث می‌شود تا ظاهر و احساسی عالی داشته باشید، اما برای سلامت کوتیکول مو (آنچه تارهای موی شما را تشکیل می‌دهد) فوق‌العاده نیستند.
اگر متوجه شده‌اید که موهای شما به خوبی قبل نیست، به احتمال زیاد برخی از عادات غلط موی شما را به این روز انداخته است. خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید موهایتان را ترمیم کنید و در کمترین زمان دوباره آن‌ها را نرم کنید. اما قبل از ترمیم موهایتان بهتر است، موارد زیرا را بخوانید تا با تمام نشانه‌هایی که موهایتان را دچار آسیب کرده آشنا شوید.

۱. موهایتان دوشاخه شده است
به یک تار موی خود در انتهای آن نگاه کنید. آیا نوک آن به۲ قسمت تقسیم شده است؟ اگر چنین است، پس احتمالاً انتهای موهایتان دوشاخه شده است که نشانه بسیار رایج آسیب است. دو شاخه شدن انتهای آن معمولاً به دلیل استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی مانند سشوار یا برس زدن بیش از حد موها ایجاد می‌شود که می‌تواند بر توانایی موهای شما برای حفظ رطوبت تأثیر بگذارد.

۲. خشکی و کدر شدن مو
موهای آسیب دیده نمی‌توانند هیدراته شوند، بنابراین کدر می‌شوند، اما موهای سالم معمولاً براق هستند، زیرا کوتیکول آنها دست نخورده است. وقتی موهای شما خشک می‌شود، ممکن است کمی درخشش خود را از دست بدهد و در عکس‌ها و آینه کدر به نظر برسد. به طور معمول، مو بر اثر آسیب گرما کدر می‌شود.

۳. شکستگی و کوتاه شدن تارهای مو
موهای ناسالم به‌راحتی می‌شکنند، بنابراین تکه‌های کوتاه‌تر مو بین موهایتان ایجاد می‌شود. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که برخی از تارهای موی شما بسیار کوتاه‌تر از بقیه موهای شما هستند؟ این احتمال وجود دارد که آن رشته‌ها، احتمالاً به دلیل آسیب و شکاف، شکسته شده باشند. موها هم وقتی خیس و هم زمانی که خشک هستند می‌توانند بشکنند و معمولاً این اتفاق در اثر آسیب گرما ایجاد می‌شود.

۴. وز شدن
شکستگی مو می‌تواند منجر به وز شدن موها شود. موخوره معمولاً بر اثر دو شاخه شدن موها یا شکستن موهای شما ایجاد می‌شود. در حالی که موهای سالم براق به نظر می‌رسند، موهای آسیب دیده ممکن است وز به نظر برسند. موهای شما ممکن است در حالی که خشک یا خیس هستند وز شوند، اما در هر صورت معمولاً آسیب دیده است.

۵. گره گره شدن
کوتیکول‌های موهای آسیب دیده به راحتی به هم می‌چسبند. موهای سالم به ندرت گره می‌خورند و در صورت گره خوردن، برس کشیدن آسان است. موهای آسیب دیده ممکن است گره‌های بیشتری داشته باشند، و ممکن است برای شانه کردن آنها مشکل داشته باشید. این زمانی اتفاق می‌افتد که موهای شما خشک است، اما ممکن است هنگام خیس بودن موهایتان نیز متوجه گره‌ها بشوید.

۶. تغییر بافت مو
وقتی بافت موهای شما تغییر می‌کند، معمولاً به این معنی است که خشک است. موهای شما ممکن است در گذشته ابریشمی و صاف بودند، اما اکنون به نظر خشن یا درشت هستند. یا شاید موهایتان فرهای طبیعی داشت، اما اکنون مواج است. آسیب‌هایی مانند این معمولاً به دلیل گرمای بیش از حد به ویژه در زمان طولانی است.

۷. ریزش و نازک شدن مو
ریزش مو گاهی اوقات می‌تواند ناشی از آسیب باشد نه ژنتیک. در حالی که طاسی به ویژه در مردان معمولاً به دلیل استعداد ژنتیکی ایجاد می‌شود، ریزش مو و نازک شدن مو نیز می‌تواند ناشی از موهای ضعیف یا آسیب دیده باشد. ممکن است متوجه شوید که به دلیل ریزش مو تکه‌هایی از موهای شما نازک شده است یا حتی دچار طاسی هستید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar