خراسان/ من فقط یک دختر دارم. او را هم خیلی دوست دارم. چندین بار با او به‌طور مفصل صحبت کردم که زود عصبانی نشود اما تاثیری نداشته است. انگار با همه دعوا دارد. با من هم جوری رفتار می‌کند که انگار طلبکار است. 11 ساله است. چه کنم؟
پاسخ مشاور:
مخاطب گرامی، وقتی فرزند شما بی‌احترامی، بداخلاقی و لجبازی می‌کند و شما خود را در این زمینه شکست‌خورده می بینید، تحمل‌تان در برابر بداخلاقی‌های او از بین می رود و از روش‌های تنبیهی یا روش‌های طرد و قهرکردن استفاده می کنید که نتیجه آن بسیار بد است. فرزند شما به توجه و محبت‌تان نیاز دارد، در این زمان نه او را طرد کنید و نه برای او دلیل و استدلال بیاورید. نوجوانی، دوره‌ای مظلوم در جوامع در حال پیشرفت است. از دید نوجوانان، جامعه از طرفی مسئولیت دوران بزرگ سالی را بر عهده آن‌ها گذاشته و از طرف دیگر آن‌ها اختیارات و استقلال بزرگ سالان را ندارند.
 حواس‌تان هست فرزندتان نوجوان شده است؟
مشکلات دوران نوجوانی بسیار زیاد است. نوجوان مدام در خانه جروبحث می‌کند و به حرف‌های والدین گوش نمی‌دهد یا به آن بی‌توجه است و دعوا می‌کند یا گوشه‌گیر می‌شود و همراه شما به مهمانی نمی‌آید. همه این‌ها نشانه این است که کودک شما به دوران نوجوانی رسیده ‌است. گاهی اشتباه والدین این است که فکر می‌کنند با خرید وسایل گران‌قیمت مثل گوشی، تبلت یا لباس یا ثبت‌نام آن‌ها در کلاس‌های مختلف، توانسته‌اند وظیفه خود را در قبال آن‌ها انجام دهند. این قبیل کارها در حد معمول خوب است ولی نیاز آن‌ها را به ارتباط با والدین تامین نمی‌کند بلکه آن‌ها هر لحظه دورتر و دورتر می‌شوند. از خودتان بپرسید آیا من نوجوانم را بیش از حد کنترل می‌کنم؟ آیا به حرف‌ها و درددل‌های او گوش می‌دهم؟ آیا به او اجازه می‌دهم زمانی که نظرات او درست است، آن را انجام دهد؟
 باز هم با او صحبت کنید

گفته‌اید که چندین بار به طور مفصل با او صحبت کرده‌اید، اما باز هم از شما می‌خواهم که برای فرزندتان زمان بگذارید. برای شروع بهتر است سعی کنید روزانه حداقل یک ربع وقت بگذارید و با او صحبت کنید. برای بهتر شدن رابطه می‌توانید درباره چیزهایی صحبت کنید که به آن علاقه دارد، مثل لباس، ورزش، فیلم، موزیک و... .
 از بعضی خطاهایش چشم پوشی کنید
به جای این‌که مدام به رفتارهای ناشایست او توجه کنید، کمی رفتارهای مثبت او را تقویت و به آن توجه کنید. همچنین بعد از برگشتن فرزندتان از مدرسه یا بیرون، از او درباره اتفاقات روزانه سوال و سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید. بر محبت تاکید و از خشونت دوری کنید. همچنین او را نصیحت و با دیگران مقایسه نکنید.
 نگرانی‌های نوجوان‌تان را درک کنید
در آخر سعی کنید بیشتر تغییرات این دوران را طبیعی جلوه دهید. نوجوان هم خود نگران این تغییرات است و علت آن را نمی‌داند. همچنین می‌توانید با استفاده از دوره‌ها و کتاب‌های آموزش مهارت‌های زندگی، با نوجوان‌تان درباره دوران بلوغ، نحوه دوست‌یابی، مهارت‌های حل مسئله، نحوه برنامه‌ریزی و گذراندن اوقات فراغت صحبت کنید.

نویسنده : نجمه عابدی شرق | ‌ دانشجوی دکترای روان‌شناسی بالینی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar