خراسان/ در آزمایشی که توسط تیمی از محققان دانشگاه اوهایو و میشیگان انجام شد، از 17 نفر خواسته شد تا جعبه‌هایی سبک وزن را جابه جا کنند، درحالی که پیش از این به آن‌ها گفته شده بود جعبه‌ها سنگین است و باید از گردن و کمر خود در حین انجام این کار مراقبت کنند. محققان دریافتند این باورهای متضاد واقعا سبب درد فیزیکی در ناحیه کمر و گردن شد. اگرچه این مطالعه کوچک است اما می‌تواند زمینه‌ساز پژوهش‌های مهمی در آینده شود.
 درد شامل یک تعامل پیچیده میان ذهن و بدن است
تشخیص عوامل استرس‌زای روانی اجتماعی به ویژه ناهماهنگی‌های شناختی که به سلامتی افراد آسیب می‌رساند، از اهمیت بالایی برخوردار است. محققان در این مطالعه دریافتند درد شامل یک تعامل پیچیده میان ذهن و بدن است. با این‌حال درک این نکته دهه‌ها طول کشید. درحقیقت برای اولین بار دانشمندان در دهه 1980 دریافتند که درد جسمانی یک نتیجه زیستی-روانی-اجتماعی است. به بیانی دیگر، درد ترکیبی از استرس‌های فیزیکی، اجتماعی و روانی است به این معنا که می‌تواند از فشار فیزیکی همراه با استرس مالی و بیماری‌های روانی بروز کند.
 تاثیرات دور از انتظار فشارهای روانی و اجتماعی
در طول آزمایش، مرتب به داوطلبان گفته می‌شد که وظیفه خود در حمل جعبه را به شیوه‌ای نامطلوب انجام می‌دهند. پیش از شروع آزمایش، سنسورهایی به بدن این افراد متصل شده بود تا تغییرات به خوبی ثبت شود. هنگامی که داده‌های به دست آمده تحلیل شد، محققان دریافتند فشار روی ستون فقرات پس از آن که افراد بازخورد منفی شنیدند، 20 تا 30 درصد افزایش یافته است. این درحالی بود که افراد در ابتدای کار احساس توانایی بیشتری داشتند. «ویلیام ماراس»، محقق بیومکانیک در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: «این افزایش فشار تنها در شرایطی رخ داد که وزن جسم بلند شده توسط داوطلبان واقعا کم بود. می‌توانید تصور کنید در شرایط استرس‌زا چه فشاری به ستون فقرات می‌آید که در نهایت منجر به درد شدید می‌شود؟» محققان نتیجه گرفتند استرس‌های روانی-اجتماعی مکرر ممکن است فشار بیشتری بر ستون فقرات وارد کند که به درد منجر می‌شود. داده‌ها نشان می‌دهد در سال 2020 نزدیک به 620 میلیون نفر در سراسر جهان از کمر درد رنج بردند. این مسئله بر توانایی آن‌ها برای کار، حرکت، مسافرت یا مراقبت از خود یا دیگران تاثیر می‌گذارد. انتظار است این رقم تا سال 2050 به بیش از 800 میلیون نفر برسد. به نظر می‌رسد درک ابعاد روانی-اجتماعی درد در کاهش ارقام مذکور بسیار کمک کننده باشد زیرا با این آزمایش ساده دانشمندان در قدم اول دریافتند یکی از علل کمر درد مزمن فشارهای روانی و اجتماعی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar