مجله دیجی کالا/ با تغییر فصل از تابستان به پاییز، علاوه بر تغییر دما، متوجه تغییراتی در پوست خود می‌شوید.

محیط ارتباط زیادی با احساس و ظاهر پوست ما دارد. هنگامی که هوا گرم و مرطوب است، سطح پوست در اثر رطوبت بیش از حد چرب می‌شود. وقتی هوا سرد و خشک است، پوست خشک می‌شود و نیاز به آبرسانی دارد. ناگفته نماند که سایر عوامل استرس‌زای محیطی مانند آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و… بر خشکی پوست در فصول سرد سال تاثیر می‌گذارند.

در این مقاله به ۱۰ باید در روتین پوستی پاییزی اشاره خواهیم کرد که برای کمک به نرمی پوست خود در پاییز باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

آب و هوای پاییز چه تاثیری بر سلامت پوست دارد؟

آب و هوای پاییز بسته به محل زندگی شما متفاوت است. برای کسانی که در آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنند، پاییز اساسا یک نسخه‌ی خنک‌تر از تابستان است. اما برای کسانی که در آب و هوای قطبی زندگی می‌کنند، پاییز کمی گرم‌تر از زمستان است. مهم نیست در کجای این کره‌ی خاکی زندگی می‌کنید، ماه‌های پاییزی معمولا خنک‌تر و خشک‌تر از تابستان هستند.

در ادامه به چند تاثیر آب و هوای پاییزی بر پوست اشاره خواهیم کرد.

دمای پایین‌تر، استعداد خشکی و کم آبی پوست را افزایش می‌دهد.

شرایط آب و هوایی مانند باد و باران حساسیت پوستی و واکنش‌پذیری آن را تشدید می‌کند. پوست ممکن است تحریک، قرمزی و التهاب بیشتری را تجربه کند.

این افسانه که در ماه‌های سردتر به کرم ضد آفتاب نیاز ندارید ممکن است خطر آفتاب سوختگی و سایر اثرات مضر قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهد.

سطوح پایین رطوبت می‌تواند شرایط پوستی مانند اگزما را تشدید کند.

آب و هوای خشک به این معنی است که پوست سبوم بیشتری تولید می‌کند که منجر به جوش‌های بیشتر می‌شود.

۱۰ باید در روتین پاییزی مراقبت از پوست

حال که با اثرات پاییز بر پوست آشنا شدید، نوبت آن است که موارد مراقبتی و سلامتی پوستی در این فصل را هم بدانید.

۱. خودتان را از درون و بیرون هیدراته کنید

۱۰ نکته‌ مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

آب و هوای پاییز می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد. آیا باران خواهد بارید؟ آیا خورشید سر بر می‌آورد؟ باد خواهد وزید؟ شرایط آب و هوایی پاییز ثابت نیست؛ اما یک چیز قطعی است: نیاز به رطوبت. پوست و بدنتان به همان اندازه‌ای که در تابستان به رطوبت و آب نیاز دارد، در فصل پاییز هم نیازمند آن‌ها است.

همانطور که سطح دما و رطوبت به تدریج کاهش می‌یابد، میزان رطوبت پوست شما هم کم می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به خشکی ناخوشایند شود. همانطور که پوستتان خشک‌تر می‌شود، سبوم اضافی تولید می‌کند تا خشکی خود را جبران کند. این فرآیند به مرور و در فاصله‌ی کوتاه منجر به شکستگی لایه‌ی زیرین پوست می‌شود. در نتیجه چین و چروک‌های سطحی پدید می‌آیند.

با آبرسانی پوست و هیدراته نگه داشتن بدن خود از خشکی و جوش جلوگیری کنید. این جمله به معنای نوشیدن آب بیشتر، مصرف غذاهایی که آبرسان هستند، خریدن یک مرطوب‌کننده‌ی مناسب و استفاده از سرم‌ها و آبرسان‌ها است. به گزارش Verywell Health، به دنبال مواد مرطوب‌کننده‌ای باشید که مانند آهنربا آب را جذب می‌کنند. برخی از این مرطوب‌کننده‌ها عبارتند از هیالورونیک اسید و گلیسیرین.

۲. مرطوب‌کننده‌های سبک را با کرم‌های سنگین جایگزین کنید

در تابستان، اعمال یک مقدار مرطوب‌کننده روی پوست کافی است. به این دلیل که تابستان مرطوب‌ترین فصل سال است. بنابراین هوا رطوبت بیشتری برای حفظ درخشندگی پوست دارد. با نزدیک شدن به ماه‌های پاییز، باید از کرم‌های غلیظ به منظور آبرسانی پوست استفاده کنید؛ مرطوب‌کننده‌هایی که در عین آبرسانی، به عنوان یک مانع بین پوست و محیط اطراف عمل می‌کنند استفاده از نرم‌کننده‌هایی مانند اسکوالن، موم زنبور عسل، لانولین، پترولاتوم و پارافین توصیه می‌شود.

۳. بالاترین SPF را استفاده کنید

۱۰ نکته‌ مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

یکی از توصیه‌های آکادمی پوست آمریکا استفاده از ضد آفتاب به صورت روزانه است. هر زمانی که قصد بیرون رفتن دارید باید از محصولات حاوی SPF استفاده کنید. حتی زمانی که باد، برف و باران می‌بارد، همچنان به SPF نیاز دارید؛ زیرا نور خورشید از آسمان ابری پاییز نفوذ می‌کند و از آب به پوست منعکس می‌شود. استفاده از ضد آفتاب با SPF بیشتر از ۳۰ از آفتاب سوختگی و آسیب رادیکال‌های آزاد که منجر به پیری زودرس پوست می‌شود، جلوگیری می‌کند.

۴. مواد لایه‌بردار قوی را کنار بگذارید

مواد لایه‌بردار مانند AHAها و BHAها می‌توانند برای پوست خشن باشند. اگرچه این مواد فواید زیادی دارند، اما همچنین می‌توانند حساسیت، تحریک و قرمزی را افزایش دهند. در طول ماه‌های پاییز که پوست تغییرات زیادی را تجربه می‌کند، بهتر است استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی و سایر مواد قوی را کاهش دهید.

پاییز بهترین زمان برای استراحت پوست از مواد قوی است. اما در عین حال باید روی مرطوب نگه داشتن بدن و پوست و محافظت از آن تمرکز کنید. می‌توانید یک تا دو بار در هفته لایه‌بردار ملایم به پوستتان بزنید، اما از مصرف آن بیش از سه بار خودداری کنید.

۵. لب‌ها هم به مراقبت نیاز دارند

۱۰ نکته‌ مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

یکی از اولین علائم مرتبط با پوست که بسیاری از افراد هنگام تغییر فصل تجربه می‌کنند ترک خوردن لب‌ها است. با مراقبت از لب‌های خود می‌توانید خشک شدن و ترک خوردن آن‌ها را به تعویق بیندازید. بالم لب را همیشه در کیف یا جیبتان نگه دارید و در طول روز استفاده کنید. این کار نه تنها لب‌های شما را آبرسانی می‌کند، بلکه بسیاری از بالم‌های لب حاوی مواد محافظی هستند که از نفوذ اشعه‌ی آفتاب جلوگیری می‌کنند. این کار به ویژه در روزهای سرد، خشک و بادی پاییزی مفید خواهد بود. به دنبال یک بالم لب با SPF باشید؛ زیرا لب‌ها هم به محافظت در برابر آفتاب و اشعه‌های مضر آن نیاز دارند.

۶. لوسیون بدن ضروری است

روتین‌های مراقبت از پوست اغلب حول مراقبت از صورت می‌چرخند، اما مراقبت از بدن را فراموش نکنید. در فصل پاییز پوست بدنتان هم به رطوبت نیاز دارد. بهترین زمان برای استفاده از مرطوب‌کننده‌ی بدن درست زمانی است که از حمام خارج می‌شوید. حتی زمانی که پوستتان هنوز مرطوب است، مقدار کافی از لوسیون بدن را روی پوستتان بمالید. لوسیون را روی دست‌ها، آرنج‌ها، پاها و زانوهای خود بمالید تا تمام نواحی بدنتان مرطوب شوند.

۷. از مصرف مواد پاک‌کننده پوست خودداری کنید

استفاده از مواد پاک‌کننده‌ی پوست رطوبت باقیمانده‌ی آن را از بین می‌برد و حساسیت به خشکی و کم آبی را افزایش می‌دهد. از مصرف موادی مانند عطر و الکل که پوست را از بین می‌برند خودداری کنید. برای استفاده از پاک‌کننده‌ی صورت به دنبال محصولات مناسب پوست خود باشید تا از خشکی و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

۸. از یک پاک‌کننده‌ی آبرسان استفاده کنید

یک پاک‌کننده‌ی خوب باید تجمع کثیفی، چربی اضافی و حتی سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین ببرد. در طول ماه‌های سردتر پاییز، نباید از شر تمام چربی‌های طبیعی پوست خود خلاص شوید. این چربی‌ها به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کنند. اگر پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید احساس سفتی، خشکی و خارش در پوستتان ایجاد می‌کند، ممکن است مناسب شما نباشد. به دنبال پاک‌کننده‌ای باشید که ملایم و در عین حال آبرسان باشد. از پاک‌کننده‌های کف‌دار خودداری کنید؛ زیرا به طور کامل چربی طبیعی پوست را از بین می‌برند و خشکی ایجاد می‌کنند. در عوض، یک کرم پاک‌کننده یا یک پاک‌کننده مبتنی بر روغن را برای افزایش آبرسانی در شروع روتین مراقبت از پوست پاییز خود انتخاب کنید.

۹. به روغن‌های صورت بله بگویید

۱۰ نکته‌ مهم برای محافظ از پوست در فصل پاییز

روغن‌های صورت می‌توانند در تابستان احساس چربی و سنگینی بیش از حد به پوست شما بدهند، اما بهترین گزینه برای استفاده در پاییز هستند. روغن‌ طبیعی مناسب پوست یک راه عالی برای بازگرداندن رطوبت در ماه‌های خشک سال است. برخی از روغن‌های صورت که برای پاییز مناسب هستند عبارتند از: روغن ژنوبایوتیک و روغن جوجوبا. این روغن‌ها سرشار از آنتی‌اکسیدان، خواص ضد التهابی و رطوبت هستند.

۱۰. در استفاده از مواد تحریک‌کننده احتیاط کنید

افرادی که پوست حساس و واکنش‌پذیری دارند و درگیر بیماری‌های پوستی مانند اگزما هستند، اغلب از سوزش و خارش پوست در فصل پاییز شکایت دارند. یکی از راه‌های کاهش سوزش پوست در پاییز، پرهیز از مواد تحریک‌کننده است. برخی از ترکیبات تحریک‌کننده شامل عطر، الکل، اسیدهای قوی، سولفات‌ها و اسانس‌ها هستند. اگر پوست حساسی دارید، ابتدا محصول جدید را روی پوستتان تست کنید، سپس آن را به صورتتان بمالید.

سخن پایانی

روتین مراقبت از پوست در پاییز نباید منبع استرس و فکر مشغولی‌تان باشد. شما می‌توانید آن را فقط با یک پاک‌کننده، مرطوب‌کننده و ضد آفتاب ساده کامل نگه دارید یا یک روتین طولانی مدت را با مراحل بیشتر شروع کنید. برای بسیاری از افراد مراقبت از پوست نوعی مراقبت از خود است. برای برخی دیگر، این کار یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از علائم پیری و جوش است.

اهداف مراقبت از پوست شما هر چه که هستند باید یک روتین داشته باشید تا به سلامت پوست و بدنتان کمک کنید. اساس روتین مراقبت از پوست در پاییز باید آبرسانی، تغذیه، پیشگیری و محافظت باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar