خبرنامه دانشجویان ایران/ در این مطلب روش‌های مختلف برقراری ارتباط در زندگی زناشویی را آورده‌ایم که می‌توانند زندگیتان را تقویت کنند.
اهمیت صحبت با همسر در زندگی مشترک اغلب جدی گرفته نمی‌شود، زیرا بسیاری از زوج‌ها فکر می‌کنند که شوخی‌های روزانه یا فقدان آن هیچ تأثیری روی آن‌ها نمی‌گذارد. اما صحبت کردن وسیله‌ای است که بواسطه آن تمام بخش‌های مهم زندگی زناشویی شکل می‌گیرند.

اگر کسی را دوست دارید، اما از کلمات و اعمال خود برای برقراری ارتباط با او استفاده نمی‌کنید، در برابر شریک زندگیتان عملکرد درستی ندارید. اگر به کسی اعتماد دارید، بگذارید این موضوع را بداند. ازدواج و صحبت کردن، باید با هم به پیش بروند.

اگر بتوانید صادقانه با هم صحبت کنید، ازدواج شما شانس خوبی خواهد داشت که شاد و سالم باشد. در واقع اهمیت صحبت کردن را باید از همان روز‌های خواستگاری در نظر گرفت، زیرا پایه و اساس صحیح یک رابطه را تعیین می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که صحبت کردن آزادانه و بی‌پرده زن و شوهر، سنگ بنای هر ازدواج طولانی و عاشقانه است. مشکل این است که برخی افراد در صحبت کردن خوب عمل نمی‌کنند.

اصول ارتباط موثر در ازدواج
عشق، اعتماد، صداقت و هر ویژگی مهم دیگر برای یک ازدواج قوی و مستحکم به خودی خود معنی ندارند. این بیان چیز‌ها و گفتگو است که باعث رشک‌برانگیز شدن یک ازدواج می‌شود.

نشان دادن آن عشق، نشان دادن اعتماد و رفتار صادقانه همان جایی است که جادوی یک ازدواج موفق در آن نهفته است. توانایی صحبت کردن درباره میزان اهمیت همسرتان است که میزان موفقیت ازدواج‌تان را تعیین می‌کند. ارتباط در ازدواج فراتر از صحبت کردن است. بگذارید اصول ارتباط زناشویی، صمیمیت، عشق و ارتباط سالم در ازدواج شما را هدایت کند.

انواع صحبت کردن و برقراری ارتباط در زندگی زناشویی

در حالی که صحبت کردن و برقراری ارتباط مهم است، اما همیشه به صحبت شفاهی با شریک زندگی خود در خصوص احساسات، آن‌چه در روز رخ داده، گذشته یا امید‌ها و ترس‌های‌تان در مورد آینده اشاره نمی‌کند.

برقراری ارتباط می‌تواند بدون گفتن حتی یک کلمه انجام شود. در اینجا شکل‌های مختلف برقراری ارتباط در زندگی زناشویی را آورده‌ایم که می‌توانند زندگیتان را تقویت کنند.

ارتباط کلامی
همه دوست دارند بشنوند که زیبا به نظر می‌رسند. همه دوست دارند بشنوند که دوست‌شان دارند. ارتباط کلامی این است که بتوانید احساسات خود را از طریق کلماتی که به زبان می‌آورید به همسرتان بیان کنید و این امر برای برقراری ارتباط موثر زوجین ضروری است.

اگر کسی را از صمیم قلب دوست دارید، اما آن را به اندازه کافی به زبان نمی‌آورید، ممکن است طرف مقابل هرگز درک نکند که چقدر عمیقا دوستش دارید. اینکه بتوانید به همسرتان بگویید چقدر فوق‌العاده است، باعث می‌شود که او دوست داشتنی بودن، قدردانی و ارتباط با احساس شما را درک کند.

همراه با ابراز لذت، باید بتوانید در مورد چیزی که از آن راضی نیستید هم صحبت کنید. اگر همسرتان کاری انجام می‌دهد که شما را تا حد زیادی آزار می‌دهد، اما شما در مورد آن موضوع سکوت می‌کنید، عدم ارتباط و اعتماد شما تنها باعث می‌شود که آن کار را ادامه دهد.

شما نمی‌توانید زندگی مشترک‌تان را اینگونه ادامه دهید و تمام نارضایتی خود را در درون‌تان نگهدارید. صحبت کردن در مورد نارضایتی‌های‌تان برای حفظ رابطه و زندگی مشترک‌تان ضروری است. این کار باید با درایت انجام شود، اما برای گفتن چیزی که نیاز دارید آن‌قدر صبر نکنید که دیر شود.

ارتباط غیرکلامی
وقتی از اهمیت صحبت کردن و برقراری ارتباط در ازدواج صحبت می‌کنیم، نمی‌توان نقش ارتباط غیرکلامی را دست کم گرفت. ما انسان‌ها خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم، با بدن خود سخن می‌گوییم.

از نحوه ارتباط‌گیری زبان بدن خود با شریک زندگیتان آگاه باشید. با همسرتان رو در رو شوید و مراقب زبان بدن‌تان در هنگام گفتگو‌های سخت باشید. اگر هنگام تلاش برای داشتن یک مکالمه مهم خمیده و با گارد بسته هستید، شریک زندگی شما به‌ صورت ناخودآگاه احساس آسیب‌پذیری می‌کند. پا روی پا نیندازید. دست به سینه نباشید. بدن شما باید به همسرتان نشان دهد که شما آماده شنیدن حرف‌های او هستید و مایلید روی آن موضوع کار کنید.

نشانه‌های غیرکلامی زیادی شبیه به حالت بسته وجود دارد که به صورت منفی یا مثبت با شریک زندگیتان ارتباط برقرار می‌کنند، بدون اینکه هیچ کلمه‌ای بین شما رد و بدل شود. مراقب نحوه بیان احساسات بدن خود باشید.

اقدامات فیزیکی
شام پختن. رفتن به خواربارفروشی، بیرون بردن زباله‌ها، بستنی خریدن برای همسر باردارتان همه این‌ها چیز‌هایی نیستند که به زبان آورده شوند. کار‌هایی هستند که شما انجام می‌دهید تا به همسرتان نشان دهید که به او اهمیت می‌دهید.

با انجام کار‌های کوچک و متفکرانه، عشق خود را به همسرتان بدون هیچ گفتاری ابراز می‌کنید. وقتی در مورد اهمیت صحبت کردن و برقراری ارتباط در روابط صحبت می‌کنیم، چنین اعمال فیزیکی برای زوج‌هایی که ممکن است در ارتباط کلامی چندان عالی نباشند، بسیار مفید است.

عبارت «صدای اعمال شما بلندتر از کلامتان است» برای این شکل ارتباط غیرکلامی کاملا صدق می‌کند. از طریق زبان بدن خود به همسرتان نشان دهید که با او صادق و روراست هستید. نسبت به آنچه بدنتان می‌گوید آگاه باشید و تغییرات مناسبی انجام دهید تا همسرتان متوجه صداقت شما شود. بستن گارد خود، پوشاندن دهان هنگام صحبت کردن و ایجاد حالات منفی صورت برای چشمان ناظر، علامت قرمز محسوب می‌شوند.

از کارهای‌تان برای انتقال عشق، اعتماد و صداقت خود با شریک زندگیتان استفاده کنید. برای او یک هدیه متفکرانه بخرید، او را ماساژ دهید یا در انجام یک کار مشکل به او کمک کنید. لازم نیست کلمات به زبان آورده شوند، اعمال شما برای خود صحبت خواهند کرد. صحبت کردن، بستر یک ازدواج سالم است. اما این کیفیت مکالمات است که در ازدواج مهم است نه مدت زمانی که صرف صحبت با یکدیگر می‌کنید. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که «چرا صحبت کردن در زندگی مشترک حائز اهمیت است»، به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

از سوء تفاهم دوری کنید و با آن مقابله کنید

صحبت کردن و برقراری ارتباط بین زن و شوهر می‌تواند به عنوان محافظی در برابر سوء تفاهمات زناشویی عمل کند. زمانی‌که دیدگاه‌ها، گذشته، خواسته‌ها و نظرات‌تان را آشکارا با یکدیگر به اشتراک می‌گذارید، همسرتان می‌تواند شما را بهتر درک کند.

صحبت کردن در ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز سوء تفاهم جلوگیری کنید و به شما این فرصت را می‌دهد که نظرات و دلایل همسرتان را به طور کامل درک کنید. این کار تضمین می‌کند که اعمال، کلمات و افکار آن‌ها شما را غافلگیر نکند.

روراستی درباره گذشته جلب احترام می‌کند
فردی که مایل است با احساسات، افکار و گذشته خود روراست مواجه شود، همان کسی است که می‌توانید به او احترام بگذارید. آسیب‌پذیری عاطفی شریک زندگیتان به شما کمک می‌کند تا به طرز فکر او و انگیزه‌های او کمک کنید. این کار ممکن است دلیلی باشد برای احترام گذاشتن به اعمال، کلمات، تجربیات و نقاط قوت او.

اگر تصمیم بگیرید که آزمایش‌ها و مصیبت‌هایی را که بر آن‌ها غلبه کرده‌اید به اشتراک بگذارید، شریک زندگیتان می‌تواند به قدرت و استقامت شما احترام بگذارد.

اعتماد بسیار مهم است
دیوار‌های دفاعی به اعتماد منجر نمی‌شوند. اعتماد در هر رابطه‌ای بسیار مهم است، زیرا تضمین کننده اعتماد، پذیرا بودن و ارتباط واقعی بین دو نفر است.

تحقیقات نشان می‌دهند که اعتماد در یک رابطه بسیار مهم است، زیرا تعامل موثر بین شما و همسرتان را تضمین می‌کند. اگر شریک زندگی شما در هنگام برقراری ارتباط با شما پذیرا باشد، می‌توانید راحت‌تر به او اعتماد کنید. ارتباط مستمر می‌تواند به بهبود ازدواج در طول زمان کمک کند، بنابراین با برقراری ارتباط خوب کلامی، غیرکلامی یا از طریق اعمال‌تان، یکدیگر را بشناسید.

نیازی به حدس زدن نیست

شما می‌توانید روی بهبود ارتباطات تان در ازدواج کار کنید، زیرا به شما کمک می‌کند از هدر دادن زمان، تلاش و آرامش خود در تلاش برای حدس زدن خواسته‌های همسرتان جلوگیری کنید.

در غیاب ارتباط زناشویی مؤثر، شما و شریک زندگیتان وقت خود را صرف این می‌کنید که حدس بزنید شریک زندگیتان چه چیزی را ترجیح می‌دهد، چه احساسی دارد یا چه چیزی او را ناراحت کرده است. حدس زدن نیز به خطا‌های بزرگی منجر می‌شود که می‌تواند به رابطه شما آسیب برساند.

اینکه مستقیما از شریک زندگیتان نظرخواهی کنید، به شما کمک می‌کند کار درست را انجام دهید و همچنین به شریک‌تان این مورد را می‌گوید که برای نظر او ارزش قائل هستید.

صرفه جویی در زمان
برقراری ارتباط در ازدواج روشی موثر برای انجام کار‌ها و هماهنگی با یکدیگر است. تلاشی که برای پذیرا بودن لازم است انجام دهید ممکن است طاقت‌فرسا باشد، ولی با این حال، بهتر و از لحاظ زمانی مقرون به صرفه‌تر است که این کار را انجام دهید تا این‌که بخواهید اشتباهات را اصلاح کنید.

به جای هدر دادن زمان برای دعوا کردن بر سر چیز‌های بی‌اهمیت، می‌توانید در عوض با شریک زندگیتان در مورد چیز‌هایی صحبت کنید که شما را آزار می‌دهند و دلایل آن را نیز بگویید. این کار زمان کمتری نیاز دارد و همچنین استرس کمتری برای مقابله با آن خواهد داشت.

خودتان را درک کنید
ممکن است اینگونه به نظر برسد که صحبت کردن و ازدواج، هر دو با هم عناصری هستند که برای تقویت رابطه شما با شریک زندگیتان لازم هستند. با این حال، این ارتباط بعد دیگری نیز دارد.

برقراری ارتباط در ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از احساس خود و آنچه برای شما مهم است داشته باشید. قبل از اینکه در مورد چیز‌های خاصی از شما سؤال شود، ممکن است فرصتی برای فکر کردن در مورد آن‌ها پیدا نکنید. بنابراین، برقراری ارتباط می‌تواند به شما در درک بهتر خود کمک کند.

افزایش رضایت زناشویی

اگر می‌پرسید «چرا صحبت کردن در ازدواج و زندگی زناشویی مهم است»، به مطالعات انجام شده در زمینه عوامل مهم در تعیین رضایت زناشویی نگاهی بیاندازید.

صحبت کردن می‌تواند به شما کمک کند تا با شریک زندگیتان ارتباط برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که از رابطه خود احساس رضایت می‌کنید. اگر صریح صحبت کنید، شریک زندگی شما محرم اسرارتان خواهد بود و این امر تضمین کننده علاقه‌تان به شریک زندگیتان است.

با هم رشد کنید و بزرگ شوید
زوج‌ها ممکن است به مرور زمان از هم دور شوند یا با هم رشد کنند. برای اطمینان از اینکه زوج‌ها در کنار هم رشد می‌کنند، باید خطوط ارتباطی را همیشه باز نگه دارند. اگر داشتن احساس متفاوت و رفتار متفاوتی در شما آغاز شود، صحبت کردن با شریک زندگیتان باعث می‌شود که او متوجه این تغییرات شود.

اگر پذیرای همدیگر باشید، تغییرات و تکامل در شخصیت هر دوی‌تان برای طرف مقابل تعجب‌آور نخواهد بود. از طریق گفتگو‌های صادقانه است که می‌توانید عاشق این جنبه‌های جدید همسرتان شوید.

چیز‌های جدید یاد بگیرید
آیا همه چیز را در مورد گذشته شریک زندگیتان می‌دانید؟ آیا دوست دارید آن‌ها را حتی بهتر نیز بشناسید؟ اگر بله، پس به صحبت کردن و برقراری ارتباط ادامه دهید.

گفتگو با شریک زندگیتان به شما این فرصت را می‌دهد که به کشف چیز‌های جدیدی در مورد همسرتان ادامه دهید. مهم نیست که چقدر به شریک زندگیتان نزدیک هستید، همیشه جزئیات اندکی در مورد شریک زندگیتان خواهید یافت و او را بهتر درک خواهید کرد.

فواید سلامتی
صحبت کردن و برقراری ارتباط در ازدواج می‌تواند با نزدیک کردن شما و همسرتان به هم سلامت رابطه شما را افزایش دهد. علاوه بر این، در سطح فردی، صحبت با همسرتان در مورد مشکلات و خواسته‌هایتان می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند. این کار به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را مرتب کنید و نگران آینده نباشید.

نتیجه نهایی

اهمیت برقراری ارتباط در ازدواج را نمی‌توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. کانال‌های باز ارتباطی، سوء تفاهم‌های کمتری موجب می‌شوند و به توسعه روابط به شیوه‌ای جامع کمک می‌کنند.

به همسرتان بگویید چه چیزی را در مورد او دوست دارید، اما همچنین از بیان نظر خود نترسید اگر چیزی شما را آزار می‌دهد. این ارتباط کلامی باز و صادقانه است که با گذشت سال‌ها به سرمایه‌ای ارزشمند تبدیل خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar