بهداشت نيوز/ پانکراس يک غده درون ريز است که حدود 10 تا 15 سانتي متر طول داشته و در عمق شکم، پشت امعا و احشا قرار گرفته است. در قسمت دوم پانکراس سلول هايي وجود دارد که مسئول ساخت هورمون انسولين بوده و در قسمت سر پانکراس سلول هايي هستند که آنزيم هاي گوارشي و هضم کننده را ترشح مي کنند، ولي تومور هاي اين بخش که شايع ترند به سختي قابل شناسايي بوده و اين کار تشخيص آن ها را مشکل مي کند.
 
تحقيقات نشان مي دهد 40 درصد از افرادي که سرطان پانکراس براي آن ها تشخيص داده مي شود يک تا 2 سال قبل از تشخيص سرطان، براي آن ها تشخيص بيماري ديابت گزارش شده است. در واقع ديابت توسط سلول هاي تومور که هنوز کشف نشده اند، ايجاد مي شود. افرادي که ناگهان به بيماري ديابت دچار مي شوند و هيچ شخصي در خانواده آن ها سابقه ابتلا به اين بيماري را نداشته باشد، حتما بايد به احتمال ابتلا به بيماري سرطان پانکراس فکر کنند.
 
سمانه قهرمان پوري سرطان شناس درباره سرطان پانکراس يا لوزالمعده که عامل اصلي مرگ يکي از بازيگران مشهور کشور به نام ماه چهره خليلي نيز بود، اظهار کرد: پانکراس يا سرطان لوزالمعده يکي از کشنده ترين انواع سرطان است که به سرطان خاموش معروف است.
 
او در ادامه افزود: نقش عمده غده لوزالمعده هضم و جذب مواد غذايي در دستگاه گوارش است و مهم ترين هورموني که ترشح مي کند، انسولين نام دارد. اگر لوزالمعده آسيب ببيند فرد دچار ديابت مي شود. مصرف سيگار مي تواند 20 الي 25 درصد خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزايش دهد؛ زيرا سيگار کشيدن شايع ترين عامل خطرساز محيطي براي اين بيماري است. عوامل ديگر موثر بر بروز اين سرطان چندان شناخته شده نيستند و نتايج مطالعات مختلف در اين حوزه با يکديگر همخواني ندارند، اما پانکراتيت مزمن و ديابت به عنوان عامل خطرساز شناخته شده اند.
 
قهرماني پور گفت: درد شکم يکي از علامت هاي اصلي پانکراتيت حاد است، اين درد ممکن است از يک ناراحتي خفيف و قابل تحمل تا زجر شديد، مداوم و ناتوان کننده، متغير باشد. به طور مشخص اين درد که ثابت و خسته کننده است در اپي گاستر و ناحيه دور نافي قرار دارد و اغلب به پشت سينه، پهلو ها و قسمت تحتاني شکم منتشر مي شود. اين درد غالباً هنگامي که بيمار طاق باز خوابيده است شديدترمي شود و بيماران اغلب با نشستن به گونه اي که به جلو خم شده و زانو ها به شکم چسبيده باشد تسکين پيدا مي کنند. تهوع، استفراغ و انسداد شکمي ناشي از کاهش تحرک معده و روده ها، پريتونيت شيميايي نيز از علايم شايع اين بيماري است.
 
او بيان کرد: در معاينه هاي فيزيکي بيمار غالبا مضطرب و نگران به نظر مي رسد، در اين مواقع تب خفيف و کاهش فشارخون نسبتاً شايع است. شوک در اين بيماري امري نامعمول بوده و ممکن است، ايجاد شود.
 
قهرماني پور درباره عوامل تاثير گذار سرطان پانکراس گفت: تنها درمان قطعي سرطان پانکراس جراحي است اما به دليل اين که اغلب دير تشخيص داده مي شود قابل جراحي نخواهد بود. شايع ترين علامت آن تهوع، استفراغ، زردي، کاهش وزن و درد زير استخوان جناغ سينه است. مهمترين راه تشخيص اين بيماري درد در ناحيه است و معمولا اين بيماري بعد از 45سالگي رخ مي دهد.
 
او درباره عوامل تاثيرگذار بر سرطان پانکراس اظهار کرد: داشتن اضافه وزن، رژيم غذايي پر چرب و ورزش نکردن مي تواند از عوامل تاثيرگذار اين بيماري باشد.
 
او بيان کرد: سرطان لوزالمعده سرطاني بدخيم است و پيش آگاهي بدي دارد، سير و گسترش آن سريع است و طول عمر فرد را تحت تأثير قرار مي دهد. اگر از لحاظ ژنتيکي در يک خانواده اين نوع بيماري وجود داشته باشد حتما بايد آزمايش هاي لازم داده شود. در صورتي که اين بيماري زود تشخيص داده شود تا حدي قابل درمان است، اما به دليل بدخيم بودن آن کمتر درمان مي شود. در نهايت بهترين روش براي تشخيص سرطان پانکراس که پزشکان مي توانند از آن استفاده کنند سي تي اسکن و بيوپسي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar