روزياتو/ چرا خوابيدن به پشت فرم مناسبي براي خواب است؟ مادِلين کافاس، پرستار و متخصص پوست در اين مطلب توضيحاتي در اين مورد ارائه مي‌کند. طبق تحقيقات علمي ۹۲ درصد از انسان‌ها فرم درستي در خواب ندارند و همين امر نيز موجب بروز مشکلات جسمي، بدن‌درد و يا گردن‌درد مي‌شود. به گفته‌ي خانم کافاس خوابيدن به پشت مي‌تواند دواي سردرد، چين‌‌وچروک صورت و درد سينوس‌ها باشد و همچنين در اين حالت از خوابيدن، موقعيت ستون فقرات نيز در بدن به درستي حفظ مي‌شود.

البته اگر تمايل داريد اين شيوه از خوابيدن را در پيش بگيريد، بايد بالشي زير زانويتان بگذاريد تا هيچ فشاري بر ستون فقراتتان وارد نشود. همچنين بايد دو بالش زير سرتان داشته باشيد تا بدين‌ترتيب تنفس ساده‌تر شود. گرچه نبايد فراموش کرد اين حالت خوابيدن به افرادي که در نيم‌تنه‌ي پايين‌شان دچار مشکلاتي هستند و يا افرادي که وقفه‌ي تنفسي در خواب دارند توصيه نمي‌شود.

تأثير خوابيدن به پشت بر سردرد
به گفته‌ي دکتر کافاس خوابيدن به پشت منجر به کاهش سردرد مي‌شود، در حالي که برعکس، ديگر حالت خوابيدن سردرد را تشديد مي‌کنند. او مي‌گويد: «اگر جزء آن دسته از افرادي هستيد که عادت دارند رو به شکم بخوابند، زاويه‌اي که گردن مدتي طولاني به آن حالت قرار مي‌گيرد مي‌تواند موجب انقباض عضلات، اسپاسم عضلات و يا جابجايي نامناسب ستون فقرات در ناحيه‌ي گردن مي‌شود که همگي در نهايت موجب سردرد خواهند شد.»

دکتر کافاس همچنين اشاره مي‌کند که: «خوابيدن به پشت موجب مي‌شود که گردن در راستاي بدن قرار بگيرد و درنتيجه هيچ فشاري به عضلاتش وارد نمي‌آيد.» البته سردرد مي‌تواند ناشي از مشکلات مرتبط با سينوس يا مايعات اضافي در حفره‌هاي سينوسي باشد که در اين مورد نيز بايد گفت خوابيدن به پشت راه چاره‌ي خشک‌شدن اين حفره‌ها است.

نقش خوابيدن به پشت در جلوگيري از چين‌وچروک صورت

موقعيت صحيح بدن در خواب درواقع از چين‌وچروک صورت و سينه ممانعت مي‌کند، چراکه پوست به خاطر تماس طولاني‌مدت با بالش و تشک دچار چين‌خوردگي نمي‌شود. دکتر کافاس مي‌گويد: «هنگامي که پوست چروکيده شود ماتريس پوست (شامل کلاژن، الاستين و هيالورونيک اسيد) از لايه‌هاي زيرين آن بيرون مي‌آيد. همچنين با افزايش سن نيز ميزان توليد ماتريس پوست کاهش مي‌يابد و بدين‌ترتيب است که هرچه سن بالاتر مي‌رود، جاي چين‌وچروک روي پوست ماندگار مي‌شود. چين‌‌وچروک پوست همچنين در پوست سينه نيز پديدار مي‌شود، چراکه وقتي به پهلو بخوابيد دست درحال گره‌شده قرار مي‌گيرد و روي پوست سينه نيز چروکيده مي‌شود.»

نقش خوابيدن به پشت در کاهش فشار سينوس‌ها

خوابيدن به پشت نه فقط درماني براي سردرد به شمار مي‌آيد، بلکه فشار سينوسي را مي‌کاهد و راه گوش و بيني را باز مي‌کند. دکتر کافاس در اين باره مي‌گويد: «اگر از هر فردي که درگير مشکلات مرتبط با سينوس بوده بپرسيد براتان خواهد گفت که خوابيدن روي صورت تنها اتفاقي را که رقم مي‌زند اين است که فشار روي صورت را بيشتر مي‌کند و گرانش نيز مايعات جمع‌شده در حفره‌هاي سينوس را بيرون مي‌کشد و به سمت صورت فشار مي‌دهد. هرچه حفره‌هاي سينوس بيشتر باشد، طبيعتاً فشار واردشده به صورت نيز بيشتر خواهد شد. اما درعوض، خوابيدن به پشت اجازه مي‌دهد که حفره‌هاي سينوسي خشک شوند؛ بدين‌معنا که ديگر خبري از پف چشم‌ها نخواهد بود و اينکه ديگر ناحيه‌ي گونه‌ي صورت تحت فشار قرار نمي‌گيرد.»

بنابراين بهترين شيوه در حالت خوابيدن به پشت اين است که دو بالش زير سرتان بگذاريد تا راه حفره‌هاي سينوسي بسته شوند، خصوصاً اگر حال ناخوشي داريد.

نقش خوابيدن به پشت در تثبيت موقعيت ستون فقرات
به گفته‌ي دکتر کافاس بهترين حالت ستون فقرات اين است که در يک راستا و خط مستقيم قرار گيرد، بنابراين خوابيدن به پشت بهترين حالت براي ستون فقرات بردن است. او مي‌گويد: «خوابيدن به پهلو يا روي شکم باعث مي‌شود برخي از عضلات ستون فقرات منقبض و برخي ديگر نيز کشيده شوند. همچنين در نتيجه‌ي اين نوع حالات خوابيدن وزن بدن روي ستون فقرات فشار مي‌آورد چون ستون فقرات در اين دو حالت هيچ تکيه‌گاهي ندارد.»

او در ادامه‌ي حرف‌هايش در اين مورد مي‌گويد: «اين انقباض يا کشيدگي در عضلات ستون فقرات در طولاني مدت موجب مي‌شود که برخي مهره‌هاي ستون فقرات از جاي خود خارج شوند که نه فقط براي کمر، بلکه براي لگن، زانو و پا نيز مضر است.» خوابيدن به پشت همچنين موجب مي‌شود ماهيچه‌ها در حالت استراحت قرار گيرند و هيچ پيچشي در ناحيه‌ي ستون فقرات رخ ندهد.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar