بهداشت نيوز/ بسياري از مردم بخاطر ترس از ابتلا به نوع جديد ويروس کرونا، هرکاري مي کنند تا کارشان به بيمارستان کشيده نشود. متاسفانه اين مساله باعث شده که بسياري علائم حملات قلبي خود را ناديده بگيرند.
 
در مطالعه اي که اخيرا انجام شده مشخص گرديده که خطر ناديده گرفتن اين علائم منجر به مرگ عده زيادي شده است. محققان با مطالعه شيوع بيماري در دو ايالت اورگان و واشنگتن به اين نتيجه رسيده اند که امسال نسبت به سال گذشته، احتمال مرگ و مير کساني که در امريکا از ناراحتي هاي شديد قلبي رنج مي برند، در مقايسه با مرگ و مير ناشي از بيماري کرونا دوبرابر بوده است. در اين تحقيق 15244 نفر از کساني که در بيمارستان بستري شده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند که 14724 نفر آنها دچار حملات قلبي شده بودند.
 
اما از 23فوريه طي يک دوره 5هفته اي، ميزان موارد بستري 19% کاهش يافت. دو هفته قبل از آن سازمان بهداشت جهاني شيوع نوع جديدي از ويروس کرونا را اعلام کرده بود.
 
آمار بستري شدن بيماران با حمله قلبي مجددا از 29مارچ شروع به پايين آمدن کرد. به گفته محققان اين افراد 1-3سال جوانتر بودند، دوره کوتاه تري در بيمارستان بودند و احتمال مرخص شدنشان نيز بيشتر بود. درکل بخاطر فرار افراد از بستري شدن، ميزان مرگ ناشي از حملات قلبي نسبت به دوره قبل از شيوع کرونا 2.4 برابر شده است. 
 
در ماه هاي پيش رو احتمالا بيمارستان ها با تعداد بيماران بيشتري روبرو خواهند بود که بخاطر حملات قلبي به بيمارستان آمده اند. با توجه به نامعلوم بودن زمان توليد واکسن، پزشکان توصيه مي کنند که اين دسته از بيماران براي کاهش خطر بيماري، به سلامتي خود بيشتر اهميت دهند.
 
نگراني پزشکان
نگراني ها از آنجا ناشي مي شود که ميزان قربانيان حملات قلبي از آنجا بالا گرفت که بيمارستان ها در سال جاري فقط در پي آماده سازي خود براي مقابله با شيوع بيماري کرونا بودند. البته براي اثبات اين آزمايش نياز به اطلاعات بيشتري است.
 
لزوم عکس العمل سريع
براساس گززارش مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري (CDC)، درحالي که شيوع بيماري کرونا تبديل به يک بحران جهاني شده، بيماري هاي قلبي نيز عامل اصلي اکثر مرگ و ميرها در امريکا هستند. 
 
بيماري کرونا بي ارتباط با حملات قلبي نيست. وقتي در حمله قلبي شرياني در قلب مسدود مي شود، ديگر عضله هاي قلب خوني به آن قسمت نمي رسانند. بنابراين اگر در سينه خود احساس سنگيني مي کنيد و بازوهايتان درد مي کند يا احساس کرختي در اين قسمت مي کنيد، هرچه سريعتر به بيمارستان مراجعه کنيد. اگر کارکرد قلب با مشکل مواجه شود، نتيجه خوبي در برنخواهد داشت. اقدام به موقع و جدي گرفتن علائم، مي تواند تعيين کرده مرز بين مرگ و زندگي باشد.
 
سبک زندگي و استرس
مقررات منع آمد و شد و ماندن درخانه، عادات سلامتي همه ما را تغيير داده است، اين کار سبب افزايش حملات قلبي مي شود. اين عادات عبارتند از عدم استفاده از غذاهاي سالم، ورزش نکردن و استفاده از مشروبات الکلي. همچنين استرس تلاش براي مبتلا نشدن به کرونا نيز به اين مشکلات اضافه شده است.
 
استرس بروي سيستم ايمني بدن تاثير گذاشته و آن را ضعيف مي کند، بنابراين افراد پراسترس بيشتر در معرض بيماري هاي قلبي قراردارند.
 
بعلاوه برخي از علائم حملات قلبي مانند درد در قفسه سينه، تعريق و خستگي با علائم بيماري کرونا مشترک است. 
 
اگر نگران ابتلا به بيماري هاي قلبي هستيد، پس ماسک بزنيد و براي بررسي اوضاع به يکي از مراکز درماني مراجعه کنيد. اغلب اوقات آزمايشات کلينيکي مشخص مي کنند که آيا فرد نياز به توجهات پزشکي بيشتر دارد يا خير.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar