ميزان/ يک متخصص طب سنتي به بيان توصيه‌هايي براي لاغري و کاهش وزن پرداخت.
عليرضا عباسيان در پاسخ به اين سوال که خوردن چه دمنوش‌هايي موجب لاغري مي‌شود، گفت: برخي از دمنوش‌هاي لاغري مضر و خشک کننده بدن هستند، البته در طب سنتي سه طيف مواد غذايي شامل غذا، دارو و سم وجود دارد و مصرف به اندازه هر ماده غذايي مشکلي براي افراد به وجود نمي‌آورد در حالي که استفاده فراوان از هرچيزي کم کم تبديل به دارو و بعد از آن سم مي‌شود و عوارضي براي بدن به همراه دارد.

معاون تعالي دفتر طب ايراني و مکمل وزارت بهداشت با بيان اينکه دمنوش‌هايي نظير چاي سبز و زيره تا حدي منجر به کاهش وزن مي‌شوند، اضافه کرد: استفاده از دمنوش در حد يک تا دو ليوان در روز آن هم دمنوش‌هايي که داراي سيب سلامت و مورد تاييد وزارت بهداشت هستند، ايرادي ندارند، اما اگر فردي روزانه ۷ تا ۸ ليوان دمنوش براي لاغري مصرف کند، به جز به وجود آمدن گرفتاري و گريبان گير شدن يکسري عوارض هيچ سود و نتيجه ديگري نمي‌بيند و نمي‌تواند به وزن ايده آل خود برسد.

وي افزود: به طور کلي از بين انواع دمنوش‌ها مصرف مخلوط چاي سفيد و چاي سبز، چاي بادرنجبويه و چاي معممولي به همراه مصلحاتش توصيه مي‌شود، براي مثال در افراد گرم مزاج بهتر است شيرچاي استفاده شود، يعني چاي دم کرده با شير جوش آمده باهم مخلوط و يک مقدار عسل هم به آن اضافه شود و مورد استفاده قرار گيرد و در اشخاص سرد طبع هم توصيه مي‌شود چاي به همراه مقداري دارچين، زعفران، زنجبيل و يا ترکيبي از آن‌ها نوشيده شود.

معاون تعالي دفتر طب ايراني و مکمل وزارت بهداشت ضمن اشاره به اينکه مصرف اين دمنوش‌ها محدوديتي ندارد و مشکلي براي افراد به وجود نمي‌آورد ادامه داد: استفاده از قهوه همراه با زعفران و زنجبيل و همچنين پرهيز از نوشيدن آن به همراه شير به دليل سرد بودنش و برعکس مصرف کاکائو به همراه شير به دليل گرمي نيز توصيه مي‌شود چرا که استفاده از آن‌ها موجب رفع خستگي و تمدد اعصاب مي‌شود.

اين متخصص طب سنتي ضمن تاکيد بر اينکه مصرف قهوه و کاکائو بايد به اعتدال باشد، بيان کرد: قهوه، کاکائو و چاي داراي کافئين هستند و موجب آرامش افراد مي‌شوند و استفاده از بيش از حد اين نوشيدني‌ها منجر به اعتياد مي‌شود.

عباسيان توضيح داد: اگر افراد انواع چاي و دمنوش را شيرين نخورند و به صورت تلخ مورد استفاده قرار دهند، همين امر موجب جلوگيري از بروز چاقي در آن‌ها و به کاهش وزن کمک مي‌کند.

وي افزود: استفاده از مخلوط چاي سفيد و سبز به همراه مقداري زيزه و همچنين نوشيدن قهوه به ويژه اگر تلخ باشد و مقداري زعفران و زنجيل به آن اضافه شود، تاثير بسزايي در لاغري و کاهش و وزن دارد.

اين متحصص طب سنتي با اشاره به اينکه درصورتي که افراد دچار اضافه وزن شديد هستند و مي‌خواهد به مقدار قابل توجهي وزن کم کنند، حتما بايد به پزشک مراجعه کنند و تحت نظر او چنين اقدامي انجام دهند، اظهار کرد: بهترين شيوه براي کاهش وزن و لاغري پرهيز از پرخوري و کم کردن ميزان مواد غذايي است که افراد به صورت روزانه مصرف مي‌کنند.

عباسيان با تاکيد بر اينکه افراد بايد از همه گروه‌هاي غذايي بهره‌مند شوند، متذکر شد: بدن براي ترميم خود به همه گروه‌هاي غذايي نظير پروتئين‌ها مثل تخم مرغ، ماهي و ...، ميوه‌جات به ويژه هر ميوه‌اي در فصل خودش نياز دارد.

وي ضمن اشاره به اينکه پرهيز از مصرف مواد غذايي چرب و شيرين نقش بسزايي در کاهش وزن دارند، عنوان کرد: يکسري از افراد هستند که اضافه وزن بيش از حد دارند و اين افراد حتما بايد نزد پزشک بروند و تحت نظر او دارو مصرف کنند و اساس را بر نخوردن بگذارند، چرا تعدادي از بيماران بيشتر به دنبال اين هستند که چه بخورند، درحالي که بهتر است کمتر به مصرف مواد غذايي بپردازند و در صورتي خيلي گرسنه شدند گزيده خوري کنند يعني به خوردن موادغذايي روي بياورند که با کيفيت هستند.

اين متخصص طب سنتي اضافه کرد: در گروه پروتئين‌ها تخم مرغ از کيفيت بالايي برخورداراست و در ميوه جات با توجه به اينکه الان در فصل زردآلو هستيم خوردن ۳ عدد از اين ميوه تقريبا تمام ويتامين‌هاي مورد نياز بدن به جز ب ۱۲ را تامين مي‌کند، در حالي که بعضي از ميوه‌ها نظير موز چاق کننده هستند و بهتر است افراد براي کاهش وزن کمتر از آن استفاده کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar