عصر ايران/ شايد اين ضرب المثل را شنيده باشيد که مصرف يک سيب در روز شما را از پزشک بي‌نياز مي کند. شايد خنده‌دار به نظر برسد زيرا ممکن است سيب را به عنوان يک ماده غذايي برتر با فوايد سلامت منحصر به فرد در نظر نگيريد.

«انواع مختلف سيب همچنان مي توانند فوايد سلامت جالب توجه اي را ارائه کنند. شما مي توانيد اين ميوه را به عنوان يک ميان وعده سالم مصرف کرده يا آن را به وعده غذايي صبحانه يا اسموتي ها خود اضافه کنيد.

البته سيب به عنوان يک گزينه درماني براي بيماري هاي مختلف در نظر گرفته نمي شود، اما حداقل در بلندمدت و در صورت مصرف منظم مي تواند سلامت شما را بهبود ببخشد.

در ادامه با برخي از فوايد مصرف سيب که نبايد ناديده گرفته شوند، بيشتر آشنا مي شويم.

مبارزه با سرطان
در مقايسه با ميوه ها و سبزيجات ديگر، سيب داراي محتواي آنتي اکسيداني بيشتر، به ويژه در پوست خود است که آن را به گزينه اي خوب براي پيشگيري و مبارزه با سرطان تبديل مي کند. نتايج يک مطالعه نشان داد که مصرف يک يا تعداد بيشتري سيب در روز مي تواند به کاهش خطر سرطان کولورکتال کمک مي کند.
مطالعات ديگر نيز نشان داده اند که سيب مي تواند به پيشگيري از سرطان هاي ريه و پروستات کمک کند.

کاهش خطر سکته مغزي
مطالعه اي با حضور تقريبا ۱۰,۰۰۰ هزار نفر که بيش از ۲۸ سال سن داشتند، نشان داد که که خطر سکته مغزي ترومبوتيک در افرادي که بيشترين ميزان سيب مصرفي را داشتند، کمتر بود. يک سيب مي تواند تقريبا ۲۰ درصد از مقدار مصرف توصيه شده روزانه فيبر را تامين کند که مطالعه اي ديگر نشان داد اين ماده مي تواند خطر بيماري هاي قلبي و سکته مغزي را کاهش دهد.

کمک به کاهش وزن
سيب در مقايسه با يک کراکر با ميزان کالري مشابه مي تواند احساس سيري بيشتري را در انسان ايجاد کند. نتايج يک مطالعه نشان داد مصرف چند برش سيب پيش از يک وعده غذايي به تقويت احساس سيري و مصرف ۲۰۰ کالري کمتر در آن وعده غذايي منجر شده است. همچنين، سيب حاوي ترکيباتي است که به تغذيه باکتري هاي سالم در روده کمک مي کنند که به طور بالقوه خطر برخي مشکلات سلامت مرتبط با چاقي را کاهش مي دهد.

مفيد براي مغز
سيب سرشار از آنتي اکسيدان هاي مختلف است که يکي از آنها کوئرستين نام دارد و اثر محافظتي روي سلول هاي عصبي را نشان داده و همچنين به بقا و عملکرد درست آنها کمک مي کند. يک مطالعه با حضور سوژه هاي حيواني نشان داد که يک دوز زياد از اين آنتي اکسيدان مي تواند به محافظت در برابر عوارضي که به بيماري آلزايمر منجر مي شوند، کمک کند.

کاهش خطر ديابت
پلي‌فنول ها ريزمغذي هايي هستند که به ميزان زياد در سيب وجود دارند و مي توانند به پيشگيري از آسيب ديدن سلول هاي توليد کننده انسولين کمک کنند. نتايج يک مطالعه نشان داد که مصرف يک سيب در روز خطر ديابت نوع ۲ را به ميزان ۲۸ درصد کاهش داده است. حتي مصرف چند سيب در هفته نيز اثري مشابه را به همراه داشت.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar