ايرنا/ چندماهي است که ويروس کرونا جهان را درگير خود کرده است و تا امروز هيچ درمان قطعي براي آن پيدا نشده است. توصيه‌هاي محققان و دانشمندان تنها براي کنترل و کاهش احتمال آسيب است. انجام تمرينات يوگا نيز يکي از همين توصيه‌هاست. نکته تاييد شده از سوي تمام پزشکان و محققان اين است که ويروس کوويد ۱۹ اثرات شديدي بر روي دستگاه تنفسي دارد و بيماران مبتلا با مشکلاتي در تنفس و دردهاي قفسه سينه دست و پنجه نرم مي‌کنند. با توجه به اينکه تکنيک‌هاي يوگا بر تنفس صحيح متمرکز هستند، اين موضوع مي‌تواند نقشي حياتي در کنترل و مهار ويروس در بدن افراد داشته باشد.

تنفس مهم‌ترين بخش يوگا است
افراد يوگا مي‌کنند تا اين تمرينات بتواند به آنها در مواجه با آسيب‌ها و پايداري جسم و روح در هر موقعيتي کمک کند. به گفته کارشناسان يوگا، تنفس مهم‌ترين بخش تمرينات يوگا است. رانا مصطفي، مربي يوگا از مصر مي‌گويد: زماني که نوبت به يوگاي مولد مي‌رسد، آرامش، تمرکز بر خود و تنفس مهم‌ترين اقدامات براي تسلط بر بدن است. او توضيح مي‌دهد که تنفس عميق با کاهش ضربان قلب، سطح استرس را کاهش مي‌دهد. هنگامي که شما به طور صحيح نفس مي‌کشيد، اين کار جريان انرژي درون بدن را هدايت و ايمني شما را تقويت مي‌کند. همچنين باعث بهبود عملکرد ريه و استقامت تنفس نيز مي‌شود. در مقابل، استرس موجب مي‌شود ضربان قلب بالا رفته و تمرکز بدن براي تنفس عميق کاهش يابد.

تنفس درست راه را بر عفونت‌هاي ويروسي مي‌بندد
لوئيس جي ايگنارو استاد داروسازي مولکولي و پزشکي در دانشگاه کاليفرنيا نيز به تازگي مقالاتي در خصوص چگونگي ياري رساندن تنفس صحيح به بدن براي مبارزه با ويروس کوويد ۱۹ نوشته است. او مي‌گويد: مانند تمرينات يوگا، تنها از طريق بيني نفس بکشيد و بازدم کنيد. تنفس از اين راه يک مزيت پزشکي قدرتمند است که مي‌تواند به بدن در مبارزه با عفونت‌هاي ويروسي کمک کند. تنفس از طريق بيني، جريان خون را از طريق ريه‌ها افزايش مي‌دهد و سطح اکسيژن خون را بالا مي‌برد. اين عمل، تکثير ويروس در ريه را مسدود مي‌کند و به جنگ با ويروس کرونا در ريه مي‌رود.

يوگا ايمني بدن را بهبود مي‌بخشد
متخصصان يوگا به افراد توصيه مي‌کنند براي بهبود ايمني، به طور مرتب يوگا انجام دهند، چراکه يوگا دارويي براي مبارزه با کوويد ۱۹ محسوب مي‌شود. سانکارا رائو، پزشک ارشد موسسه علوم پزشکي ماهاراجا مي‌گويد: سلامت و تناسب اندام به محافظت از افراد در برابر ويروس کرونا کمک مي‌کند. هنوز هيچ واکسني براي اين ويروس پيدا نشده است و بهبود ايمني بدن، تنها راه مبارزه با ويروس است. ورزش تنفس در يوگا، عملکرد ريه ها را بهبود مي‌بخشد و به پمپاژ خون غني از اکسيژن در سلول‌هاي بدن کمک مي‌کند.

مردم دنيا بيشتر از هميشه به يوگا نياز دارند
يوگا تنها يک ورزش باستاني نيست، بلکه يک عمل جسمي و روحي براي تغيير و بهبود سبک زندگي است. عملي که جامعه امروز بيش از هر زمان ديگري به آن نياز دارد. همه‌گيري ويروس کرونا و اقدامات خنثي‌کننده اين ويروس در سراسر جهان، تعادل زندگي افراد را بر هم زده است و آنها را بيش از پيش تحت فشار قرار مي‌دهد. در اين شرايط، يوگا مي‌تواند همان دارويي باشد که با تمرکز بر آرامش جسم و روح، حال مردم جهان را بهتر مي‌کند. يوگا ابزاري قدرتمند براي مقابله با ناآرامي‌ها، انزوا و همچنين کليدي براي حفظ سلامتي جسمي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar