پزشکان بدون مرز/ خيره شدن به موبايل با گردني که به جلو خم شده عوارض بسيار زيادي براي گردن و ستون فقرات دارد، البته راه هايي براي جلوگيري از آسيب ديدگي به گردن در هنگام کار با موبايل وجود دارد.
اين گونه به نظر مي رسد که همه ما روز به روز به موبايل هاي خود وابسته تر مي شويم و هيچ گاه از فشاري که به بدن و همچنين ستون فقرات وارد مي شود خبر نداريم. در واقع هر بار که از موبايل استفاده مي کنيم، به دليل خم شدن گردن فشار زيادي به ستون فقرات مي آيد. اين فشار ممکن است بين 15 تا 30 کيلوگرم در ناحيه ستون فقرات وارد شود. اين نيرو تقريباً به 12 کيلوگرم در زاويه 15 درجه، 18 کيلوگرم در زاويه 30 درجه، 22 کيلوگرم در زاويه 45 درجه و 27 کيلوگرم در زوايه بيش از 60 درجه افزايش پيدا مي کند. خيره شدن به موبايل با گردني که به جلو خم شده مانند اين است که چهار توپ بزرگ بولينگ يا کودکي هشت ساله از گردنتان آويزان شده باشد.

علائم و نتايج کار کردن با موبايل و فشار روي ستون فقرات
آيا مدت زمان طولاني در طول روز گردن خود را خم مي کنيد؟ پس مطمئن باشيد فشار زيادي به ستون فقرات وارد مي کنيد و بافت آن را کش مي دهيد که در نهايت مي تواند باعث آسيب ديدگي عصب، ديسک کمر و جراحي هاي مورد نياز براي ستون فقرات شود و همچنين ممکن است بينايي را دچار مشکل کند زيرا بعضي از علائم اين مشکل شامل سفتي شانه ها، سوزش گردن و سفتي گردن و سردرد مزمن است.
دکتر کنث هنس راج که سرپرست جراحي هاي ستون فقرات در نيويورک است، در مورد اين مشکل و اثرات آن مطالبي را به چاپ رسانده است. تحقيقات انجام شده توسط اين پزشک نشان مي دهد که طرز صحيح قرار گرفتن بدن براي جلوگيري از آسيب ديدگي هاي ستون فقرات بسيار موثر است و همچنين اشاره کرده است که هنگام گرفتن موبايل در دست خود بهتر است که گوش هاي شما موازي و هم جهت با شانه ها باشند، در حالي که شانه ها منقبض هستند اين پوزيشن فشار روي ستون فقرات را کاهش مي دهد و همچنين به اين نکته اشاره کرد به جاي اين که گردن خود را خم کنيد، براي نگاه کردن به قسمت هاي مختلف گوشي چشمان خود را تکان دهيد.

جلوگيري از آسيب ديدگي به گردن
هنگام کار با موبايل مطمئن باشيد که گردن شما به سمت موبايل خم نشده است.
به جاي آن چشمان خود را بالا و پايين کنيد و سعي کنيد گردنتان در يک موقعيت خنثي قرار بگيرد.
ستون فقرات و گردن خود را در يک پوزيشن راحت و استراحت نگه داريد. مي توانيد چند عدد بالشت را پشت آن قرار دهيد؛ البته اين موضوع براي زماني است که مي خواهيد در رختخواب با موبايل کار کنيد.
گوشي هاي شما بايد موازي با شانه باشد. شانه هاي خود را منقبض نگه داريد. انجام اين کار و اين روش هنگام کار کردن با گوشي در ماشين يا قطار بسيار مهم است.

عوارض گوشي براي گردن
فونت گوشي خود را بزرگ تر کنيد تا به چشمان شما فشار وارد نشود.
يک عدد تبلت و گوشي را مستقيماً در زاويه 30 درجه مقابل خود قرار دهيد. هنگام تايپ کردن نيز مراقب گردن و کمر خود باشيد.

هر 15 دقيقه يک بار به خودتان استراحت بدهيد و سعي کنيد گردن و کمر را به يک پوزيشن خنثي تغيير حالت دهيد. همه اين ها نيازمند دقت است و در طولاني مدت به يک عادت سالم در شما تبديل خواهد شد و فشار ناخواسته وارد شده به ستون فقرات را از بين مي برد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar