آخرين خبر/ آنهايي که زندگي استاد شجريان ( تولد ۱ مهر ۱۳۱۹) را جدي‌تر دنبال مي‌کنند به خاطر دارند که استاد شجريان از بهار ۱۳۸۰ و در کنسرتي که به آمريکا داشتند دچار بيماري و مجبور به عمل جراحي براي برداشتن يکي از کليه‌هاي خودشان شدند. پس از اين کنسرت نيز آقاي شجريان با گروه شهنازي کنسرت‌هاي متعددي برگزار کرد تا تابستان ۱۳۹۴ که خبري در محافل هنري پيچيد که استاد به بيماري سختي دچار شده است.
نوروز ۹۵ بود که براي نخستين بار خود استاد با سري تراشيده در يک ويدئوي کوتاه ظاهر شد و از مهماني سخن گفت که «پانزده سال است در تن او منزل کرده است». مهماني که ايرانيان بسياري را اندوهگين کرد.

هر زمان که دماي بدن شما افزايش مي يابد، نشانه اي از درگيري سيستم ايمني با يک مزاحم است. اين مزاحم مي تواند يک ويروس، باکتري، يا تومور باشد. 
انسان داراي دو کليه است که اين اندام هاي لوبيايي شکل زير قفسه سينه در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند. وظيفه اصلي کليه ها پالايش مواد زائد از خون و تبديل آنها به ادرار است.
کليه ها نيز همانند ديگر بخش هاي بدن انسان مي توانند درگير سرطان شوند و شايع‌ترين نوع آن سرطان سلول کليوي است. سرطان کليه اگرچه يک بيماري جدي و خطرناک است، چنانچه در مراحل زودرس و اوليه اقدام درماني صورت گيرد، بهبودي حاصل خواهد شد.

سرطان کليه چيست؟
وقتي سرطان کليه تشخيص داده مي شود، با انجام بعضي دستورات علائم از بين خواهد رفت و در حين درمان احساس بهتر شدن ايجاد مي شود. بيشتر افرادي که مبتلا به سرطان کليه مي شوند در سنين بالا هستند،(معمولا پنجاه و هفتاد ساله). در اين افراد سرطان اغلب به صورت يک توده و غده در کليه ظاهر مي شود، اما بعضي اوقات به صورت چند غده در کليه شروع مي شود و ممکن است در هر دو کليه بوجود آيد.
 
عوامل مساعد کننده ابتلا به اين بيماري
۱- استعمال دخانيات
۲- چاقي بيش از حد
۳- مصرف بعضي داروهاي مسکن مثل:آسپرين،بروفن، استامينوفن به مدت طولاني
۴- بعضي وضعيتهاي خاص ژنتيکي مثل سرطان يا پيلري کليه و سرطان دو طرفه کليه VON HIPPEL
۵-در معرض قرار گرفتن بعضي مواد مضر مثل CADMIUM

علائم رايج سرطان کليه عبارتند از:
وجود خون در ادرار (که ادرار را کمي مايل به قرمز تا قرمز پررنگ مي‌‌کند.)
احساس درد در پهلو که از بين نيز نمي‌رود.
توده‌اي در پهلو و يا شکم.
کاهش وزن.
تب.
احساس خستگي زياد و يا احساس ضعف عمومي بدن.
اکثر اوقات، اين علائم به معني سرطان نيستند. يک عفونت، کيست، و يا ديگر مشکلات هم مي‌توانند باعث بروز همين علائم شوند. شخصي که دچار هر يک از اين علائم است بايد براي تشخيص هرگونه مشکل و درمان هرچه سريع‌تر آن، به پزشک مراجعه کند.

به همين بهانه، در گفت و گويي با دکتر سروش راد، فوق تخصص هماتولوژي و انکولوژي، سعي کرده ايم اطلاعات بيشتري درباره علل، علايم و درمان هاي سرطان کليه و وضعيت فعلي استاد به دست آوريم.

سرطان کليه، سرطان شايعي است؟
نه! اتفاقا سرطان کليه جزو سرطان هاي ناشايع اندام هاي داخلي است که معمولا در دهه پنجم يا ششم زندگي، فرد را درگير مي کند. اين نوع نسبتا غيررايج از سرطان، در حدود 10 درصد از موارد به دليل عوامل ژنتيکي و ارثي و در ساير موارد به دلايل محيطي و وابسته به سبک زندگي افراد بروز پيدا مي کند.

مثلا کدام علل و عوامل؟
مثلا ثابت شده است که ارتباط مستقيم و معناداري بين استعمال سيگار و ابتلا به سرطان کليه وجوددارد. شانس ابتلا به سرطان کليه در سيگاري ها نسبتا بالاست. بعضي از منابع، ابتلا به عفونت هاي مزمن مثانه و فشار خون را هم در بروز سرطان کليه دخيل دانسته اند. اين دو بيماري در موارد بسيار نادري مي توانند باعث ايجاد سرطان کليه شوند. از سوي ديگر، نمي توان از نقش چاقي و اضافه وزن در ابتلا به سرطان کليه چشم پوشي کرد. متاسفانه بايد بگوييم که امکان ايجاد تومورهاي سرطاني در کليه هاي افراد چاق، بيشتر از ساير افراد است.

آيا سرطان کليه هم مانند ساير سرطان ها درجه بندي مي شود؟
بله، معمولا اين سرطان هم مانند ساير سرطان ها داراي 4 مرحله است و راهکار درماني بيمار براساس مرحله اي از بيماري که فرد در آن قرار دارد، تعيين مي شود.

آيا اين بيماري، علامتي هم دارد که با توجه به آن بشود به ابتلا مشکوک شد؟
متاسفانه در مراحل اوليه بيماري، بيمار معمولا با هيچ علامت خاصي مواجه نمي شود. در مراحل پيشرفته تر بيماري، ممکن است بيمار با شکايت از علايمي مانند درد پهلوها يا وجود خون در ادرار به پزشک مراجعه کند. در اين صورت، انجام سونوگرافي و نمونه برداري از توده ها مي تواند پزشک را در تشخيص نوع توده ها و خوش خيم يا بدخيم بودن آنها ياري کند. گاهي برخي از افراد به دليل بيماري هاي ديگري تحت سونوگرافي يا سي تي اسکن قرار مي گيرند و توموري در کليه آنها در مراحل اوليه تشخيص داده مي شود د رمان هاي لازم هم برايشان صورت مي گيرد.

رايج ترين درمان هاي اين سرطان؟
اگر سرطان بيمار در مراحل اول يا دوم تشخيص داده شود و تومور فقط کليه و مثانه را درگير کرده باشد، مي توان با روش جراحي، تومور را به طور کامل برداشت. جراحي در اين مراحل، درمان قطعي سرطان کليه محسوب مي شود. حتي گاهي در مرحله سوم بيماري هم تومور فقط در محل خود رشد مي کند و در اين صورت هم مي توان روش جراحي را به عنوان روشي مطمئن براي درمان اين سرطان درنظر گرفت.

و در مرحله چهارم سرطان؟
وقتي اين سرطان به مرحله چهارم مي رسد، با ساير نقاط بدن متاستاز مي دهد و درمانش دشوارتر مي شود. واقعيت اين است که تومور کليه جزو تومورهاي مقاوم نسبت به راديوتراپي و شيمي درماني است و به همين دليل هم درمان آن در مراحل پيشرفته چندان آسان نيست.

اما برخي از پزشکان از درمان هاي نوين در کنترل سرطان کليه صحبت مي کنند.
بله، در سال هاي اخير، روش درماني جديدي به نام تارگت تراپي براي کنترل سرطان کليه کشف شده که در آن، سلول هاي سرطاني به صورت مولکولي مورد هدف درمان قرار مي گيرند. در اين روش درماني با کمک دارويي به نام سوتنت معمولا بيمار را در مراحل سوم يا چهارم سرطان کليه تحت درمان قرار مي دهند تا طول عمر و کيفيت زندگي او افزايش يابد.

آيا اين روش هم مانند روش جراحي يک درمان قطعي محسوب مي شود؟
متاسفانه خير، اين نوع درمان فقط مي تواند باعث ايجاد تعادل در وضعيت بيماري و پيشگيري از پيشرفت سرطان در بدن شود؛ يعني به موجب اين درمان، بهبود قطعي براي بيمار حاصل نمي شود و تنها مي توان بيماري را تحت کنترل درآورد يا طول عمر بيمار را افزايش داد.

آيا اين روش درماني نوين هم در کشور ما مرسوم است؟ يعني استاد شجريان و ساير بيماران مي توانند از آن در ايران استفاده کنند؟
بله. البته! تنها مشکل اين روش درماني، هزينه بالاي آن است؛ به طوري که تقريبا هر دوره يک و نيم ماهه درمان با اين روش حدود 14 ميليون تومان هزينه بر مي دارد. البته خوشبختانه، تا جايي که من مطلعم، بيمه نزديک به 70 درصد از اين هزينه را نيز تقبل مي کند. به هر حال، استفاده از داروي سوتنت تا زماني که بتواند بيماري را کنترل کند، قابل توصيه خواهد بود.

به نظر شما چرا با اينکه استاد شجريان در پيام نوروزي شان عنوان کرده اند که حدود 15 سال است مبتلا به بيماري بوده اند، هنوز هيچ کدام از نشانه هاي درمان سرطان (مانند تغيير وزن يا ريزش موي ناشي از شيمي درماني) در طول اين مدت در ايشان قابل مشاهده نبوده است؟
البته من در جريان جزييات بيماري استاد نيستم ولي حدسم اين است که ايشان به احتمال قوي در اين دوره از همين روش درماني نوين (داروي سوتنت) براي کنترل بيماري شان استفاده کرده اند. از آنجا که سوتنت جزو داروهاي شيمي درماني نيست، طبيعي است که عوارض شيمي درماني را هم به دنبال نداشته باشد.

در برخي از سايت ها و صفحات مجازي منتسب به برخي از نزديکان استاد اين طور عنوان شده بود که سرطان کليه ايشان به مغز متاستاز داده است. آيا از نظر پزشکي، امکان متاستاز سرطان کليه به نقاط دوردست تر بدن مانند مغز هم وجود دارد؟
بله، از آنجا که ماهيت سرطان کليه به گونه اي است که از طريق خون پخش مي شود، متاستازهايش مي تواند در قسمت هاي دوردست تر بدن مانند مغز، پشت چشم، پلک، ساق پا، چانه، فک و بخش هايي از پوست نيز مشاهده شود. سرطان کبد يا روده نيست که فقط در مسير گذر خود منتشر شود و مي تواند به تمام نقاط بدن از جمله مغز نيز دست اندازي کند.

 از اين رو، انتشار سرطان از کليه به مغز اصلا اتفاق عجيبي نيست. با اين حال، تاکيد مي کنم که بنده در جريان جزييات بيماري استاد نيستم و آنچه مي گويم عمدتا مربوط به اين بيماري است ،نه اين بيمار. اميدوارم روند درماني استاد به خوبي طي شود و در آينده، شنونده و شاهد خبرهاي خوبي باشيم.

برگرفته از برترين ها/ independentpersian/ عصر ايران

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar