سيمرغ/ مسواک زدن دندان ها يک عادت ديرينه است اما تعداد کمي از افراد آن را به روش صحيح انجام مي دهند. مسواک زدن نامناسب منجر به آسيب دندان ها و بروز بيماري هاي لثه مي شود.
در ادامه به بررسي 10 اشتباه رايج در مسواک زدن و چگونگي درست مسواک زدن را بررسي ميکنيم.

اشتباه شماره 1: استفاده از مسواک نامناسب
در زمان خريد مسواک به اندازه دهان خود توجه کنيد. اگر در هنگام مسواک زدن ناچاريد دهان خود را با تلاش، بيشتر باز کنيد، احتمالا مسواکتان براي شما بزرگ است. شما بايد در هنگام نگه داشتن مسواک در دست و يا استفاده از آن در دهان راحت باشيد، درست مثل وقتي که براي خوردن غذا از چنگال استفاده کرده و به راحتي آن را در دست مي گيريد و يا  توسط آن غذا را در دهان خود قرار مي دهيد.

مسواک دستي بهتر است يا برقي؟
اين مورد يک انتخاب شخصي است. با هر کدام که راحت تر مي توانيد مسواک بزنيد، آن را انتخاب کنيد.

اشتباه شماره 2: برخي مسواک ها داراي موهاي زاويه دار و برخي صاف هستند، کدام نوع بهتر است؟
دندانپزشکان معتقدند که در اين مورد تکنيک و روش مسواک زدن مهم تر از نوع قرارگيري موهاي مسواک است.

نکته مهم در هنگام خريد مسواک چيست؟
مسواک هاي زبر و خشن به لثه آسيب مي رسانند، بنابراين بهتر است از مسواک هاي نرم استفاده کنيد. موهاي مسواک بايد تا حدي محکم باشند که بتوانند پلاک هاي دندان را ازبين ببرند اما نه به اندازه اي که به دندان و لثه صدمه وارد نکنند. برخي مسواک ها با موي طبيعي برخي حيوانات ساخته مي شوند که اين نوع مسواک ها توسط دندانپزشکان توصيه نمي شوند.

اشتباه شماره 3: عدم استفاده از مسواک به دفعات کافي يا مدت زمان کافي
توصيه مي شود روزانه 2 بار مسواک بزنيد و اگر 3 بار  باشد که بهترين حالت ممکن است. دير به دير مسواک زدن موجب ايجاد پلاک هاي باکتريايي و افزايش خطر التهاب لثه مي گردد. مدت مسواک زدن بايد حداقل 2 دقيقه باشد و حالت ايده آل 3 دقيقه است. توصيه مي شود دهانتان را به 4 قسمت تقسيم کنيد و براي مسواک زدن هر قسمت حداقل 30 ثانيه زمان صرف کنيد. اگر حوصله مسواک زدن به مدت کافي را نداريد اين کار را در حال تماشاي تلويزيون انجام دهيد.

اشتباه شماره 4: مسواک زدن به دفعات زياد و بسيار محکم
مسواک زدن بيش از 3 بار در روز چندان توصيه نمي شود زيرا ممکن است ريشه دندان را در معرض تحريک قرار دهد و در نهايت منجر به تحريک لثه ها گردد. مسواک زدن محکم و با شدت زياد نيز موجب ساييدگي ميناي دندان مي شود. بهترين حالت، مسواک زدن ملايم 2 تا 3 بار در روز است.

اشتباه شماره 5: مسواک زدن نادرست
ضربه زدن شديد در امتداد خط لثه منجر به خراشيدگي و آسيب اين بافت مي شود. مسواک را در زاويه 45 درجه با خط لثه قرار دهيد و با ضربه هاي کوتاه و آرام (حالتي شبيه لرزش) مسواک بزنيد. سپس مسواک را به آرامي روي دندان ها بالا و پايين ببريد (حرکت عمودي يا دوراني) و به صورت افقي روي دندان ها را مسواک نزنيد. سطح داخلي و خارجي دندان ها و همچنين سطوح جويدن و زبانتان را به خوبي با مسواک تميز کنيد.

اشتباه شماره 6: شروع مسواک زدن هميشه از يک نقطه يکسان
اغلب افراد مسواک زدن را هميشه از يک نقطه دهان آغاز مي کنند. مسواک زدن را هر بار از جاهاي مختلف دهان شروع کنيد. اين توصيه به اين دليل است که اغلب افراد وقتي به يک چهارم پاياني دهان مي رسند، خسته شده و سريع مسواک زدن را به پايان مي رسانند. بنابراين مسواک زدن را از جاهاي مختلف شروع کنيد تا هميشه يک قسمت يکسان سرسري گرفته نشود.

اشتباه شماره 7: تميز نکردن سطح داخلي دندان ها
بسياري از افراد در زمان مسواک زدن فراموش مي کنند که سطوح داخلي دندان ها (سطحي که در تماس با زبان است) را نيز مسواک بزنند. دندانپزشکان معتقدند که رايج ترين قسمت فراموش شده در زمان مسواک زدن، سطح داخلي دندان هاي جلو و پايين است.

اشتباه شماره 8: عدم شستشوي مسواک پس از اتمام مسواک زدن
اگر مسواکتان رابه خوبي با آب نشوييد، باکتري ها به سرعت در آن رشد مي کنند و در نوبت بعدي مسواک زدن، وارد دهان شما مي شوند. بنابراين توصيه مي شود بعد از مسواک زدن، مسواک را به خوبي با آب بشوييد تا خمير دندان و باقي مانده غذاها از لابلاي آن خارج شود.

اشتباه شماره 9: خشک نکردن مسواک
اگر مسواک شما هميشه مرطوب باشد، محيط مناسبي براي رشد باکتري ها است. پس از مسواک زدن و شستشوي آن، رطوبت را تا حد امکان با تکان دادن مسواک بگيريد و براي پاکيزه نگه داشتن آن از درپوشي که جريان هوا از آن عبور مي کند، استفاده کنيد.

اشتباه شماره 10: عدم تعويض مسواک در زمان مناسب
انجمن دندانپزشکان امريکا توصيه مي کند که هر 3 يا 4 ماه يک بار مسواک خود را تعويض کنيد. اگر زودتر از اين زمان احساس کرديد که مسواکتان فرسوده شده يعني انعطاف پذيري موهاي مسواک از بين رفته، خميده شده و يا در حال  جدا شدن هستند، به فکر خريدن مسواک جديد باشيد. برخي مسواک ها داراي يک نشانگر رنگي هستند که زمان مناسب براي تعويض را به شما يادآوري مي کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar