باشگاه خبرنگاران/ مراسم رونمایی از سامانه یک پارچه مدیریت اطلاعات سرطان، صبح امروز با حضور رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری و نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، برگزار شد.

رضا ملک زاده، نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در این نشست درباره وضعیت شیوع سرطان در ایران اظهار کرد: امروزه اطلاعات ما در خصوص بیماری سرطان بسیار دقیق است. طبق آمار میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی به ترتیب ۱۵۵ و ۱۲۸ نفر به ازای هر یکصد هزار نفر است.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت ادامه داد: سرطان پروستات، روده بزرگ و مثانه شایع‌ترین سرطان‌ها در میان مردان و سرطان پستان، پوست، روده بزرگ و معده ، چهار سرطان شایع در بین زنان ایرانی است، البته این تغییرات به عوامل محیطی و شیوه زندگی مربوط می‌شود.

ملک زاده تاکید کرد: طبق آمار ۱۶ درصد از مرگ و میر‌ها در سطح جهان ناشی از سرطان است. براین اساس سرطان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود.

او با بیان اینکه عامل ۳۰ درصد از سرطان‌ها چاقی و پرخوری است، گفت: متأسفانه شاهد افزایش شیوع چاقی در بین تمام افراد به دلیل عادت غذایی نادرست و کم تحرکی هستیم.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت اظهار کرد: امروزه سرطان در ایران و جهان به عنوان یک بیماری پر هزینه شناخته شده است؛ طبق آمار دو سوم افراد برای درمان این بیماری از نظر اقتصادی دچار مشکل هستند.

ملک زاده تصریح کرد: برنامه ملی مدیریت سرطان به عنوان برنامه ای است که برای پیشگیری و درمان سرطان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این یک برنامه کلیدی برای موفقیت در درمان سرطان است که طی ۶ الی ۷ سال گذشته برای به ثمر رسیدن آن، تلاش های زیاده شده است. براین اساس پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان سرطان مهم ترین ویژگی این برنامه است.

او تاکید کرد: طبق تحقیقات، سرطان در ۲۰ سال آینده در دنیا رشد می‌کند اما باید با اقدامات مناسب رشد آن را کنترل کنیم.

تشخیص سرطان بر اساس پاتولوژی است
نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان درباره تمهیدات اندیشیده شده برای درمان سرطان  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از شاخص های مهم در ثبت سرطان این است که چه میزان تشخیص سرطان ها با پاتولوژی در ارتباط است. هر چه ثبت سرطان دقیق تر باشد، درصد تشخیص آن با پاتولوژی بیشتر است، ارتباط خیلی قوی با پاتولوژیست های کشور و انجمن پاتولوژیست برقرار کرده ایم که در زمان تشخیص اطلاعات را به راحتی در اختیار آنها قرار داده ایم.

ملک زاده تصریح کرد: تشخیص سرطان بر اساس پاتولوژی است و در ابعاد گوناگون بیمارستان ها، مطب ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar