عصر ايران/ احتمالا شنيده ايد که برخي روغن ها مي توانند رشد مو را تقويت کنند. اما آيا مي دانيد کدام يک از آنها براي تحقق اين هدف کارايي بيشتري دارند؟ آيا تاکنون استفاده از روغن هاي اساسي را براي رشد موي خود امتحان کرده ايد؟

بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که براي تقويت و تسريع رشد مو بايد يک رژيم غذايي مغذي و متعادل را مصرف کرده و به طور کلي عادات سبک زندگي خوب را دنبال کنيد. افزون بر اين، شما مي توانيد از برخي روغن ها نيز براي تقويت و تسريع رشد مو استفاده کنيد.

شش روغن براي رشد مو
برخي مطالعات ارتباط بين رشد مو و استفاده از روغن ها را مورد بررسي قرار داده اند. با اين وجود، به طور قطعي ثابت نشده است که آنها در تمام موارد و سناريوها کاملا موثر هستند.

با اين وجود، اين روش هاي درماني مدتهاست که مورد استفاده قرار مي گيرند و برخي افراد بر اين باورند که استفاده از آنها مي تواند به تغذيه مو و تسريع رشد آن کمک کند.

نکته هاي مهم
اگر پوست سر شما حساس است يا به هر بيماري پوستي مزمن ديگر مبتلا هستيد، پيش از استفاده از هر نوع روغني روي موي خود با يک متخصص پوست مشورت کنيد.
براي بررسي احتمال آلرژي به روغن هاي اساسي، ابتدا روي بخشي از پوست ساعد اندکي روغن ريخته و براي ارزيابي واکنش چند دقيقه صبر کنيد.
به گفته کارشناسان، بهترين روش براي تقويت رشد مو مصرف يک رژيم غذايي متعادل و مغذي و به طور کلي، دنبال کردن عادات سبک زندگي سالم است.

روغن نارگيل
روغن نارگيل حاوي تري گليسيريدهاي زنجيره متوسط است که مي تواند به تسريع رشد مو کمک کند. اين مواد مي توانند به غشا سلولي مو نفوذ کرده و آن را عميقا تغذيه کنند.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
مقدا کمي روغن نارگيل را روي پوست سر خود ريخته و آن را به آرامي براي چند دقيقه ماساژ دهيد.
همچنين، شما مي توانيد از روغن نارگيل به عنوان يک ماده پايه براي ماسک مو همراه با مواد مفيد ديگر مانند آووکادو استفاده کنيد.

روغن زيتون
روغن زيتون يکي از بهترين گزينه ها براي رشد مو محسوب مي شود. اين روغن مي تواند رشد مو را تقويت و تسريع کند. روغن زيتون يکي از در دسترس‌ترين گزينه ها براي تقويت رشد مو است و همچنين يکي از مواد تشکيل دهنده رايج در بسياري از محصولات زيبايي و مراقبت از پوست و مو است.
روغن زيتون عميقا پوست سر را تغذيه کرده و موجب نرمي و درخشش تارهاي مو مي شود.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
در حالت ايده آل، روغن زيتون را مي توانيد به طور مستقيم روي پوست سر و نزديک ريشه هاي مو بماليد تا بهترين نتايج را کسب کنيد.

براي کسب نتايج بهتر مي توانيد روغن زيتون را با روغن رزماري ترکيب کنيد.

روغن زيتون را مي توانيد هفته اي يک بار به عنوان يک گزينه درماني مکمل براي تقويت و تسريع رشد مو استفاده کنيد.

روغن کرچک
روغن کرچک به واسطه خواص آبرسان خود شناخته شده است و همچنين براي تسريع رشد مو و مژه ها گزينه خوبي محسوب مي شود.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
روغن کرچک را روي پوست سر خود ريخته و به آرامي براي چند دقيقه پوست ماساژ دهيد.
اين کار را هر بار که موي خود را مي شوييد تکرار کنيد تا به تغذيه و آبرساني به پوست سر و مو کمک شود.

روغن جوجوبا
روغن جوجوبا به روشي منحصر به فرد مي تواند به تقويت و تسريع رشد مو کمک کند. برخلاف روغن هاي ديگر، روغن جوجوبا درون مو نفوذ نمي کند. در عوض، اين روغن فوليکول مو را پوشش داده و مهر و موم مي کند، از اين رو، از شکستگي و ريزش مو جلوگيري مي کند.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
روغن جوجوبا را به طور مستقيم روي مو و پوست سر خود ريخته و به آرامي ماساژ دهيد، اما براي پيشگيري از احساس چربي سر پس از مدتي سر خود را آبکشي کنيد.
گزينه ديگر، افزودن يک هشتم سهم روغن جوجوبا به شامپويي است که به طور منظم استفاده مي کنيد.

روغن رزماري
رزماري داراي خواص پزشکي دروني و بيروني براي بدن انسان است و مي تواند گردش خون در پوست سر را تحريک کند.

مدتهاست که از اين روغن براي تقويت رشد مو استفاده مي شود و افراد بر اين باورند که رشد مو را تسريع کرده و از ريزش آن پيشگيري مي کند. افزون بر اين، روغن رزماري گزينه خوبي براي مقابله با شوره سر و شکنندگي تارهاي مو است.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
روغن رزماري را به طور مستقيم روي مو و پوست خود بريزيد.
براي تقويت آثار آن، يک قاشق غذاخوري روغن رزماري را با يک قاشق غذاخوري روغن زيتون و مقداري برگ هاي خشک رزماري ترکيب و گرم کنيد. اين روغن را روي سر خود ماساژ داده و اجاره دهيد 30 دقيقه به همان حالت باقي بماند، سپس سر خود را شستشو دهيد.
روغن رزماري مي تواند به عنوان يک نرم کننده مو عمل کرده و ظاهري ابريشمي به تارهاي مو ببخشد. همچنين، اين روغن توليد سبوم سر را کنترل کرده که به تميز و هيدارته نگه داشتن ريشه هاي مو کمک مي کند.

روغن آووکادو
روغن آووکادو يکي ديگر از روغن هايي است که مي تواند به تسريع رشد مو کمک کند. اين روغن به واسطه محتواي اسيدهاي چرب و ويتامين هاي خود شناخته شده است. به همين دليل، روغن آووکادو يکي از بهترين مواد مراقبت از مو است.
آووکادو حاوي ويتامين هاي A، B6، و E است که مي توانند پوست سر و مو را تغذيه کنند. افزون بر اين، آووکادو سرشار از آنتي اکسيدان ها است که مي تواند جريان خون به فوليکول هاي مو را افزايش داده و از اين رو، رشد مو را تقويت کند.

چگونه از آن استفاده کنيم؟
ابتدا، يک قاشق غذاخوري روغن آووکادو را همراه با يک قاشق غذاخوري روغن زيتون گرم کنيد.
سپس، اين ترکيب را به آرامي روي پوست سر خود ماساژ دهيد.
در نهايت، سر خود را با يک حوله پوشانده و اجازه دهيد 20 دقيقه به همين حالت باقي بماند. در نهايت، سر خود را آبکشي کنيد.

روغن هاي ديگر براي رشد مو
روغن هاي که پيشتر به آنها اشاره شد به طور گسترده براي تقويت و تسريع رشد مو استفاده مي شوند، اما گزينه هاي ديگري نيز براي تحقق اين هدف وجود دارند.

روغن آفتابگردان
روغن آفتابگردان مي تواند براي کاهش سبوم اضافه مو موثر باشد. برخي پژوهش ها نشان داده اند که اين روغن غلظت اسيد لينولئيک در پوست را تنظيم مي کند و در نتيجه علائم درماتيت سبورئيک را کاهش مي يابد.

روغن اسطوخودوس
اين روغن گزينه اي خوب براي پوست هاي سر چرب است که سبوم بيش از حد توليد مي کنند. روغن اسطوخودوس به تعادل pH پوست سر و پاکسازي فوليکول هاي مو کمک مي کند که امکان رشد مناسب موي جديد را فراهم مي کند.

افزون بر اين، مطالعات نشان داده اند که روغن اسطوخودوس به واسطه افزايش جريان خون مي تواند به تسريع رشد مو کمک کند.

روغن بادام
همانند ديگر روغن هايي که براي اين منظور استفاده مي شود، روغن بادام مي تواند به تقويت پوست سر، آبرساني به آن و کاهش سبوم اضافه کمک کند. روغن بادام حاوي ويتامين E است که مي تواند به بهبود شرايط پوست سر و مو کمک کند.

روغن بادام حاوي ويتامين هاي B نيز است که به متابوليسم پروتئين کراتين کمک کرده و از اين رو، موجب تقويت و تسريع رشد مو مي شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar