باشگاه خبرنگاران/ يکي از دغدغه‌هاي اصلي همه بانوان و حتي آقايان سفيدي موهايشان است که اين امر ممکن است حتي در سنين پائين هم رخ دهد. زماني سفيدي مو را زودرس مي‌دانيم که مو‌هاي فرد قبل از رسيدن به سن ۴۰ سالگي سفيد شود. برخي همچنان بر اين باور غلط هستند که سفيدي زودرس مو ارثي است در صورتي که اين گونه نيست و دلايل زيادي براي درگير شدن افراد در سنين پايين و قبل از 40 سال به سفيدي موي زود رس وجود دارد که با رعايت نکات ساده زير و ترک عادت‌هاي اشتباه مي‌توان از بروز آن پيشگيري کرد. 

غلبه سردي‌هاي بدن درمغز
زماني که سودا و بلغم که خلط‌هاي سردي هستند در بدن افزايش مي‌يابند سبب سفيد شدن مو‌ي سر تا قبل از سن ۴۰ سالگي در فرد مي‌شوند که يکي از مهمترين عوامل آن استرس و اضطراب زياد است که موجب سردي مغز مي‌شود. 

سردي معده
بروز و افزايش سردي در بدن تحت هر شرايطي سفيدي مو را به همراه دارد، بنابراين لازم است در مصرف خوراکي‌ها و موادغذايي مانند برنج سفيد، لبنيات، مصرف آب بين غذا که طبع سردي دارند، حداعتدال رعايت شود، زيرا طبع سرد اين دسته از خوراکي‌ها سبب سردي معده و سفيدشدن زود هنگام مو در افراد مي‌شود، از اين رو با کاهش مصرف غذاهاي سرد مي‌توان از سفيدي زودرس مو جلوگيري کرد. 

ضعف کليه
اگر شما جزء آن دسته از افرادي هستيد که خودسرانه به مصرف انواع قرص و دارو‌ در زمان بيماري بدون تجويز پزشک مي‌پردازيد، لازم است بدانيد بيشتر در معرض سفيدي زودرس مو هستيد؛ چرا که مواد شيمايي موجود در ترکيبات دارو به کليه و کبد فشار آورده و موجب سفيدي مو مي‌شود.

افراط در رنگ کردن مو
رنگ مو‌هاي شيمايي به شدت سبب سفيد شدن هرچه سريع مو‌ها مي‌شوند. براي رنگ مو‌هاي شيمايي معدل‌هاي طبيعي وجود دارد، اما قيمت گران‌تري دارند. ساده‌ترين روش براي جايگزين کردن رنگ مو‌ استفاده از حناست. براي حنا در طب سنتي خواص فراواني بيان شده است. حنا به گرم کردن مغز شما کمک مي‌کند، همچنين يک آنتي بيوتيک بسيار قوي براي درمان شوره سر و رفع چربي کف سر شده و در نهايت سبب تقويت حافظه و افزايش نور چشم مي‌شود.

همچنين لازم است بدانيد که اگر مي‌خواهيد رنگ‌دهي حنا کمتر شود، اما همان ميزان از قوت و خواص حنا باقي بماند، بهتر است به مدت ۵ دقيقه آن را بجوشانيد و سپس مورد استفاده قرار دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar