بلاگ کرفس/ دهانشويه خانگي براي عفونت لثه همانند داروهاي آنتي‌بيوتيک عمل مي‌کند. با اين تفاوت که باعث مقاوم شدن بدن در برابر داروهاي آنتي‌بيوتيک نمي‌شود. از سوي ديگر به درمان سريع بيماري‌هاي لثه و دهان کمک زيادي مي‌کند. اگر دچار آفت لثه و يا آبسه لثه شده‌ايد، قبل از رفتن به سراغ داروهاي شيميايي، ابتدا دهانشويه‌هاي خانگي را امتحان کنيد. در ادامه به چند مورد مؤثر از دهانشويه خانگي براي عفونت لثه مي‌پردازيم.

خوابيدن سريع ورم لثه با جوش شيرين
جوش شيرين را همگي مي‌شناسيد. ماده‌اي ضدعفوني کننده که از تميز کردن سراميک‌هاي کف حمام تا دهان و دندان کاربرد دارد. اين ماده پرکاربرد مي‌تواند باکتري‌هايي را که باعث آبسه لثه شده است، از بين ببرد. جوش شيرين خاصيت قليايي دارد و باعث افزايش ميزان بزاق دهان مي‌شود. همچنين به درمان بوي بد دهان هم کمک مي کند.

همين امر خاصيت اسيدي دهان را از بين مي‌برد. در نتيجه اگر به دليل خوردن نوشابه يا کافيئن دچار آفت دهان شده‌ايد، باکتري‌هاي مضر از بين مي‌روند.

براي درست کردن بهترين دهانشويه براي التهاب لثه به صورت زير عمل کنيد:
يک قاشق غذاخوري جوش شيرين را با نصف ليوان آب گرم ترکيب کنيد. صبر کنيد تا جوش شيرين داخل آب حل شود. سپس قبل از مسواک زدن آن را به مدت ۳ دقيقه داخل دهان بچرخانيد. چند مرتبه دهان را پر و خالي کنيد. حتي مي‌توانيد با اين روش مسواک را هم ضدعفوني کنيد.

درست کردن دهانشويه خانگي براي عفونت لثه با نمک
نمک ماده‌اي که بدون شک در هر خانه‌اي يافت مي‌شود. اما براي اينکه دهان و عفونت لثه را با آن درمان کنيد، بايد در طي روز حداقل ۳ – ۴ مرتبه آن را استفاده کنيد. آب نمک مي‌تواند جرم و باکتري‌هاي مضر لابه‌لاي دندان، لثه و زبان را از بين ببرد.

براي درست کردن آنتي بيوتيک براي عفونت لثه به صورت زير عمل کنيد:
نصف قاشق چايخوري نمک را با نصف ليوان آب گرم ترکيب کنيد. اجازه دهيد نمک داخل آب حل شود. حالا اين محلول را هر روز (تا زمان بهبودي) استفاده کنيد. در هر روز بايد ۲ تا ۳ مرتبه بعد از هر وعده غذايي آب نمک را در دهان بچرخانيد.

استفاده از دهانشويه آلوئه ورا
يک دهانشويه خانگي براي عفونت لثه استفاده از ژله آلوئه‌وراست. حتما مي‌دانيد ژله اين گياه بشدت تلخ است. اما جالب است بدانيد اين گياه در شستشوي دهان و از بين بردن باکتري‌هاي مضر تاثير زيادي دارد. همچنين ژله آلوئه ورا باعث کاهش تورم و عفونت لثه مي‌شود.

در بيشتر مواقع علائم عفونت لثه خود را با التهاب و خونريزي نشان مي‌دهد. ژله آلوئه‌ورا مي‌تواند به کاهش تورم و خونريزي کمک کند. براي درست کردن اين دهانشويه به صورت زير عمل کنيد:

نصف فنجان ژله آلو‌ئه‌ورا را با نصف فنجان آب مقطر ترکيب کنيد. يک قاشق چايخوري جوش شيرين به اين محلول اضافه کرده و خوب هم بزنيد. حالا اين اين مواد را در دهان بريزيد و به مدت ۳ دقيقه نگهداريد. در طي روز ۳ تا ۴ بار اين دهانشويه را استفاده کنيد تا بهبود يابيد.

آبسه لثه و استفاده از روغن‌هاي گياهي
يکي ديگر از راه‌هاي درست کردن دهانشويه خانگي براي عفونت لثه استفاده از روغن‌هاي گياهي است. روغن نارگيل براي سفيد کردن دندان‌ها بي‌نظير است. در عين حال به خوابيدن سريع ورم لثه هم کمک مي‌کند. اين ماده يک آنتي‌بيوتيک قوي و طبيعي محسوب مي‌شود.

براي استفاده از آن، مي‌توانيد روغن نارگيل را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه در دهان بچرخانيد. سپس دهان را با آب ولرم بشوييد. براي اينکه دهان‌ها را جرم‌زدايي کنيد، مي‌توانيد مقداري از آن را روي مسواک بزنيد. درست مثل زماني که با خميردندان دندان‌هاي خود را مي‌شوييد.

استفاده از دهانشويه نعناع
نعناع هم مي‌تواند بهترين دهانشويه براي التهاب لثه باشد. همچنين به رفع بوي بد دهان هم کمک زيادي مي‌کند. براي درست کردن اين دهانشويه خانگي کافيست به صورت زير عمل کنيد:

ابتدا ۲ تا ۳ قطره از اسانس نعناع را در يک فنجان آب مقطر ترکيب کنيد. حالا آن را به مدت ۳ دقيقه در دهان بچرخانيد. اين محلول را هر روز (تا بهبودي کامل) چند بار به همين روش استفاده کنيد.

مواد را به خوبي با هم مخلوط کرده و دهان خود را با آن شستشو دهيد.

درمان عفونت لثه با عسل و ليمو
يکي ديگر از راه‌هاي درست کردن دهانشويه خانگي براي عفونت لثه استفاده از عسل طبيعي است. البته بايد ليموي تازه و کمي هم دارچين به آن اضافه کنيد. دارچين و ليمو ترش خاصيت ضدباکتريايي دارند. عسل هم که جاي خود دارد و يک آنتي بيوتيک براي عفونت لثه محسوب مي‌شود.

براي درست کردن اين دهانشويه به صورت زير عمل کنيد:

يک قاشق غذاخوري عسل طبيعي را با نصف قاشق چايخوري پودر دارچين ترکيب کنيد. سپس آب نصف ليموترش را در آن بچکانيد. اين محلول را خوب هم بزنيد. در نهايت اين محلول بدست آمده را در دهان بچرخانيد. در طي روز ۴ بار از آن استفاده کنيد تا عفونت لثه بهبود يابد.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar