مجله دلتا/ روغن آرگان، به طور طبيعي از هسته ميوه درخت آرگان استخراج مي‌شود. اين روغن، سرشار از انواع ويتامين‌ها و آنتي اکسيدان‌­ها است و به همين دليل نيز فوايد زيادي در استفاده از آن براي پوست و مو ذکر شده است.
 
خواص روغن آرگان براي پوست و مو
قرن­‌ها است که روغن آرگان (Argan oil) به عنوان يکي از روغن‌هاي اصلي در زندگي مردم مراکش استفاده مي‌شود. جدا از خواص روغن آرگان که در اين مطلب از مجله دلتا به آن‌ها اشاره خواهيم کرد، اين روغن طعم و بويي مطلوب به غذا مي‌دهد و در آشپزي نيز قابل استفاده است. از خواص روغن آرگان براي ساخت محصولات آرايشي و دارويي نيز استفاده مي‌شود.

روغن آرگان اثرات آنتي اکسيداني و ضد التهابي دارد

ديگر خاصيت روغن آرگان، وجود ويتامين E در آن است که باعث مي‌شود براي پوست و مو بسيار مناسب باشد. ويتامين E، ويتاميني است که به عنوان آنتي اکسيدان عمل کرده و باعث ارتقاي سلامت مي‌گردد.

تقويت سلامت قلب
همانطور که گفتيم، روغن آرگان منبع خوبي از اولئيک اسيد، اسيد چرب امگا ۹ است. اولئيک اسيد که در آووکادو و روغن زيتون نيز وجود دارد، اثرات مثبتي بر سلامت قلب و عروق مي‌گذارد.

در بعضي مطالعات ديده شده است که مصرف روزانه ۱۵ گرم روغن آرگان، مي‌تواند سطح کلسترول بد خون يا همان LDL را پايين بياورد و همچنين با وجود داشتن آنتي اکسيدان‌ها، خطر بيماري‌هاي قلب و عروق را کاهش دهد.

تسريع بهبود زخم
بعضي مطالعات انساني نشان مي‌دهد روغن آرگان چه به صورت خوراکي مصرف يا اينکه مستقيماً روي پوست استفاده شود، در افزايش الاستيسيته و آب‌رساني پوست خانم‌هاي يائسه موثر است.

پيشگيري و درمان ترک‌هاي پوستي
اين روغن از قديم الايام براي درمان و پيشگيري از ترک‌هاي پوستي استفاده مي‌شده است. هر چند در اين زمينه هنوز مدارک اثبات شده وجود ندارد.


به هرحال طي مطالعات گوناگون اثر اين روغن بر کاهش التهاب پوست ثابت شده است و اين شايد دليلي بر استفاده مردم از اين روغن براي درمان استرچ مارک و انواع ترک‌هاي پوستي باشد.

درمان آکنه
بعضي منابع ادعا مي‌کنند که ديگر خاصيت روغن آرگان براي پوست، در درمان آکنه است.

در اين مورد هنوز منابع علمي محکمي وجود ندارد؛ با اين حال، به نظر مي‌رسد خاصيت ضد التهابي و آنتي اکسيداني روغن آرگان براي پوست، بتواند قرمزي و تحريک ناشي از آکنه را تسکين دهد. البته بايد بدانيد که اگر آکنه‌هاي شما هورموني باشند، اين روغن کمک زيادي نمي‌کند. البته بايد بدانيد که اگر آکنه‌هاي شما هورموني باشند، اين روغن کمک زيادي نمي‌کند.

استفاده براي پوست

از اين روغن به طور مستقيم براي جلوگيري از خشکي پوست و افزايش شادابي آن استفاده مي‌شود؛ اما در بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي مثل لوسيون‌ها و کرم‌ها نيز کاربرد دارد.

شما مي‌توانيد اين روغن را به صورت مستقيم روي هر قسمتي از پوست خود بزنيد.

ما پيشنهاد مي‌کنيم که ابتدا کمي از آن را تست کرده تا در صورت داشتن آلرژي به اين روغن ، متوجه شويد.

مصرف روغن آرگان براي مو
مي توانيد روغن آرگان را با استفاده از قطره چکان روي دست و يا مو بچکانيد و استفاده کنيد .

اين روغن را مي‌توانيد روي ريشه يا ساقه موهاي آسيب­ ديده و خشک بزنيد تا آبرساني شده، شکنندگي آن کاهش يافته و کمتر وز شود.

اگر دقت کرده­ باشيد بعضي از شامپوها يا نرم کننده‌هاي موي سر نيز حاوي اين روغن هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar