مجله دلتا/ رازيانه گياهي است معطر، برگ‌هاي آن نازک و نخي مانند شويد است گل‌هاي رازيانه زرد و به صورت خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي‌شود و به دو صورت وحشي و زراعي در ايران ديده مي‌شود.
 
خواص رازيانه
رازيانه از گياهان دارويي است که طبع گرم و خشکي دارد. در طب سنتي ايران، از آن به گياه ضدبلغم و صفرا ياد مي‌شود. چون گياه بسيار گرمي است. اگر بخواهيد از خواص رازيانه براي مسهل بودن آن بهره‌مند شويد، بايد آن را با ماده‌اي مصرف کنيد که حرارت گياه را کم کند و بهترين گزينه ما براي همراهي با آن سکنجبين و عسل است. 

سرشار از هورمون براي خانم‌ها
رازيانه خواص هورموني دارد و براي بيش از ۹۰ درصد از خانم‌ها تجويز مي‌شود. به اين شکل که در ترکيب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالايي يافت مي‌شود. به همين دليل باعث افزايش شير شده و بهترين درمان براي قطع قاعدگي است. از خواص رازيانه ضد چاقي بودن آن است، همچنين علائم يائسگي مثل گرگرفتگي را برطرف مي‌کند.

رازيانه براي جواني
رازيانه براي پوست خواص بي‌شماري دارد. مثلا براي ورم پلک و چين و چروک پوست مفيد است که البته بايد به صورت پماد مصرف شود. به اين صورت که بايد بذر رازيانه را جوشانده يا پودر کرد و سپس آن را داخل Cold Cream ريخت و به صورت کرم به پوست ماليد. کُلدکرم يک کرم پايه است که مي‌توانيد آن را از داروخانه‌ها تهيه کنيد.

رازيانه به شکل ضماد براي از بين بردن موهاي زائد بسيار مناسب است. براي اين کار، بذر رازيانه را پودر کنيد و سپس آن را با يک نوع روغن (مثل روغن زيتون يا روغن بادام) مخلوط کنيد و به صورت ماسک روي صورت خود بگذاريد. اين ماسک باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست مي‌شود.


رفع ورم معده
رازيانه ضداسپاسم و ضد نفخ است؛ ورم روده و ورم معده را از بين مي‌برد؛ به درمان سندرم روده تحريک‌پذير کمک مي‌کند و باعث کاهش ميزان اشتها مي‌شود. همچنين سکسکه و سوءهاضمه را برطرف مي‌کند.

تقويت ديد
يکي از معجزه‌آساترين خواص رازيانه (که در گياهان ديگر کمتر به چشم مي‌خورد) تقويت ديد است. به اين ترتيب که عرق رازيانه را مي‌جوشانيم تا استريل شود و از وجود هر نوع ميکروب يا عفونت پاک شود. سپس آن را داخل قطره‌چکان ريخته و داخل چشم مي‌چکانيم. روزي چند قطره (صبح، ظهر و شب) باعث افزايش نورچشم، کاهش التهابات چشم (مثل قرمزي) و کاهش خطر ابتلا به آب‌مرواريد مي‌شود. رازيانه همچنين براي درمان التهاب پلک‌ها و درمان شب‌کوري بسيار مفيد است.

مضرات رازيانه
مصرف بيش از حد رازيانه، احتمال آلرژي‌هاي پوستي را افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين، افرادي که ناراحتي‌هاي تنفسي دارند نيز بايد مراقب باشند؛ زيرا ممکن است با تنفس يا مصرف گياه دچار حمله‌هاي آسم شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar