باشگاه خبرنگاران/ ويروس کرونا حدود ۷ ماه است که مردم جهان را درگير کرده است بسياري از افراد بعد از ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست دادند و برخي ديگر با روش‌هاي خود درماني، استراحت در منزل به مدافعان سلامت براي پيشگيري از شيوع بيماري کمک کردند.

از آن جايي که در حال حاضر واکسني براي بهبود اين بيماري ساخته نشده است؛ سازمان جهاني بهداشت اعلام کرده است که تمام افراد به خصوص کودکان، مادران باردار، سالمندان و کساني که به بيماري خاصي مبتلا هستند در منزل مانده و در مواقع ضروري با رعايت نکات بهداشتي از قبيل استفاده از ماسک، دستکش، ژل‌هاي ضدعفوني کننده از منزل خارج شوند.

برخي از افراد نکات بهداشتي را به خوبي رعايت مي‌کنند، اما برخي ديگر نه تنها رعايت نکرده بلکه ماسک و دستکش‌هاي خود را در خيابان رها مي کنند و به اين موضوع فکر نمي کنند که در صورت ناقل بودن افراد ديگري را به کرونا مبتلا خواهند کرد؛ بنابراين اگر به فکر تمام شدن هرچه زودتر اين ويروس هستيد تمامي نکات و توصيه‌هاي بهداشتي را جدي بگيريد.

همزماني شيوع ويروس کرونا با ايام محرم موجب نگراني ها براي شيوع مجدد اين ويروس در گردهمايي ها شده است چرا که مومنان و مسلمانان ارادت خاصي به ائمه اطهار (ع) دارند و ممکن است خود را براي هيئت‌ و مراسم عزاداري آماده کنند و از منزل خارج شوند، توصيه ما به شما اين است که اگر داراي کوچک‌ترين علائمي شبيه سرماخوردگي هستيد در منزل بمانيد و در غير اينصورت با رعايت نکات بهداشتي از منزل خارج شويد تا ديگران هم از شر اين ويروس ملموس در امان بمانند و شرکت در اينگونه مراسم باعث بازي با جان ديگران نشود.

دستور العمل اجرايي براي برگزاري مراسم‌ عزاداري
اين دستورالعمل براي رويداد‌ها و گردهمايي‌هاي مذهبي و علمي تهيه و تدوين شده است. در اين شيوه نامه، آمادگي اوليه و اقدامات لازم براي شناسايي افراد بيمار و ارزيابي هاي روزانه بررسي مي‌شود.

بديهي است هرچه افراد بيشتر در يک اجتماع با هم تعامل داشته باشند و مدت زمان طولاني تري اين تعامل ادامه يابد، احتمال ابتلاي فرد به کوويد ۱۹ و انتشار آن بيشتر است. رعايت اين دستورالعمل هنگام برگزاري مراسم کمک مي‌کند تا خطر انتشار ويروس کرونا به حداقل برسد.

اقدامات لازم براي تامين سلامت پرسنل
۱_ قبل از شروع اولين روز مراسم، از تمام پرسنل و خادمان بايد تست کرونا گرفته شود.
۲_ در صورت امکان، به صورت روزانه پرسنل و خادمان را نيز غربالگري دما کنيد.
۳_ در صورت بيمار بودن يکي از اعضاي تيم، سريعا فرد ديگري را جايگزين کنيد.

درصورت شناسايي فرد مبتلا به ويروس کرونا چه اقداماتي بايد انجام داد؟
۱_ در صورت شناسايي فرد مبتلا به ويروس کرونا، سريعا آن را از جمعيت جدا کنيد.
۲_ بسته به ميزان علائم بيماري، فرد را به خانه يا به مرکز درماني منتقل کنيد.
۳_ مناطق مورد استفاده شخص بيمار را ببنديد و از اين مناطق استفاده نکنيد تا پس از تميز کردن و ضدعفوني کردن مجددا بازگشايي شود.
۴_ به کساني که با شخص مبتلا به کرونا در تماس هستند توصيه کنيد تا در خانه بمانند و علائم خود را چک کنند.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar