باشگاه خبرنگاران/ آويشن نوعي گياه دارويي از خانواده نعناع است که از آن به عنوان ادويه هم استفاده مي‌شود. اين گياه شيرازي با نام علمي Zataria multiflora boiss شناخته شده و طبع آن گرم و خشک است که براي درمان بيماري ها و عفونت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد.

گياه آويشن بيش از ۴۰۰ زيرگونه دارد که خواص زياد آن مشتريان زيادي را به خود جلب کرده است. بسياري از افراد به علت طعم و مزه متمايز آويشن، آن را در غذا‌هاي خود استفاده مي‌کنند که به علت خواص درماني زياد براي بهبود آکنه و فشار خون بالا توصيه مي‌شود.

خواص درماني آويشن را بشناسيد
آويشن براي بهبود اکسيور (کرمک) تاثير زيادي دارد، در واقع مصرف آن به ميزان يک قاشق مربا خوري در طول روز به منظور از بين بردن کرم‌هاي روده مفيد خواهد بود، ضد نفخ و اشتهاآور بودن، پاک کننده ريه، معده، جگر و روده‌ها از رطوبت، درمان برخي از سرفه ها، خوش رنگ شدن پوست صورت، بهبود هضم غذا، فرار حشرات موذي، رفع ناراحتي‌هاي معده، بهبود سرماخوردگي، ضدباکتريايي، ضدانگلي، ضدقارچي و ... از فوايد درماني گياه دارويي آويشن است.


خواص گياه آويشن به اندازه‌اي مفيد و موثر است که مصرف آن به علت آنتي باکتريالي، ضدالتهابي، ضداحتقان، ضد درد، ضد نفخ، خلط آور، ادرار آور، ضد قارچ و ضد ويروس توصيه مي‌شود. مصرف آويشن باعث بهبود يا تسکين گلودرد، تسکين سرفه، تسکين احتقاق بيني و پاکسازي ريه‌ها در نتيجه درمان برونشيت خواهد شد.

روش‌هاي استفاده از آويشن براي درمان برونشيت شامل موارد زير خواهد شد.
۱_ مصرف دم کرده آويشن در طول روز به ميزان ۲ الي ۳ فنجان باعث بهبود يا درمان برونشيت خواهد شد.
۲_ ماساژ کمر با عصاره روغني آويشن روزي ۳ بار باعث بهبود درد کمر خواهد شد.
۳_ براي بهبود برونشيت بايستي شربت دم کرده آويشن با عسل را روزي ۴ بار مصرف کنيد.

نکاتي که در هنگام مصرف آويشن بايد جدي گرفته شود
۱_ قبل از مصرف آويشن حتما با پزشک خود مشورت کنيد تا تداخلي با درمان شما نداشته باشد.
۲_ آويشن نبايد جايگزين دارو‌هاي تجويزي توسط پزشک شود.
۳_ مصرف آويشن براي خانم‌هاي باردار ممنوع است.


مضرات مصرف آويشن 
متخصصان مدعي هستند که گياه آويشن به علت دارا بودن ترکيب تيمول و کارواکرول براي افرادي که حساسيت دارند مضر خواهد بود؛ چرا که ممکن است بعد از مصرف اين گياه از تحريک غشا‌هاي مخاطي رنج ببرند.

همچنين افراد مبتلا به تيروئيد، کودکان زير ۱۰ سال، مبتلايان به مشکلات قلبي، مبتلايان به التهابات پوستي، مادران باردار، مادران شيرده و ... بايد از مصرف آويشن پرهيز کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar