مجله سلامت/ در حال حاضر شايعات زيادي در مورد روزه گرفتن متناوب و فوايد غذا خوردن فقط در بازه هاي مشخص و تعيين شده براي افراد مبتلا به ديابت نوع ۲ وجود دارد. ممکن است منظور از روزه متناوب غذا خوردن فقط در محدوده بين ظهر تا ساعت ۸ بعدازظهر به نظر برسد ، يا ممکن است شامل دوره هاي روزه گرفتن ۲۴ تا ۴۸ ساعت يا بيشتر باشد، يا ممکن است اين برنامه در طي ۲۴ ساعته شما را به دو وعده غذايي محدود کند.

اما آيا دستکاري کردن بازه زماني غذا خوردن براي افراد مبتلا به ديابت نوع ۲ که مي‌خواهند رژيم غذايي جديدي را امتحان کنند مناسب خواهد بود؟ اگرچه تحقيقات محدود است، اما مطالعات کوتاه مدت نشان مي دهد که اين امر ممکن است به برخي افراد در کاهش وزن کمک کند. به علاوه، يک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۸ در BMJ نشان مي دهد که روزه داري متناوب حتي ممکن است به کنترل ديابت نوع ۲ نيز کمک کند. اگر مي خواهيد آن را امتحان کنيد، اين ايده هاي غذايي سالم را در نظر بگيريد و قبل از تلاش براي روزه گرفتن به مدت طولاني تر از يک متخصص تغذيه کمک بگيريد و با پزشک تان نيز مشورت کنيد.

Erin Palinski-Wade، مربي معتبر ديابت يک رژيم دو روزه ديابت را ايجاد کرده و منوي ساده و و در عين حال خوشمزه را تدارک ديده است. در اين رژيم غذايي لازم نيست کربوهيدرات، کالري، چربي يا هر چيز ديگري را بشماريد، همه کاري که بايد انجام دهيد اين است که از سبک مخصوص غذا خوردن پيروي کنيد که در آن دو روز در هفته کالري مي سوزانيد و بقيه هفته را تغذيه مي کنيد.

نحوه کالري سوزاندن و تغذيه
در دو روز مخصوص به سوزاندن کالري، منوي غذايي تان را با غذاهاي کم کالري و کم کربوهيدرات را که شامل سوپ هاي خوشمزه، غذاهاي تفت داده شده خوشمزه و اسموتي خانگي خوش طعم است، پر مي کنيد. از اين طريق با صرف تنها ۶۵۰ کالري، اما بدون گرسنگي يا هوس، به لطف سه وعده غذايي رضايت بخش و يک ميان وعده، اولين گام براي کاهش وزن را برمي داريد. اين کار سوخت و ساز شما را به حالت چربي سوزي منتقل مي ‌کند، که باعث کاهش سلول‌ هاي چربي مي ‌شود و به کاهش التهاب و مقاومت انسولين نيز کمک مي‌ کند.

پنج روز ديگر هفته، شما متابوليسم خود را با ۱۵۰۰ کالري سوخت رساني مي کنيد. انتخاب اين ۱۵۰۰ کالري با الهام از رژيم مديترانه صورت مي گيرد، يک سبک خوردن که طبق مطالعات صورت گرفته اثبات شده که باعث کاهش التهاب و مقاومت به انسولين معکوس مي شود.

اين روشي است که اين رژيم غذايي ديابت را تاثيرگذار کرده و باعث از دست دادن وزن مي شود.

صبحانه روزهاي چربي سوزي:
اين را دو روز در هفته بخوريد: خاگينه پخته شده با دو عدد سفيده تخم مرغ، نصف فنجان پياز و فلفل پخته شده به همراه ۱ فنجان ماست کم چرب.

صبحانه روزهاي تغذيه:
اين را پنج روز در هفته بخوريد: پارافيت ماست تهيه شده با ۱ فنجان ماست کم چرب، با لايه اي از نصف فنجان غلات سبوس دار و ۱ فنجان تمشک، و در نهايت ۱ قاشق غذاخوري گردو خرد شده براي تزئين روي پارافيت.
 
ناهار روزهاي چربي سوزي:
اين را دو روز در هفته بخوريد: سوپ هويج با شويد به علاوه ۱ فنجان زغال اخته تازه

ناهار روزهاي تغذيه:
اين را پنج روز در هفته بخوريد: يک ساندويج رپ (Wrap) درست شده با مقداري نان، ۵ اونس سينه بوقلمون، ½ فنجان فلفل تند خرد شده، ¼ فنجان پياز خرد شده، ¼ فنجان گوجه فرنگي خرد شده، ۱ قاشق غذاخوري هوموس (نوعي سس) به علاوه يک فنجان سالاد باغ

شام روزهاي چربي سوزي:
اين را دو روز در هفته بخوريد: کباب جوجه گريل شده؛ ½ فنجان کدو سبز پخته شده، ¼ پيمانه پاستا سبوس دار، ۱ ليوان شير ۲ درصد

شام روزهاي تغذيه
اين  را پنج روز در هفته بخوريد: سوپي متشکل از گوشت، مقداري سيب زميني، ½ فنجان سبزيجات به همراه مقداري روغن زيتون.

ميان وعده روزهاي چربي سوزي:
انگور مي تواند بهترين ميان وعده براي روزهاي چربي سوزي اين رژيم غذايي باشد.

ميان وعده روزهاي تغذيه:
اين را پنج روز در هفته بخوريد: سيب خرد شده به همراه دارچين؛ ۱ فنجان شير ۲ درصد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar