ايسنا/ نايب رييس انجمن داروسازان ايران ضمن اشاره به وضعيت توزيع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها، گفت: با توجه به استفاده از ماسک، فاصله‌گذاري اجتماعي، استفاده از مواد ضدعفوني کننده و...، انتظار داريم که امسال آنفلوآنزا سرايت کمتري داشته باشد.

دکتر علي فاطمي درباره وضعيت توزيع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها، گفت: طبق اطلاعاتي که ما داريم قرار بود که از ۲۰ شهريور به بعد و يا در اواخر شهريور ماه توزيع عمومي واکسن آنفلوآنزا آغاز ‌شود. در حال حاضر هم برخي از شرکت‌هاي پخش در انبارهايشان واکسن آنفلوآنزا را موجود دارند و از داروخانه‌ها هم سفارش گرفته‌اند، اما اعلام کردند که منتظر دستور سازمان غذا و دارو هستيم تا توزيع را آغاز کنيم.

وي افزود: در حال حاضر هم تعداد بسيار کمي واکسن آنفلوآنزا را به داروخانه‌ها مي‌دهند. به عنوان مثال ۱۰ عدد واکسن به هر داروخانه ارائه مي‌دهند که پرسنل داروخانه که جزو گروه‌هاي در معرض خطر محسوب مي‌شوند، واکسن را تزريق کنند. البته اين شروع کار است و ما تا يک ماه ديگر فرصت داريم تا تدريجا واکسن را توزيع و عرضه کنيم تا موجودي واکسن بيشتر شود.

اصرار به بيعانه براي پيش خريد واکسن!
فاطمي تاکيد کرد: از مردم مي‌خواهيم که از روز اولي که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها توزيع مي‌شود، براي دريافت آن به داروخانه‌ها هجوم نياورند. هم اکنون بسياري از افراد به داروخانه‌هاي ما مراجعه و اصرار مي‌کنند که بيعانه دهند تا برايشان واکسن را نگه داريم، اما اين اقدامات شدني نيست. فعلا هنوز واکسن در سطح وسيع در داروخانه‌ها توزيع نشده است.

اولويت تزريق واکسن براي افراد پرخطر
وي با بيان اينکه به هر حال بايد توجه کرد که واکسن به اندازه تمام جمعيت وجود ندارد، گفت: بنابراين اولويت تزريق واکسن آنفلوآنزا بايد با افراد در معرض ريسک باشد. مانند افراد سالمند بالاي ۶۵ سال و کودکان بين شش ماه تا دو سال، زنان باردار، افراد مبتلا به بيماري‌هاي زمينه‌اي اعم از قلبي، ريوي، خوني و...، افراد چاقي که BMI بالاي ۴۰ دارند، بايد واکسن آنفلوآنزا را تزريق کنند. زيرا اگر اين افراد به آنفلوآنزا مبتلا شوند، ممکن است که بيماري‌شان شديد شده و حيات‌شان به خطر افتد.

اقبال به واکسن آنفلوآنزا به دليل ترس از کرونا
فاطمي افزود: در عين حال بايد توجه کرد که امسال يک سال خاص است و مردم بيش از گذشته مسائل بهداشتي را رعايت کرده‌اند. با توجه به استفاده از ماسک، فاصله‌گذاري اجتماعي، استفاده از مواد ضدعفوني کننده و...، انتظار داريم که امسال آنفلوآنزا سرايت کمتري داشته باشد، اما مردم بيشتر از قبل به دنبال واکسن آنفلوآنزا هستند. اين موضوع به دليل ترس از کرونا است. اما امسال احتمال ابتلا به آنفلوآنزا بسيار کمتر است و مردم بايد نگراني‌هاي بي‌جا را کنار بگذارند تا داروخانه‌ها واکسن آنفلوآنزا را به دست کساني که واقعا در معرض خطر هستند، برسانند. افراد سالم در روزهاي اول هجوم نياورند و اجازه دهند تا ابتدا به افراد نيازمند برسد و بعد ساير افراد مراجعه کنند.

قيمت احتمالي واکسن آنفلوآنزا
وي درباره قيمت اعلامي سازمان غذا و دارو براي واکسن آنفلوآنزا، گفت: هنوز قيمت واکسن آنفلوآنزا اعلام نشده است، اما از آنجايي که قيمت ارز تخصيصي به واکسن آنفلوآنزا گران نشده است، بين ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان قيمت خواهد داشت.

فاطمي درباره نحوه ارائه واکسن آنفلوآنزا از سوي داروخانه‌ها به مردم، گفت: اعلام شده بود که با کارت ملي واکسن را ارائه دهيم، اما هنوز هيچ سازوکاري براي اين اقدام وجود ندارد. اگر اطلاعات کارت ملي فرد در سامانه اي ثبت مي‌شد، تا يک فرد نتواند دوبار واکسن دريافت کند، خوب بود؛ اما هنوز سامانه‌اي براي اين کار معرفي نشده است. البته شايد در حال انجام اين کار هستند.

وي در پاسخ به اينکه آيا افراد مبتلا به کرونا نيز بايد واکسن آنفلوآنزا را تزريق کنند، گفت: يکي از توصيه‌هايي که مي‌شود اين است که افرادي که سيستم ايمني‌شان ضعيف شده، واکسن آنفلوآنزا را دريافت کنند.  مبتلايان به بيماري‌هاي ويروسي و کرونا نيز  بدن‌شان ضعيف است و بهتر است که واکسن را دريافت کنند. زيرا ممکن است مخاطرات آنفلوآنزا در اين افراد بيش از افراد عادي باشد.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar