مجله دلتا/ اهميت طب سنتي و استفاده از گياهان دارويي در درمان برخي بيماري‌ها بر همگان واضح و روشن است. بسياري از گياهان هر چند ما با آن‌ها آشنايي کافي نداريم اما مي‌توانند نقش مهمي در بازيابي سلامت ايفا کنند. 

خواص گياه بومادران
خواص بومادران بسيار متعدد است. دم کرده سر شاخه گلدار اين گياه، در رفع نفخ و ترش کردن معده مفيد است. بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ و عطري روي سلسله اعصاب و قلب تاثير به سزايي دارد. همچنين در بيماري‌هاي اعصاب مانند: هيستري، صرع و قولنج‌هاي تشنج‌آور، نتايج مفيدي مي‌دهد.

بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگي، بند آوردن خون، بواسيرهاي خوني و اسهال‌هاي ساده اثر معالج دارد و عليه دردهاي عادت ماهانه هم به کار مي‌رود. فرآورده‌هاي اين گياه، در درمان بواسير ساده بسيار موثر است. اين گياه به علت اثر مدر که دارد در ازدياد حجم ادرار و دفع سنگ کليه نيز نافع است. به علاوه بادشکن و تب بر است.

ديگر خواص بومادران عبارتست از:
جويدن برگ تازه آن براي دندان درد توصيه مي‌شود.
بخور آن در زمان سرماخوردگي به رفع زکام کمک مي‌کند.
ضماد آن براي درد سينه و انواع سردرد مفيد است.
براي زايمان آسان از دم‎کرده اين گياه استفاده شود.
براي درمان تنگي نفس از دم‎کرده آن استفاده شود.
استفاده از دم‌کرده بومادران، سبب کاهش فشار خون شده و براي نارسايي‌هاي کيسه صفرا استفاده مي‌شود.
براي تسکين نيش حشرات ضماد اين گياه را در محل گزيدگي بگذاريد.
براي تسکين درد مفاصل روغن بومادران را به مفاصل بماليد.

خواص بومادران براي پوست و مو
شيره آن يا دم‌کرده‌اش به دليل خاصيت التيام‌دهنده براي زخم‌، خراش و شکاف پوست بدن و همچنين جوش‌ها، اگزما و ترک دست‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جوشانده اين گياه اگر روي پوست سر ماليده شود از ريزش مو جلوگيري مي کند. با اين گياه يا مخلوط اسانس آن در روغن کنجد، نوعي کرم بهداشتي براي تامين سلامت پوست در مقابل نور خورشيد تهيه مي‌شود. سرشاخه‌هاي گل‌دار گياه براي تهيه لوسيون‌ها استفاده مي‌شود. براي دفع صفرا و رفع خارش شديد ۵۰ گرم گياه را در آب بجوشانيد و بعد از خنک شدن، بدن را با آن بشوييد که اين عمل در رفع خارش شديد بسيار موثر است. علاوه بر اين بومادران يک مرطوب کننده طبيعي براي پوست است.

براي درمان لک و پيسي هر ماه مدت يک هفته از دم‎کرده اين گياه به ميزان ۳ گرم در ۱۵۰ سي‎سي آب بنوشيد.

اسانس آن خاصيت ضد باکتري و ضد تورم دارد. از اين اسانس در صنايع دارويي، بهداشتي و آرايشي در تهيه کرم‌ها و پمادهاي محافظ پوست و داروهاي ضد تورم استفاده مي‌شود.

هشدار
توجه داشته باشيد که مصرف خودسرانه گياهان دارويي بدون تجويز پزشک معالج، ممکن است عوارضي را در پي داشته باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar