باشگاه خبرنگاران/ تب يکي از علائم ابتلا به بيماري کروناست و در صورت مشاهده تب در کنار ديگر علائم بيماري کرونا از قبيل سرفه، بدن درد، گلو درد و اسهال حتما به پزشک و مراکز درماني مراجعه کنيد اما در برخي مواقع تب بيانگر بيماري کرونا نيست،  به همين خاطر لازم است بدانيم که چه دمايي از بدن را بايد نشانه تب کرونايي بدانيم.

روش هاي اندازه گيري تب 
براي اندازه گيري تب به وسيله ترمومتر يا دماسنج روش‌هاي مختلفي وجود دارد.

تب سنج نواري يا پلاستيکي
دماسنج را ۶۰ ثانيه روي پيشاني قرار دهيد و از روي تغيير خطوط و رنگ آن‌ها درجه حرارت را بخوانيد. اين تب سنج کاربرد آساني دارد، ولي دقت آن به اندازه ساير دماسنج‌ها نيست.

تب سنج ديجيتال گوشي
نوک دماسنج را درون کانال گوش قرار دهيد. نتيجه اندازه گيري ظرف يک ثانيه به دست مي‌آيد.

دماسنج لمسي
اين دماسنج‌ها را مي‌توان در مقعد، زير زبان، زير بغل يا گوش قرار داد و تب را سنجيد، دماسنج زير زباني را ابتدا تکان و بعد زير زبان قرار دهيد و بعد از سه دقيقه بالاترين ميزان جيوه دماي بدن شماست. قراردادن دماسنج داخل مقعد براي کودکان سه ماهه تا سه ساله که توانايي نگهداشتن چيزي را در دهانشان  ندارند روش مناسبي است .

اما سوال بسياري از افراد اين است که بعد از اندازه گيري دماي بدن چه درجه‌اي را تب بدانيم و در مورد اين مسئله دو نکته حائز اهميت است.

اول اينکه دماي بدن انسان در طول روز متغير است يعني ممکن است شما در اول صبح دماي بدنتان ۳۷ درجه باشد و بعدازظهر که فرد احساس گرما مي‌کند دماي بدن تان نيم درجه افزايش يابد. نکته بعدي اين است که دماي طبيعي بدن انسان معمولاً  بين ۳۶ درجه تا ۳۷ متغير است.

بنابراين اگر در صبح دماي بدن شما بالاي ۳۷ و به هنگام غروب دماي بدنتان ۳۸/۵ درجه باشد، شما تب داريد به عبارت ديگر هر گاه دماي بدن شما بالاي ۳۸ درجه بود اين امر بيانگر اين است که شما تب داريد.

 لازم است بدانيد که داشتن تب به تنهايي نشانه ابتلا به بيماري کرونا نيست. در کنار تب بايد ساير علائم مانند سرفه، بدن درد، گلو درد و اسهال را داشته باشيد.

راه هاي کاهش تب
- براي درمان تب کرونايي و يا غير کرونايي بهتر است از اين روش‌ها استفاده کنيد.
- فرد در اتاقي قرار گيرد که دماي آن اتاق پايين باشد.
- براي کاهش تب، بايد لباس بيمار را در محيط خانه کم کنيد.
- مايعات به خصوص آب بنوشيد.
- براي خنک کردن صورت، دست و گردن از يک پارچه خنک استفاده کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar