مهر/ متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري، با عنوان اين مطلب که ابتلاي مجدد به کرونا چندان شايع نيست، گفت: در کشور ابتلاي مجدد بيشتر از حد انتظار ديده شده است.
آرمين وزيريان، با بيان اينکه طبق توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني تمامي افراد با سن بالاي شش ماه مي توانند از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، گفت: توزيع اين واکسن با نظارت وزارت بهداشت صورت مي گيرد و احتمالا اواخر شهريور ماه توزيع آن آغاز مي شود.

وي با بيان اينکه ممکن است براي فروش واکسن آنفلوانزا در شرايط شيوع کرونا بازار سياه ايجاد شود، بر پرهيز از هجوم افراد براي تزريق اين واکسن تاکيد کرد.

متخصص بيماري هاي عفوني و گرمسيري، يادآور شد: افرادي که ممکن است بيشتر در معرض اين ويروس باشند و همچنين کودکان، افراد مسن، افراد داراي بيماري هاي زمينه اي و زنان باردار در اولويت تزريق واکسن آنفلوآنزا هستند.

وزيريان همچنين با بيان اينکه هر پوششي روي بيني يکي از روش هاي موثر براي جلوگيري از انتقال بيماري کروناست، گفت: هر پوششي روي بيني بهتر از آن است که از ماسک استفاده نشود.

وي تاکيد کرد: البته تنها استفاده از ماسک براي پيشگيري از انتقال کافي نيست، بلکه افراد بايد فاصله اجتماعي را رعايت کنند و از حضور در محيط هاي بدون تهويه و پنجره باز اجتناب کنند.

وزيريان با بيان اينکه کماکان موارد ابتلا به کوويد ۱۹ ديده مي شود، گفت: در پيک اول غافلگيري اتفاق افتاد و ويروس در حالي شيوع پيدا کرد که هيچ اطلاعاتي از آن نداشتيم و تعداد زيادي از افراد در مدت کوتاهي به آن مبتلا شدند، در اين مرحله با رعايت پروتکل هاي بهداشتي و محدوديت در روابط اجتماعي به دنبال ترسي که از بيماري به وجود آمد، اپيدمي تا حدي کنترل شد و در ارديبهشت ماه موارد ابتلا کاهش چشمگيري يافت.

وي ادامه داد: در خردادماه مجددا در مورد بيماري عادي پنداري ايجاد شد و مردم فکر کردند که شرايط عادي شده و به همين خاطر ارتباطات اجتماعي افزايش يافت، يعني به رغم توصيه ها و ممنوعيت ها بسياري از رفت و آمدهاي دوستانه و خانوادگي، گردهمايي ها و مراسم هاي اجتماعي همچون عزا و عروسي از سر گرفته شد و در نهايت به دليل افزايش تجمعات پيک دوم ايجاد شد.

وزيريان يادآور شد: در حال حاضر رفتارهاي پيشگيرانه بيشتر ديده مي شود، ولي روابط اجتماعي محدود نشده است، اما اگر روند کنترلي را ادامه بدهيم شايد در مهر و آبان ماه شرايطي مانند ارديبهشت را تجربه کنيم. نگراني درباره بازگشايي مدارس و دانشگاه ها نيز به خاطر ترس از پيک سوم است، به هرحال شرايط هنوز عادي نيست و همه با تصور اينکه ويروس هنوز شايع است بايد پروتکل هاي بهداشتي را رعايت کنند.

اين متخصص افزود: متاسفانه بسياري از افراد مسن که به کرونا مبتلا شده اند اظهار مي کنند که براي پيشگيري از کرونا چندين ماه است که از خانه بيرون نيامده اند، اما به خاطر اينکه در اطراف آنان جواناني حضور دارند که نسبت به محدود کردن روابط اجتماعي بي توجه اند و يا اينکه به دليل شرايط کاري مجبور به تردد در سطح شهر هستند، به کرونا مبتلا مي شوند.

وي تاکيد کرد: افراد در ديدار با اعضاي مسن خانواده بايد تا جاي ممکن فاصله اجتماعي را رعايت و مدت زمان ديدارهايشان را محدود کنند و به هيچ عنوان استفاده از ماسک را فراموش نکنند تا از ابتلاي آنان جلوگيري شود.

وزيريان با بيان اينکه با نزديک شدن به فصل پاييز ممکن است بسياري از علائم سرماخوردگي با کرونا اشتباه گرفته شود، اظهار کرد: تجربه نشان مي دهد معمولا کرونا به صورت تک علامت بروز نمي کند.

وزيريان درباره اينکه آيا کرونا در بهبوديافتگان در صورت ابتلاي مجدد با علائم شديدتري بروز مي کند يا خير، توضيح داد: به طور کلي ابتلاي مجدد چندان شايع نيست، اگرچه در کشور ما نسبتا زياد ديده شده است.

وي ادامه داد: البته جمع بندي آماري در اين باره انجام نشده است، اما در کشور ابتلاي مجدد بيشتر از حد انتظار ديده شده است.

وزيريان اظهار کرد: در برخي از بيماراني که مجدد به کرونا مبتلا مي شوند شدت بيماري خفيف تر و در برخي شديدتر و در برخي همچون دفعه پيشين است، اما به طور کلي هنوز تجربه جمع بندي شده اي در اين زمينه وجود ندارد.

وي در پايان تاکيد کرد: افراد بايد شرايط را قرمز در نظر بگيرند و تمامي اصول بهداشتي را رعايت کنند و با زدن ماسک و محدود کردن ارتباطات اجتماعي خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar