خراسان/ استفاده از روغن طبيعي، کوتاه کردن با هدف رشد مو و... از جمله باورهايي است که با يافته هاي علمي درباره بهداشت مو تناقض دارد  
موضوعات مربوط به بهداشت و به ويژه زيبايي مو مورد توجه بيشتر افراد قرار دارد و نکات درست و اشتباه در اين باره هم بسيار است. اول به جنس موهاي خود توجه ، بعد بهترين محصول را براي تقويت موهايتان انتخاب کنيد. براي اين‌که از علت ريزش موي خود مطلع شويد بد نيست اول به دکتر مراجعه کنيد و از او بخواهيد با آزمايش خون ميزان آهن و کارکرد تيروئيد شما را چک کند، چون مثلاً کم کار شدن تيروئيد مي‌تواند باعث نازک شدن و ريزش مو شود. در ادامه مطلب، شما را با رايج‌ترين اشتباهات در زمينه سلامت مو آشنا مي‌کنيم.
 
 روغن‌هاي طبيعي براي موها مفيد هستند؟
برخلاف باور رايج، بيشتر مواد غذايي خام (مانند روغن نارگيل، روغن آووکادو و عسل) قادر نيستند به اندازه کافي به عمق ساقه مو نفوذ و مو را به شکل پايداري تقويت کنند ضمن اين‌که اين روغن‌ها با به‌جا گذاشتن يک لايه چسبناک باعث مي‌شوند موها چرب‌تر شوند. درواقع روغن نارگيلي که يک کارشناس مراقبت از مو از  آن به عنوان يک ماده تقويت کننده نام مي برد به هيچ‌وجه با روغني که شما براي پختن خريداري مي‌کنيد يکسان نيست زيرا در محصولات مراقبت از مو از عناصري استفاده مي‌شود که نفوذ و مرطوب کنندگي عميق و طولاني مدت محصول را به همراه دارد.

کوتاه کردن مو سرعت رشد آن  را افزايش مي‌دهد؟
کوتاه کردن انتهاي موها بر فوليکول‌هاي مو در پوست سر که تعيين کننده ميزان رشد موها هستند تاثيري ندارد. هرچند کوتاه کردن انتهاي موها هر چهار تا شش هفته يک بار، مي تواند ميزان موخوره را کاهش دهد اما باعث افزايش رشد موها نمي‌شود. با اين حال کاهش ميزان موخوره ناشي از کوتاه کردن انتهاي مو، بافت و حالت ارتجاعي موها را بهبود مي‌بخشد و جلوگيري از پيشرفت موخوره در ساقه مو ظاهر زيباتر و سالم‌تري را براي موها به همراه خواهد داشت.

کندن موهاي سفيد باعث زياد شدن آن ها مي‌شود؟
کارشناسان مي‌گويند کندن موي سفيد باعث افزايش رشد موهاي سفيد نمي‌شود. هر مو تا زماني که سلول‌هاي رنگدانه فوليکول‌ آن نميرد سفيد نمي‌شود. با اين حال همچنان بايد از کندن موهاي سفيدتان خودداري کنيد زيرا کندن مو به فوليکول مو  و پوست سر فشار وارد مي‌کند و ممکن است  باعث رشد مجدد آن با يک بافت زبرتر و با الگوي رشد غيرمعمول شود.

بايد 100 بار در روز موها را شانه کنيد؟
مليسا پيليانگ، متخصص ريزش مو، مي‌گويد:« قانون ماريکا برادي که بايد 100 بار در روز موها را شانه کنيد درست نيست. اين ميزان شانه زدن مي‌تواند به کوتيکول و لايه بيروني حفاظتي مو آسيب برساند يا باعث افزايش ريزش مو در زنان داراي موهاي کم‌پشت شود. هرچند شانه زدن موها اهميت زيادي دارد و به رساندن چربي  پوست سر به ساقه  موها کمک مي‌کند اما اين کار بايد فقط در صورت نياز به شانه زدن موها انجام شود. »

کساني که موهاي چرب دارند نبايد از روغن‌هاي مو استفاده کنند؟
کارشناسان مو مي‌گويند استفاده از روغن‌هاي مو مي‌تواند براي همه انواع موها مفيد باشد. اين روغن‌ها توانايي زيادي در نفوذ به کوتيکول مو دارد و باعث سلامت آن مي‌شود. روغن‌هايي مانند روغن آرگان با خاصيت ارتجاعي، رطوبت، درخشندگي و لطافت موهاي آسيب ديده را بازيابي مي‌کند. نکته مهم اين است که اين روغن‌ها را در کدام قسمت مو مصرف کنيد. به خاطر داشته باشيد که روغن‌هاي مو را بايد روي بخش‌هاي مياني ساقه مو تا انتهاي آن بماليد و از ماليدن اين محصولات روي پوست سر خودداري کنيد.

استفاده مداوم از يک نوع شامپو تاثير آن را کاهش مي‌دهد؟
هيچ دليلي وجود ندارد که استفاده از يک شامپو براي مدت زمان طولاني بر نحوه عملکرد آن تأثير بگذارد. اگر اولين باري که از يک شامپواستفاده کرديد موهاي شما را  تميز و خوش حالت کرد در صدمين باري که از آن استفاده مي‌کنيد هم همين کار را  خواهد کرد. استفاده  روزانه و مداوم  از يک شامپو مشکلي ايجاد نمي‌کند
 به شرط آن‌که شامپويي مناسب شرايط و نوع مويتان انتخاب کرده باشيد.

منبع: us.owowbeauty.com

مترجم : ياسمين مشرف

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar