ايرنا/ شواهد موجود نشان مي دهد بيماري کوويد-١٩ داراي علائم متعدد است و بسته به سن و جنس افراد، علائم خفيف يا شديد ظاهر مي شود که آبريزش بيني مي تواند يکي از علايم بالقوه اين بيماري باشد. در صورت ظاهر شدن اين علائم، مراجعه به پزشک ضروري است.
بيماري کوويد - ۱۹ در سطح جهان هنوز در حال پيشرفت است و همچنان به عنوان يکي از مسائل و نگراني هاي اورژانسي بهداشت عمومي در سطح جهان به شمار مي آيد.

ويروس کرونا داراي علائم خفيف تا شديد است که ظاهر شدن اين علائم پس از مواجهه فرد با ويروس، ممکن است از ۲ تا ۱۴ روز طول بکشد. همچنين مشاهده شده که برخي از افراد آلوده به ويروس، ممکن است هرگز علائم بيماري را بروز ندهند؛ هرچند مي توانند ويروس را به ديگران منتقل کنند.

براساس گزارش هاي سازمان جهاني بهداشت، شايع ترين علائم کوويد- ١٩، تب، خستگي و سرفه خشک است. برخي از بيماران ممکن است دچار سردرد و بدن درد، گرفتگي بيني، آبريزش بيني يا گلودرد شوند. اين علائم معمولاً خفيف هستند و به تدريج شروع مي شوند.

بيشتر افراد (حدود ۸۰ درصد) بدون نياز به درمان خاص از بيماري بهبود مي يابند و براي بيشتر کودکان و بزرگسالان بيماري ناشي از کوويد-١٩ عموماً جزيي است. با اين حال، در برخي از افراد مي تواند بيماري جدي ايجاد کند.

شواهد مرکز مديريت و پيشگيري از بيماري هاي آمريکا نشان مي دهد افراد مسن و افراد داراي مشکلات پزشکي اساسي مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبي، ديابت يا سرکوب سيستم ايمني احتمال ابتلا به بيماري شديد و جدي را دارند.

به تازگي مرکز مديريت و پيشگيري از بيماري هاي آمريکا، چهار علامت احتقان، آبريزش بيني، حالت تهوع و اسهال را به فهرست علائم بالقوه کوويد-۱۹ خود اضافه کرده است. بر اين اساس، فهرست علائم بالقوه کوويد ۱۹ که به تدريج شروع مي شود عبارتند از تب، سرفه، تنگي نفس، بدن درد، اسهال، سردرد، گرفتگي بيني، آبريزش بيني، گلودرد، خستگي، لرز، از دست دادن حس بويايي و چشايي و حالت تهوع يا استفراغ.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar