logo

۸ کاری که انجام آن بعد از ورزش چاق‌تان می کند!

منبع
بروزرسانی
۸ کاری که انجام آن بعد از ورزش چاق‌تان می کند!

فيتامين/ تا حالا به اينکه چه کارهايي را نبايد بلافاصله بعد از ورزش انجام دهيد فکر کرده ايد؟ کارهايي که مي تواند زحماتتان در حين تمرين را يکباره از بين برده يا حتي اثر منفي روي بدنتان داشته و شما را چاق تر از قبل کند.

در ادامه برايتان خواهيم گفت که بلافاصله بعد از تمرين بايد دور چه چيزهايي را خط بکشيد. با انجام ندادن اين کارها ديگر خيالتان از بابت اضافه وزن راحت خواهد بود.

خوردن غذاهاي سنگين

اگر از شما بپرسند بعد از انجام يک تمرين سنگين و قدرتي چه چيزي مي چسبد، احتمالاً بلافاصله يک وعده غذاي سنگين را پيشنهاد مي دهيد. اين در حالي است که بسياري از مربيان بدنسازي پيشنهاد مي کنند، حتماً بعد از تمرين بدن خود را سرد کرده و سپس به سراغ پروتئين هايتان برويد.

علت اين پيشنهاد چيست؟ انجام تمرينات سنگين فشار زيادي به بدن شما وارد آورده و بدن شما را در حالت استرس قرار مي دهد. حالا اگر بلافاصله بعد از تمرين و بدون سرد کردن سراغ وعده بعد از تمرين خود برويد، بدنتان احساس گرسنگي کاذب خواهد داشت و بدون شک بيشتر از نياز بدنتان غذا خواهيد خورد. در نتيجه بهتر است از خوردن غذاهاي سنگين بعد از ورزش خودداري کنيد.

افراط در خوردن نوشابه هاي ورزشي حاوي شکر

بسياري از ورزشکاران بلافاصله بعد از تمرين، براي اينکه آب کافي به بدنشان برسانند. چندين بطري نوشابه ورزشي مي نوشند. اين در حالي است که بسياري از نوشيدني هاي ورزشي حاوي شکر و فروکتوز بوده و با برهم زدن متابوليسم بدن، چاق تان خواهد کرد.

هنوز هم مربيان ورزشي معتقدند که آب بهترين گزينه براي تأمين آب از دست رفته بدن بعد از ورزش است.

چرت زدن

درست است که بعد از انجام يک تمرين سخت و عضله ساز، شايد حسابي خسته شده باشيد. اما اينکه بلافاصله بعد از رسيدن از باشگاه به خانه بخواهيد به رختخواب برويد، کار درستي نيست. اجازه دهيد کاملاً بدنتان سرد شده و کمي ريلکس شود.

اينکار دقيقاً مثل يکباره ترمز گرفتن در حين رانندگي است. بعد از ورزش عضلاتتان خسته شده و مهم است که يک ساعت و نيم تا دو ساعت به عضلات فرصت سرد شدن و رفع خستگي بدهيد.

تمرينات کششي فوري

انجام تمرينات کششي بعد از پايان تمرين از اهميت فوق العاده زيادي برخوردار است. زيرا بعد از انجام حرکات کششي، لاکتيک اسيد ترشح شده در خون، تجزيه شده و در عضله آزاد خواهد شد، در نتيجه با انجام همين حرکات کششي به ظاهر ساده بعد از تمرين مي توانيد خستگي عضلاني تان را تا حد قابل توجهي کاهش دهيد. عادت به انجام اين تمرين از آسيب ديدگي هاي احتمالي در آينده جلوگيري نموده و به مرور زمان انعطاف پذيري تان نيز افزايش خواهد يافت.

به هيچ وجه سعي نکنيد حرکات کششي خود را عجله اي انجام دهيد، هميشه زمان مشخصي را براي تمرينات کششي در نظر گرفته و به انجام آن بعد از تمرين مقيد باشيد.


تنبلي در ادامه روز
درست است که بعد از يک ساعت ورزش حسابي کالري سوزانده ايد ولي اين دليل موجهي براي تنبلي هاي شما در بقيه ساعات روز نخواهد بود. بايد حرکت و تحرک را بخشي از زندگي روزمره تان کنيد، مثلاً به جاي دستور دادن به خواهر کوچکتر، براي برداشتن کنترل از جاي خود بلند شده و براي جابه جايي بين طبقات به جاي آسانسور از پله ها استفاده کنيد.

اگر شاغل هستيد، هر يک ساعت از پشت ميز خود بلند شده و يک ليوان آب بنوشيد، مسير بين محل کار تا منزل را پياده روي نموده و قدم بزنيد. هرکاري که شما را چند دقيقه از جايتان بلند کند، براي کاهش وزنتان فوق العاده خواهد بود. مي خواهيد بدانيد نشانه برگشت وزن و چاقي شدن مجددتان چه چيزهايي است، مقاله اين نشانه ها از چاق شدن شما خبر مي دهد! حسابي کمکتان خواهد کرد.

ثبت نکردن پيشرفت
هميشه بعد از اتمام ورزش، دفترچه اي براي خودتان داشته باشيد و مدت زمان و عضلاتي که در آن روز درگير کرده ايد يا حرکات و نکات ورزشي جديدي را که ياد گرفته ايد را داخل آن يادداشت کنيد. اينکار شما را منظم تر نموده و باعث افزايش انگيزه شما خواهد شد.

با اينکار هر بار که به صفحات قبلي دفترچه نگاهي بياندازيد، از پيشرفت خود شگفت زده خواهيد شد. شايد تا همين يک ماه پيش به زحمت ۱۰ بار شنا مي رفتيد ولي الان در برنامه ورزشي تان به راحتي حداقل ۲۵ بار حرکت شنا انجام مي دهيد. هميشه نشستن پاي صحبت بزرگان و توصيه افراد حرفه اي تر مي تواند کارگشا باشد، مقاله توصيه لاغري فردي که قبلاً چاق بوده مي تواند حسابي انگيزه تان را براي لاغري افزايش دهد.

بيدار ماندن هاي شبانه
سعي کنيد صبحها زودتر از خواب بيدار شده و در معرض نور خورشيد قرار بگيريد تا ساعت بدنتان تنظيم شود. هيچ چيزي مهم تر از يک خواب شب راحت و کافي نيست.

درست در زمان خواب است که بدن شما شروع به عضله سازي و نشان دادن پيشرفت هاي شما در ورزش خواهد کرد. پس اگر وقت خوابتان گذشته و ديروقت مشغول خواندن اين مقاله هستيد، وقت آن رسيده که به رختخواب برويد.

فراموش کردن آب بعد از ورزش

براي اينکه آب از دست رفته بدن در حين تمرين را جبران کنيد. بايد بعد از تمام شدن تمرين يک يا دو ليوان آب بنوشيد. همچنين براي تأمين الکتروليت از دست رفته نيز مي توانيد از آب نارگيل يا آب هندوانه استفاده کنيد. اگر برايتان سؤال شده که خوردن ميوه بعد از ورزش باعث چاقي مي شود يا نه، مقاله آيا با خوردن ميوه بعد از ورزش چاق مي شويم، جواب همه سؤالات شما است.


نتيجه گيري
گاهي اوقات يک سري کارهاي راحت و پيش پا افتاده مي تواند باعث از بين رفتن زحمات شما بعد از ورزش يا حتي چاق شدن شما شود. در اين مقاله ۸ مورد از مهم ترين علل چاقي بعد از انجام ورزش را باهم بررسي کرديم ولي بدون شک کارهاي اشتباه زيادي است که انجام دادن آن بعد از ورزش، زحماتمان را به باد مي دهد.

اگر شما هم عادت بدي بعد از ورزش کردن داريد که باعث چاقي تان مي شود، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذاريد. همين کار مي تواند قدم اول براي حذف اين عادت بد باشد.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره