نماد آخرین خبر

علت خُرد شدن ناگهانی دندان‌ها چیست؟

منبع
نمناک
بروزرسانی
علت خُرد شدن ناگهانی دندان‌ها چیست؟

نمناک/ پوسيدگي دندان به معناي سوراخ يا حفره در دندان است . رژيم غذايي يک عامل مهم در علت و پيشگيري از آن است. مينا از بخش هاي داخلي دندان يعني عاج و پالپ محافظت ميکند، که نرم تر و حساس تر مي باشد. مينا از کريستالهاي کوچک کلسيم به همراه ديگر مواد معدني ساخته شده است.هنگامي که مواد غذايي، به ويژه مواد غذايي شيرين و چسبنده ، با ميناي دندان بمدت طولاني تماس پيدا ميکند ، پلاک دندان حاوي باکتري هايي است که قند را تجزيه ، توليد اسيد ميکند. اسيد مواد معدني است که در ميناي دندان حل ميشود، به باکتريها اجازه مي دهد وارد دندان شود و باعث پوسيدگي شود

مشکلات دهان و دندان امروزه يکي از رايج ترين مشکلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پيشرفت وضعيت بهداشت ، ميزان فساد و از بين رفتن دندان بسيار کمتر از گذشته است ولي با توجه به نوع تغذيه، عادات غلط و عدم به کارگيري صحيح روش هاي بهداشتي ، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد.
 
اصطلاح پوک شدن دندان ها درست است؟
بعضي از بيماران هنگام مراجعه به دندان پزشک از اين شکايت دارند که دندان هايشان با کوچک ترين فشار هنگام جويدن غذاي سفت تکه تکه و خرد مي شوند. نمونه اش بيماري به نام آرش که به گفته خودشان، بدون اينکه از قبل مشکلي داشته باشند، 9 دندان جلويي را در سن 35 سالگي و در مدت زمان کمي، از دست داده اند.

آرش مي گويد:«چند بار موقع غذا خوردن صداي ناگهاني شکستگي دندانم به گوش رسيد. وقتي در آينه نگاه کردم، با دندان خردشده مواجه شدم. به دندان پزشک مراجعه کردم و او گفت احتمالا از قبل دندان دچار پوسيدگي بوده و شما متوجه نشده ايد. در صورتي که از همان دوران کودکي بهداشت دهان و دندانم را رعايت مي کردم و دندان پوسيده نداشتم. يکي از پسرعموهايم هم مشکلي مشابه من دارد.»

آرش مي خواهد بداند:
چرا دندان هايش پوک هستند و علت خرد شدن ناگهاني آنها چيست؟
آيا احتمال اينکه دندان هاي ديگر هم به طور ناگهاني خرد شوند، وجود دارد؟

به همين بهانه پاي صحبت يک متخصص پروتزهاي دنداني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي قم نشسته ايم.

آيا اصطلاح پوک شدن دندان ها درست است؟
اصطلاح پوک شدن دندان بيشتر يک حالت عيني از پديده تکه ‎تکه شدن دندان هاست. علت تکه تکه شدن دندان ممکن است پوسيدگي هاي عميق عاجي باشد يا مي تواند از نقايص مينايي و عاجي ارثي و اکتسابي نشات بگيرد.

اما مهم ترين علت خرد شدن ناگهاني دندان همان پوسيدگي هاي عميق عاجي است. در بسياري از موارد گسترش پوسيدگي به عاج وجود دارد در حالي که لايه بيروني ميناي دندان نسبتا سالم باقي مانده و دندان از بيرون نماي طبيعي دندان سالم را دارد. در واقع، مورد خاصي از بيرون مشاهده نمي شود اما ميناي دندان بدون حمايت مانده است. ميناي بدون حمايت به شدت مستعد شکستگي است، در نتيجه با کوچک ترين فشار روي دندان هنگام جويدن غذا ترک مي خورد و خرد مي شود.


نواقص تکاملي دنداني
از علل ديگر مي توان به نواقص تکاملي مينايي و عاجي که در دندان پزشکي به آن آملوژنز ايمپرفکتا، دنتينوژنز ايمپرفکتا و... گفته مي شود، اشاره کرد. به بيان ديگر، هر عاملي که در تشکيل درست ساختار مينايي و عاجي نقص ايجاد کند، مي تواند باعث پوکي يا آهکي شدن دندان ها شود.در اين اختلال ها ميناي درگير، نرم تر است و بر اثر نيروهاي جويدن به آساني جدا مي شود و در نتيجه عاج قابل رويت خواهدشد. دندان هاي درگير متخلخل و مستعد تجمع پلاک هستند. اين دندان ها در معرض پوسيدگي و شکستگي هاي بعدي قرار دارند.

در عارضه اي به نام آملوژنز ايمپرفکتا، نقص در بلوغ ساختمان کريستال مينا يا مشکل در معدني شدن کامل مينا (به طور کامل يا ناقص) وجود دارد. اين نقص تکاملي نيز مي تواند باعث بروز شکستگي هاي ناگهاني دندان شود. اختلال ژنتيکي ديگري هم داريم (دنتينوژنز ايمپرفکتا) که در اين نقص نيز عاج دندان به طور ناقص تشکيل مي شود و مستعد شکستگي هاي بعدي است.

چه عواملي در بروز اين نواقص نقش دارند؟
عوامل متعددي در بروز اين نواقص دخيل هستند؛ از جمله:
عوامل ژنتيک

مشکلات پزشکي قبل، حين و بعد از تولد
آلوده کننده هاي محيطي
و...

از عوامل پزشکي مي توان به:
دوره هاي متعدد تب خانم باردار
تهوع و استفراغ طولاني مادر در طول بارداري
نارس بودن نوزاد اشاره کرد.

راه جلوگيري از خرد شدن ناگهاني دندان چيست؟
همان طور که گفته شد، شايع ترين علت خرد شدن ناگهاني، پوسيدگي دندان و بهترين راه براي تشخيص زودرس پوسيدگي، مراجعه دوره اي به دندان پزشک است.

در مورد نواقص ناشي از پوسيدگي هاي عميق عاجي، در بسياري از مواقع، اگر مشکل بيمار در مراحل اوليه تشخيص داده شود، با درمان ساده و کم هزينه مي توان از خردشدن دندان ها به خوبي پيشگيري کرد.

در مورد ساير نواقص مراقبت هاي حين و بعد از دوران بارداري حائزاهميت است زيرا تهوع و استفراغ طولاني مدت و تب بالا و تکرار شونده مادر قابل کنترل است و با روش هايي مي توان تولد زودرس نوزاد را تا حدودي به تعويق انداخت.
با اين حال، بسياري از نواقص مادرزادي به خودي خود قابليت پيشگيري ندارند. چنين بيماراني بعد از تشخيص نقص توسط دندان پزشک بايد با مراجعه هاي منظم و دوره اي درمان وسيع براي برطرف کردن اين نواقص را آغاز کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar