نماد آخرین خبر

در مصرف شیرین‌بیان زیاده‌روی نکنید!

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
در مصرف شیرین‌بیان زیاده‌روی نکنید!

باشگاه خبرنگاران/ کارگر ساختماني اهل ماساچوست، عاشق خوردن «شيرين بيان سياه» بود؛ تا جايي که به خوردن پيوسته و روزانه آن اعتياد پيدا کرده بود، اما اين مسأله پيامد‌هاي بدي را براي وي رقم زد که همان مرگ به شکلي عجيب بود.

طبق اعلام روزنامه گاردين چاپ انگليس، پزشکان گفته اند خوردن روزانه يک بسته و نيم شيرين بيان سياه در مدت چند هفته سبب شد تا قلب اين مرد ۵۴ ساله از کار بيفتد.

عوارض مصرف شيرين بيان

افت پتاسيم بر اثر مصرف مصرف شيرين بيان

بر اساس اين گزارش، اين کارگر آمريکايي به هنگام خوردن ناهار در يک رستوران، بر روي زمين افتاد. دکتر‌ها دريافتند پتاسيم بدن به شکل خطرناکي پايين است و اين مسأله براي «آهنگ ضربان قلبي وي» مشکل ايجاد کرده است. بخش اورژانس براي وي احياي قلبي ريوي (سي پي آر) را به انجام رساند؛ اما او روز بعد فوت کرد.

دکتر «نيل بوتالا» (Neel Butala,) متخصص قلب در بيمارستان ماساچوست در گفت و گو با مجله پزشکي نيوانگلند (New England Journal of Medicine.) اعلام کرد: حتي خوردن مقدار اندکي از شيرين بيان مي‌تواند اندکي فشار خون شما را افزايش دهد.

بر اساس اين گزارش، مسأله بخاطر وجود «اسيد گليسريزيک» است که در شيرين بيان سياه و بسياري ديگر از غذا‌ها و مکمل‌هاي غذايي ديگر وجو دارد. اين مسأله مي‌تواند سبب کاهش شديد پتاسيم و ايجاد عدم توازن در ديگر مواد معدني خصوصا الکتروليت‌هاي بدن شود.

سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) هشدا داده است خوردن روزانه دو اونس (حدود ۵۰ گرم) از شيرين بيان سياه براي دو هفته تواند سبب مشکل در ضربان قلب ايجاد کند؛ به خصوص براي افرادي که بالاي ۴۰ سال دارند.

سازمان غذا و دارو اجازه داده است تا حداکثر ۳.۱ درصد از محتوا‌هاي غذايي داراي اسيد گليسريزيک باشد؛ اما بسياري از آب بات‌ها و ديگر محصولاتي که از شيرين بيان تهيه مي‌شوند، اعلام نمي‌کنند چه ميزان از اين مواد را دارا هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar