نمناک/ مسواک زدن دندان ها يکي از قوانين ابتدايي براي روتين زندگي سالم است و خيلي وقت ها بدون اين که خودمان متوجه باشيم، اين کار را کاملا اتوماتيک انجام مي دهيم اما گاهي اوقات بعضي از اقدامات مي تواند نتيجه مسواک زدن ما را کاهش دهد. 

فلورايد قلب و روح خمير دندان است پس آبکشي زياد دندانها بعد مسواک ممنوع
اين جمله به اين معناست؛ فلورايد محصولي است که حاوي ترکيبي از مواد مي باشد و براي دندان جزء مهم ترين ماده ها محسوب مي شود که به صورت روزانه استفاده شوند و در نتيجه مي تواند دندان را از خطر پوسيدگي و رسوب باکتري حفظ کند که عاملي براي بيماري هاي عفوني مي باشد که استفاده از خمير دندان 25 الي 45 درصد خطر پوسيدگي را کاهش خواهد داد.

طول زمان مسواک زدن تاثير زيادي روي پوسيدگي دندان دارد
متاسفانه اکثر افراد بين 45 الي 70 ثانيه مسواک مي زنند که سرعت بسيار بالايي است و علت آن هم زندگي هاي پر مشغله است اما معمولاً پيشنهاد مي شود که براي جلوگيري از پوسيدگي دندان يا ديگر بيماري هاي مربوط به بهداشت، تقريباً به مدت 2 دقيقه مسواک بزنيد.

شستن بيش از حد باعث به خطر انداختن دندان مي شود
شايد با خودتان فکر کنيد که بايد بقاياي به جا مانده از خمير دندان را بعد از مسواک زدن به طور کامل از دندان هايتان پاک کنيد و مدام آن را بشوييد اما بهتر است که اين بقاياي به جا مانده را فقط يک بار به صورت کامل و دقيق آب بکشيد و اين کار را چندين بار تکرار نکنيد زيرا شستن بيش از حد دندان، فلورايد حاصل از خمير دندان که به دندان خورده را از بين مي برد و تاثيرگذاري آن را کاهش خواهد داد.

مسواک زدن هنگام شب مهم تر از آن چيزي است که فکر مي کنيد
مسواک زدن دندان هنگام شب بسيار مهم است زيرا زماني که خواب هستيم، بزاق زيادي مانند هنگام بيداري در دهان ما ترشح نمي شود و به همين دليل دهان نمي تواند بقاياي باقيمانده از باکتري که عامل ايجاد پوسيدگي هستند را به راحتي از بين ببرد؛ بنابراين پزشکان توصيه مي کنند که بعد از مسواک زدن شبانه چيزي نخوريد.

مصرف قند کمتر مساوي با پوسيدگي کمتر است
مصرف کم تر از 10 درصد مواد نگهدارنده و قند موجود در غذاها، براي کالري روزانه پيشنهاد مي شود زيرا از اين طريق مي توانيد مراقبت بهتري از دندان خود داشته باشيد. مصرف ميوه هاي طبيعي به جاي غذاها و نوشيدني هاي فرآوري شده نيز پيشنهاد مي شود.

توجه: اين مطلب از منابع خارجي ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رساني و آموزشي دارد . از اينرو توصيه پزشکي تخصصي تلقي نمي شوند و نبايد آنها را جايگزين مراجعه به پزشک جهت تشخيص و درمان دانست .


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar