نماد آخرین خبر

توصیه‌هایی برای نظافت اتاق بیماران مبتلا به کرونا

منبع
ايسنا
بروزرسانی

ايسنا/ محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران براي جلوگيري از گسترش آلودگي توصيه‌هايي براي تميز کردن و ضدعفوني کردن محيطي که بيمار مبتلا به کوويد ۱۹ در آن ايزوله شده است، ارائه دادند.
تميز کردن به معني حذف ميکروب‌ها، آلودگي‌ها و ناخالصي‌ها از سطوح است‌. در اين فرايند، ميکروب‌ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آن‌ها کاهش يافته و خطر انتشار آن‌ها کاهش مي‌يابد.

ضدعفوني کردن به معني استفاده از مواد شيميايي خاص براي کشتن ميکروب‌ها است. ضدعفوني کردن سطوح بعد از پاک کردن آن‌ها خطر انتشار عفونت را بسيار کاهش خواهد داد.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران با بررسي شواهد موجود به اين پرسش پاسخ دادند که محلي که بيمار مبتلا به کوويد ۱۹ در آن جدا يا ايزوله بوده است چگونه بايد تميز و ضدعفوني شود؟

به اعتقاد اين محققان سطوح مختلفي که فرد مبتلا به کوويد ۱۹ از آنها عبور کرده يا زمان کوتاهي در آنها بوده است (مانند راهروها) اما به طور واضح با سيالات بدن (مانند ترشحات و ادرار و ساير موارد مشابه) آلوده نشده‌اند را مي‌توان به طور کامل و طبق روش عادي تميز کرد. اما سطوحي که به وسيله بدن فرد بيمار آلوده مي‌شوند و سطوحي که به علت تماس مکرر، پتانسيل آلوده شدن بالايي دارند مانند حمام و دستشويي، دستگيره‌هاي در، تلفن و نرده‌ها بايد ضدعفوني شوند.

مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي امريکا و سازمان جهاني بهداشت در مورد تميز کردن و ضدعفوني سطوح تماس يافته با فرد مبتلا به ويروس کرونا موارد زير را پيشنهاد مي‌کنند:

- حداقل سه ساعت قبل از تميز کردن اتاق، فرد بيمار اتاق را ترک کند و در اين سه ساعت کسي وارد اتاق نشود. اتاق‌ها تا قبل از تميز و ضد عفوني شدن در اختيار فرد ديگري قرار نگيرد. اگر قبل از تميز و ضدعفوني کردن، الزامي براي ورود به اتاق وجود دارد، وسايل حفاظت فردي مناسب قبل از ورود پوشيده شود.

-  قبل از شروع به تميز کردن، ماسک جراحي و يک جفت دستکش پوشيده شود. از لمس صورت و چشم‌ها در طول تميزکاري خودداري شود.

- ماده ضدعفوني کننده مطابق با دستورالعمل سازنده آماده شود و يا از محلول سفيد کننده (رقيق شده) استفاده شود. براي سطوحي که کاربرد سفيدکننده مناسب نيست مي توان از الکل استفاده کرد.

-  پنجره‌ها به منظور تهويه باز نگه داشته شوند.

- کف اتاق با استفاده از محلول ضدعفوني کننده يا سفيدکننده با زمين‌شوي يا «تي» مناسب تميز شود، تميزکاري از يک طرف شروع و به انتهاي ديگر ختم شود. رفتن از سطحي که هنوز تميز نشده به سطح تميز شده صحيح نيست؛ چرا که موجب آلودگي سطوح تميز مي‌شود.

- پارچه‌ها با محلول ضدعفوني‌کننده يا سفيدکننده خيس شده و براي تميز کردن سطوحي که امکان تماس مکرر با آن‌ها وجود داشته است (دستگيره، قفل در، پشتي صندلي، ميز، کيبورد، ماوس و...) و سطوح توالت استفاده شود.

- از ظروف اسپري‌کننده براي ماده ضدعفوني استفاده نشود زيرا ممکن است پاشيدن مواد، باعث پراکندگي بيشتر ويروس شود. همچنين ضدعفوني کننده هاي الکلي قابل اشتعال هستند و نبايد در هوا اسپري شوند.

- توالت‌ها با مجموعه جداگانه اي از وسايل تميز کننده (زمين شوي و پارچه هاي تميزکننده يکبار مصرف) و با استفاده از ماده ضد عفوني کننده يا محلول سفيد کننده تميز شوند. از ضدعفوني‌کننده‌هاي مناسب استفاده شود و به اين نکته توجه شود که مواد ضدعفوني کننده مختلف براي تأثيرگذاري به زمان‌هاي مختلف تماس با سطح نياز دارند که بايستي بر اساس دستورالعمل سازنده رعايت شود.

- همه سطوح قابل دسترس (سينک، شيرها، جا صابوني، محل قرار گيري دستمال توالت، ديوارها، قفل ها، دستگيره‌ها، دکمه يا دستگيره سيفون) بايستي تميز شوند.

-  محل ادرار کردن و کاسه توالت با يک برس تميز شده و از پارچه هاي جداگانه براي تميز کردن قسمت هاي مختلف توالت فرنگي استفاده شود. برس ها و پارچه هاي به کار رفته براي اين کار نبايد براي ساير سطوح استفاده شوند.

-  همه پارچه‌هاي مورد استفاده و همچنين ضايعات حاصل از تميزکاري در کيسه هاي زباله يا پلاستيک‌هاي دو لايه دور انداخته شوند.

-  سطل‌ها با خيساندن در ماده ضد عفوني کننده يا محلول سفيد کننده ضد عفوني شوند.

-  پس از تکميل تميزکاري و ضدعفوني، دستکش‌ها در آورده شده و دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

-  ماسک جراحي برداشته شده و مجددا، دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

-  دستکش‌ها و ماسک در کيسه هاي زباله يا پلاستيک‌هاي دو لايه دور انداخته شوند.

-  همه زباله‌هاي توليد شده در طول تميزکاري بايستي از ساير زباله‌هاي خانگي و معمول جداسازي شده و به مانند ديگر زباله‌ها تا حد امکان زود دفع شوند.

-  فرد مسئول تميزکاري بايستي بلافاصله پس از اتمام کار دوش گرفته و لباس هايش را عوض کند.

-  براي اتاق تهويه يا هواي تميز در نظرگرفته شود.

-  به عنوان يک نکته، در صورت امکان و اگر فرد بيمار توانايي دارد به او يک کيسه زباله مناسب داده شود تا در طول حضورش در اتاق، خودش زباله ها را در کيسه قرار دهد.

-  اگر بيمار در خانه نگهداري مي‌شود، محل مورد استفاده او بايستي به طور مکرر ضدعفوني شود. در صورتي که از سرويس بهداشتي مشترک استفاده مي‌شود پس از هربار حضور فرد بيمار در آن، بايستي به‌طور کامل ضد عفوني انجام شود.

-  ظروف مورد استفاده بيمار در صورتي که يکبار مصرف نيستند براي شستشو با دستکش برداشته شده و سپس با آب داغ و مايع شوينده شسته شوند. بعد از هر بار شستشو يا دفع زباله، دست ها با آب و صابون شسته شوند.

-  در صورتي‌که سطوح مورد نظر را نمي‌توان با استفاده از شوينده تميز کرد يا شستشو داد، (مثل رومبلي‌ها و تشک‌ها) بايستي با بخار اين سطوح را تميز کرد.

-  هر شيئي که به مقدار زيادي با سيالات بدن (مانند ترشحات و ادرار و ساير موارد مشابه) آلوده شده و نمي‌توان آن را با شستشو تميز کرد، بايستي دور انداخته شود.

-  براي تميز کردن سطوح نرم‌تر مانند فرش و موکت بعد از برداشتن آلودگي‌هاي قابل ديد، از مواد شوينده‌ي خاص موجود براي اين سطوح استفاده شود.

بر اساس اعلام کميته اطلاع‌رساني و آموزش همگاني کرونا در دانشگاه علوم پزشکي تهران که به بررسي مستندات، شواهد و پاسخ‌هاي علمي در مورد ويروس کرونا مي‌پردازد؛ استفاده از دستکش يکبار مصرف و ماسک مناسب هنگام تميزکاري و ضد عفوني کردن ضروري است. براي ضدعفوني کردن سطوح و محل نگهداري بيمار مي‌توان از محلول‌هاي سفيد کننده، محلول‌هاي حاوي الکل حداقل ۷۰ درصد و محصولات شوينده تأييدشده استفاده کرد. وسايل تميز کردن و ضدعفوني بايستي جداگانه بوده و در انتها دور انداخته شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar