نماد آخرین خبر

تفاوت آب سیاه چشم با آب مروارید چیست؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
تفاوت آب سیاه چشم با آب مروارید چیست؟

باشگاه خبرنگاران/ فخرايي فوق تخصص جراحي چشم درباره تفاوت و علائم آب سياه چشم و آب مرواريد و روش‌هاي درمان آنها، توضيحاتي ارائه کرد.

قاسم فخرايي فوق تخصص جراحي چشم در گفت وگوي زنده تلويزيوني درباره روش‌هاي درمان آب سياه اظهار کرد: امروزه جاي نگراني براي درمان آب سياه نيست و با روش هاي درماني موجود ديد بيمار کاملا برمي گردد. در برخي افراد ممکن است بيماري با يک عمل کنترل شود اما در گروهي ديگر نياز به چند بار عمل جراحي باشد.

فخرايي در ادامه بيان کرد: مدرن‌ترين روش‌هاي درمان براي آب سياه به وجود آمده است و بسياري از مردم دنيا براي درمان اين بيماري به کشور ما مراجعه مي‌کنند.

درد، تهوع و تاريِ ديد از عوارض آب سياه چشم است

اين متخصص بيماري‌هاي چشمي در ادامه گفت: آب سياه در بعضي از موراد اورژانسي مي‌شود. به عنوان مثال تشکيل عروق جديد در چشم براي بيماران ديابتي فشار چشم را بالا مي‌برد و جزو موارد اورژانسي محسوب است. درد، تهوع و تاري ديد از جمله عوارض آب سياه چشم است که فرد بايد بلافاصله به بيمارستان مراجعه کند.

آب سياه چشم قابل درمان است

فخرايي گفت: آب سياه چشم يک بيماري نگران کننده براي مردم است از اين جهت که نگران هستند که به نابينايي منجر شود و سال‌هاي سال مجبور باشند با اين بيماري زندگي را سپري کنند. در صورتي که با درمان‌هايي که هم اکنون در دست داريم اصلا جاي نگراني نيست.

اين فوق تخصص جراحي چشم در ادامه اضافه کرد: در درمان آب سياه بايد فشار چشم را پايين بياوريم، زيرا فشار بالا باعث افزايش شدت بيماري مي‌شود. به طور معمول براي درمان اين بيماري با روش‌هاي دارويي شروع مي‌کنيم و اگر فشار چشم بيمار مبتلا به آب سياه با روش‌هاي دارويي به سطح مورد نظر ما کاهش پيدا کرد، از همين روش درماني استفاده خواهيم کرد و بيمار بايد از دارو استفاده کند.

کنترل فشار چشم با درمان‌هاي ليزري

فخرايي اضافه کرد: علاه بر درمان دارويي، قطره‌هاي چشمي وجود دارد که فشار چشم را پايين مي‌آورند. زماني که روش‌هاي دارويي و استفاده از قطره فشار چشم را پايين نياورد، يا درمان‌هاي دارويي براي بيمار عارضه ايجاد کند و يا بيمار دارو‌ها را بطور مرتب استفاده نکند، به سمت درمان‌هاي ليزري و جراحي مي‌رويم.

او در ادامه تصريح کرد: با درمان‌هاي ليزري پيشرفته‌اي که در کشور داريم مي‌توانيم فشار چشم را کنترل کنيم.

تفاوت آب سياه چشم با آب مرواريد چيست؟

فخرايي در ادامه درباره تفاوت آب سياه و آب مرواريد گفت: اين دو بيماري کاملا از يکديگر جدا هستند. اما نکته اي که بايد به آن اشاره کرد اين است که در گذشته در درمان آب مرواريد پيشرفته نبود و لذا منتظر مي ماندند تا لنز سفيد رنگ شود و نماي آب مرواريدي پيدا کند و بعد بيرون آورده مي شد. ارتباطي که بين اين دو بيماري وجود دارد اين است که آب مروايد مي تواند فشار چشم را بالا ببرد. در بعضي از بيماران که زاويه چشمشان تنگ است يا لنزي که در پشت عنبيه قرار گرفته زاويه را تنگ کرده است فارغ از اينکه آب مرواريد داشته باشند يا نداشته باشند، براي کنترل فشار چشم، لنز را بيرون مي آوريم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره